خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Rakuen Deluxe Edition

نقد و بررسی بازی Rakuen Deluxe Edition

به عنوان فردی که بخش زیادی از اواخر دهه 2000 را در جامعه RPG Maker گذرانده است، نمی توانم باور کنم که این موتور گرافیکی تا کجا پیش رفته و تا چه اندازه توسعه پیدا کرده است. RPG Maker معمولاً با بازی های Final Fantasy با کیفیت پایین همراه است، اما این موضوع به اندازه کافی جالب است، این بازی های غیر نقش آفرینی هستند که به موفقیت های اولیه تبدیل شدند. بازی To The Moon زمینه را برای بازی‌های RPG Maker داستان محور فراهم کرد که هم ارزش زمان و هم پول دارند و Laura Shigihara با ساخت بازی Rakuen، از این سنت افتخارآمیز پیروی کرده است. بازی Rakuen در ابتدا در سال 2017 منتشر شد و مورد تحسین منتقدان و طرفداران قرار گرفت. با اجماع بسیار مثبت در Steam، کلماتی مانند “زیبا” و “شاهکار” معمولاً این عنوان را در بررسی ها توصیف می کنند. اکنون پس از گذشت شش سال، این بازی قرار است در تاریخ 23 مارس 2023 برای کنسول Nintendo Switch منتشر شود و با برچسب نسخه Deluxe که شامل ترکیبی از کل محتویات Rakuen با چند انیمیشن کوتاه و بازی کاملاً جدید Mr. Saitou می شود، همراه است. در ادامه با نقد و بررسی این بازی قابل تحسین از طرف تیم IRG Review با ما همراه باشید.

Rakuen یک بازی ماجراجویی ساده در مورد پسری در بیمارستانی به نام Boy است. جعبه های متنی مربوط به دیالوگ های بازی به معنای واقعی کلمه او را پسر خطاب می کنند. نام عنوان این بازی از کتاب مورد علاقه قهرمان داستان گرفته شده است که مادرش (که دقیقاً به آن Mom گفته می شود) اغلب برای او می خواند. مدت کوتاهی پس از سکانس مقدماتی، مادر اصرار دارد که دنیای درون راکوئن واقعی است و به همین علت، آنها از دیوارهای بیمارستان به قلمروی فانتزی برای خودشان سفر می کنند. اینجاست که طرح اصلی داستان آغاز می‌شود: پسر آرزویی دارد که فقط نگهبان جنگل در کتاب می‌تواند آن را برآورده کند. با این حال، برای برآورده کردن این آرزو، پسر باید به سایر ساکنان بیمارستان با آسیب‌ها و دردهای شخصی آنها کمک کند. این شخصیت‌ها هم در دنیای واقعی و هم در سرزمین فانتزی که پسر و مادر در آنها به اکتشاف می پردازند، وجود دارند. این به بازی اجازه می دهد تا موضوعات بسیار جدی را از طریق دیدگاهی کودکانه بررسی کند که به کاهش واقعیت سرد در مرکز داستان کمک می کند.
در بخش داستان، این بازی دارای یک طرح خوب و متفکرانه، شخصیت های عمیق و متنوع، سرعت متعادل و دلپذیر است. Rakuen عمدا مرز بین تخیل و واقعیت را محو می کند و این به بازیکن بستگی دارد که تعیین کند یک قلمرو به کجا ختم می شود و دیگری از کجا شروع می شود. طرح اصلی داستان در بیشتر ماجراجویی شما کم اهمیت جلوه می کند، با سرنخ‌های ظریفی که در زیر داستان‌های اپیزودیک پراکنده شده است که به چگونگی پایان داستان اشاره می‌کند.

این یک بازی زیبا در مورد امید، داستان هایی است که پشت سر می گذاریم و دنیای کوچکی که می سازیم و با دیگران به اشتراک می گذاریم. خوشبختانه در بخش داستانی قسمت هایی وجود دارد که مفاهیم طنز زیادی در آنها به کار رفته و واقعاً شما را مجذوب خود می کند و باعث خنده شما می شود.
گیم پلی بازی Rakuen Deluxe Edition روان است و بیشتر بر روی کاوش و توسعه شخصیت ها تمرکز دارد. با پازل های ساده اما سرگرم کننده، نه خیلی سخت، نه خیلی آسان. هیچ مبارزه ای در این بازی وجود ندارد. این بازی در پنج ساعت اول خود، کار تحسین برانگیزی را انجام می‌دهد و قوس‌های داستانی خود را با عناصر بازی ماجراجویی از بین می‌برد. مقدار مناسبی برای کشف با اسرار سبک در دنیای بازی وجود دارد که حس پیشرفت خوبی را به شما می‌دهد. پسر و مادر اغلب خود را در سیاهچال‌های پازلی می‌بینند که هم به شایستگی خود سرگرم‌کننده هستند و هم آیتم‌های کلیدی را برای باز کردن مناطق جدید اهدا می‌کنند برخی پازل ها درگیر کننده هستند و کاوش به طرز ماهرانه ای داستان را مانند یک رمز و راز خوب می سازد.
یکی از تغییرات عمده در این نسخه جدید، استفاده از موتور گرافیکی جدیدی است که به بازی اجازه می دهد حتی روی نینتندو سوئیچ نیز اجرا شود. می توانم بگویم که نسخه Deluxe هنوز هم مانند یک بازی RPG Maker است. منوها و عملکرد همگی کاملاً منعکس کننده موتور هستند، چه خوب و چه بد. تنها مورد مهم دیگری که در نسخه Deluxe Edition اضافه شده است، چند انیمیشن کوتاه به نام کشاورز در آسمان است. درست مثل Mr. Saitou، اینها خیلی خوب هستند.

گرافیک و سبک هنری فوق العاده زیباست. از نظر بصری، Rakuen دارای گرافیک های رنگارنگ و زیبا، با تصاویر دوبعدی به راحتی قابل تشخیص و سناریوهای دقیق است. موسیقی های بازی نیز لذت بخش است و کاملا با احساسات الهام گرفته از طرح هماهنگ است. می توانید بگویید Laura Shigihara تمام قلب و روح خود را در موسیقی متن قرار داده است. لزوماً هیچ صدای پرانرژی در بازی وجود ندارد، اما هر آهنگ به طور یکپارچه فضای بازی را بهبود می بخشد. برای تجربه بهترین قسمت های این بازی، به شدت توصیه می کنم این عنوان را با هدفون بازی کنید.

من این بازی را به همه پلیرها توصیه می کنم. اجازه ندهید این واقعیت که بازی در RPG Maker ساخته شده است شما را فریب دهد. موتور بازی استفاده شده اهمیتی به خوب بودن محتوا ندارد و Rakuen چیزی کم از یک شاهکار ندارد. موسیقی متن بازی عالی است، شخصیت‌ها و دیالوگ‌های آن‌ها به خوبی ساخته شده‌اند و داستان باعث می شود که در حین بازی از چشمان شما قطرات اشک سرازیر شود. اگر بازی To The Moon را دوست داشتید، احتمالاً این بازی را دوست خواهید داشت.

5

5

مزایا

  • موسیقی های متن گوش نواز و دلپذیر
  • پازل های ساده اما سرگرم کننده
  • روایت داستانی منسجم و پرمحتوا
  • کاوش در محیط بسیار لذت بخش است
  • شخصیت پردازی عالی کاراکترها
معایب

  • وجود ندارد!

0

0

0

0

0

گرافیک - 9
گیم پلی - 9.5
داستان - 10
موسیقی - 10

9.6

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Balloony

دکتر Blimp خبیث، حباب های گرانبهای هلیوم را دزدیده است، بنابراین خودتان را مانند لاستیک …