خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Cannon Jump

نقد و بررسی بازی Cannon Jump

بازی های مستقل برای سرگرم کننده و جذاب بودن لازم نیست دارای گیم پلی نسبتا پیچیده و طراحی‌های هنری فوق العاده زیبا باشند، حتی با به کار بردن ساده‌ترین مکانیک‌ها در بخش گیم پلی و همچنین سناریوی معمولی در محتوای داستان نیز می توانند به موفقیت برسند. از آنجایی که عناوین مستقل معمولا با بودجه کم ساخته می شوند، دارای جزئیات گرافیکی چندان زیادی نیستند و البته از این نظر نمی توان به آنها خرده گرفت. اکثر آنها جزو زیرمجموعه بازیهای کژوال قرار می گیرند، به این علت که دارای گیم پلی و کنترل‌های بسیار ساده ای هستند و هر پلیری با هر میزان مهارتی که داشته باشد، به راحتی می تواند کلیات بازی را طی چند دقیقه ابتدایی آن یاد بگیرد. بازی Cannon Jump یکی از جدیدترین عناوین مستقل کژوال به صورت اول شخص است که توسط کمپانی quasardeep طراحی و ساخته شده و در ماه دسامبر 2022 به طور انحصاری برای رایانه های شخصی از طریق استیم منتشر شده است. این بازی از نظر گیم پلی و طراحی محیطی، از عناوین هم سبک خود مانند Jump King و Getting Over It با Bennett Foddy الهام گرفته است. در ادامه با نقد و بررسی اینبازی از طرف تیم IRG Review با ما همراه باشید.
در بازی‌های سبک تیراندازی یا شوتر، تکنیکی تحت عنوان پرش با راکت وجود دارد که استفاده از آن توسط فرانچایز مشهور Quake رایج شد و به مرور زمان عناوین مختلفی این روش را در گیم پلی خود به کار بردند. در این تکنیک شما از قدرت یک سلاح انفجاری که اغلب یک موشک انداز است، برای پرتاب خود به سمت هوا استفاده می کنید.

هدف از این تکنیک رسیدن به ارتفاعات و مسافت‌هایی است که در حالت عادی و در حرکت استاندارد کاراکتر نمی‌تواند به آن دست یابد. بازی Cannon Jump نیز از این تکنیک در گیم پلی خود استفاده کرده و در واقع تمرکز اصلی آن روی صحیح به کار بردن این روش است. سناریوی داستانی بازی در مورد یک نقشه گنج است که طی آن یک دزد دریایی گفته فراموش نکنید که توپ جنگی خود را به همراه داشته باشید، به وسیله آن شلیک کنید و خود را به بالا برسانید، انجام این کار به شما کمک زیادی می کند، چرا که در افسانه ها گفته شده گنج های بی شماری در محل‌های دست نیافتنی و ارتفاعات بالا نگهداری می شوند.

شما باید با استفاده از تکنیک کلاسیک “پرش موشک” بپرید و از سکوها و موانع بالا بروید. اما مطمئنا انجام این کار آسان نخواهد بود و تلاش های زیادی می خواهد، سقوط های زیادی وجود خواهد داشت. اگر سقوط کردید، باید دوباره بپرید و خود را به ارتفاعات بالاتر برسانید و در واقع از این نظر مجازات نمی شود، چرا که هیچ مرگی در انتظار شما نیست و این خیلی غیرطبیعی است که از ارتفاعات بالا روی زمین بیفتید و هیچ آسیبی نبینید.

در گیم پلی بازی Cannon Jump شما فقط باید با استفاده از توپ جنگی خود بپرید و از تمامی توان خود برای پیشرفت در مراحل استفاده نمایید. توپ جنگی شما قابلیتی دارد که اگر لوله آن را به سمت پایین بگیرید، با کمک قدرت شلیک گلوله آن می توانید خود را به ارتفاعات بالا برسانید. از این نظر با یک عنوان پلتفرمر روبرو هستیم که باید از یک سری سکوها عبور کرده و خود را به مناطقی که در حالت عادی نمی توان به آنها رسید، دست یافت. بازی در ابتدا بسیار آزاردهنده است، زیرا به شما نحوه انجام بازی را نمی گوید و دستورالعمل های آموزشی را در اختیار شما قرار نمی دهد. در واقع در حین انجام مراحل هیچ کمکی از سوی بازی دریافت نخواهید کرد و این موضوع ممکن است برای برخی پلیرها ناخوشایند باشد.

گاهی اوقات آنها آنقدر بد است که شما یک مانور غیرممکن را امتحان می کنید که فکر می‌کردید بازی در چگونگی انجام این کار، توضیحات لازم را داده بود. در مجموع هنگامی که به کنترل‌ها مسلط شدید، گیم پلی چندان بد نیست. منحنی یادگیری بازی در ابتدا بسیار شیب دار است، اما همچنان دشوار است و از این نظر بسیاری از پلیرها را می تواند ناامید کند.

تنظیمات بازی نیز فقط دارای سه گزینه است: تغییر دادن حساسیت ماوس، کم و زیاد کردن صدای موسیقی متن و صداهای محیطی بازی. هیچ گزینه دیگر در این بخش وجود ندارد، از آنجایی که میدان دید بازی ممکن است برای برخی پلیرها بیش از حد زیاد باشد، به نظرم سازندگان حداقل باید گزینه‌ای برای تغییر دادن این قابلیت که Field of View نیز نامیده می شود، در بخش تنظیمات قرار می دادند. مقدار پیش فرض میدان دید روی عدد 90 است که به نظرم برای این بازی خیلی کم است. مراحل بازی در محیط‌های متنوعی دنبال می شود که تنظیمات محیطی و شرایط جوی مختلفی دارند و این یکی از نقاط قوت بازی محسوب می شود.

این بازی با توجه به قیمت پایین خود انتخاب بسیار خوبی بوده و بسیار سرگرم کننده است و اساسا ترکیبی بین دو بازی ALTF4 و Pogostuck است اما در زاویه دید اول شخص. شما طی بازی باید با استفاده از توپ جنگی خود به ارتفاعات و مکان‌های مختلف رسیده و انوع پازل ها را حل کنید. در این میان یا مکان‌های بسیار متنوع و شوخ طبعی‌های زیادی روبرو می شوید که هر کدام چاشنی زیادی به بخش گیم پلی اضافه می کنند. به علاوه در برخی مراحل دریایی یک کوسه نیز وجود دارد که جزو خطرات اصلی آن مرحله محسوب می شود. بازی Cannon Jump اساسا یک پلتفرمر تنبیهی آزاردهنده است که در صورت عملکرد نادرست، شما را تنبیه می کند. ولی در هر صورت من از تجربه این عنوان لذت بردم و آن را برای هواداران عناوین مستقل توصیه می کنم.

5

5

مزایا

  • ارائه مکانیک‌های نسبتا جذاب و سرگرم کننده
  • موسیقی متن نسبتا شنیدنی
  • گیم پلی ساده و در عین حال چالش برانگیز
  • مکان‌های متنوع و جالب
  • استفاده از مفاهیم طنز در بخش گیم پلی
معایب

  • قابلیت تغییر دادن میدان دید یا FOV وجود ندارد
  • کاراکتر اصلی همواره در حال راه رفتن است
  • فیزیک توپ بسیار ابتدایی است
  • گیم پلی پس از مدتی بازی کردن خسته کننده می شود

0

0

0

0

0

گرافیک - 7.5
گیم پلی - 7.5
داستان - 7
موسیقی - 7.5

7.4

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی DRAINUS

با اطمینان می توانم بگویم بازی DRAINUS دیدنی ترین و قابل توجه ترین عنوان تیراندازی …