خانه / Reviews / نقد و بررسی Neon Abyss

نقد و بررسی Neon Abyss

سلام و درود به تمامی مخاطبان و گیمر های حرفه ای که همیشه وبسایت IRGReview را دنبال کرده اند و ما را با همایت های خود دلگرم ساخته اند. ما هم همیشه سعی بر این داریم که بهترین نقدها و بررسی های حرفه ای را برای شما آماده کنیم و علاوه بر دادن اطلاعات کافی از بازی، نقاط ضعف و قوت آنها را بررسی و تحلیل کنیم.

امروز میخواهیم شما را با نقد و بررسی بازی Neon Abyss که یک بازی رنگارنگ و پلتفورمر محسوب میشود همراه سازیم. بله ژانر بازی نوعی پلتفورمر است که البته ترکیبی از اکشن، شخصیت پردازی یا همان RPG وماجراجویی است. 

بازی Neon Abyss یک بازی ایندی (Indie) محسوب میشود که در تاریخ ۱۴ جولای سال ۲۰۲۰ توسط کمپانی سازنده Veewo Games ساخته شد. این بازی در همان تاریخ توسط شرکت های Team17 و Yooreka Studio که یک استودیو چینی است ، به بازار راه یافت.

ابتدا شاید لازم باشد برای دوستانی که با اصطلاحات بکار برده آشنایی ندارند توضیحاتی بدهیم که بعدها بتوانیم از آنها در نقد خود بهره بگیریم. قبل از شروع باید اشاره کنم که بازی بر روی پلتفورم های PS4 , Nintendo Switch, Xbox One و Microsoft Windows قابل دسترسی و تجربه میباشد.

خب گفتیم که ژانر بازی پلتفورمر (Platformer) محسوب میشود. اما اینگونه بازی ها چه ویژگی هایی دارند؟ به طور کلی و مختصر میتوان گفت که اینگونه بازی ها اغلب (بالای ۹۰٪ ) بصورت دو بعدی طراحی میشوند. منظور از لحاظ دوربین بازی است. یعنی بازیکن بازی را از کنار مشاهده میکند و قهرمان خود را به سمت راست و یا چپ هدایت میکند. اینگونه بازی ها اغلب دارای ویژگی های بازی های قدیمی هستند. از این رو بسیاری از بازی های ساخته شده در ژانر پلتفورمر، از بهترین های آرکید نیز به حساب می آیند. از این ویژگی ها میتوان به پرش های فانتزی اشاره کرد و یا عدم دارا بودن امکانات فراوان برای تحرک قهرمان شما.

همچنین گفتیم که بازی RPG است. بهتر این وازه را با سلاح های جنگی اشتباه نگیرید! RPG مخفف جمله Role Playing Game میباشد که به معنی همان شخصیت پردازی است. در اینگونه بازی ها شما کنترل کامل بر روی جزئیات قهرمان خود دارید و همچنین میتوانید بر اساس سلیقه خود، تغییرات فراوانی را در شخصیت اصلی بازی ایجاد کنید.

همچنین میخواهم توضیحی مختصر نیز در مورد سبک Roguelike بدهم که البته هرچند به ژانر بازی ما مربوط نیست اما در طول نقد با آن کار خواهیم داشت.

اینگونه سبک که اخیرا نامگذاری آن ابداء شده است، به بازی هایی گفته میشود که معمولا تمام رویدادهای آنها درون غارهای سرد و تاریک میگذرد. اینگونه بازی ها معمولا RPG هستند و بازی های بزرگی محسوب نمیشوند و اکثرا بصورت ایندی ساخته و تولید میشوند.

خب حالا به سراق بازی Neon Abyss میرویم و به بررسی جزئیات بازی میپردازیم. این بازی در واقع تلفیقی از چندین موضوعی که راجع به آنها توضیح دادیم. یک بازی اکشن با تم تیراندازی که در عین حال کمی هم از ویژگی های Roguelike بهره میبرد و در کنار آن یک بازی خشن یا اکشن ها و درگیری های فراوان است.

شاید جالب باشد بدانید که امروزه بازی Neon Abyss طرفداران زیادی پیدا کرده و‌ همچنین اینگونه‌ بازی ها که تلفیقی از Platformer و Roguelike هستند نیز طرفداران خاص خود را دارند. از طرفی بازی Neon Abyss را میتواند یک تقلید هم دانست. بله تقلیدی از بازی The Binding of Isaac که یک بازی ایندی در سال ۲۰۱۱ است. اما باز هم ما شاهد بهبودهایی هستیم که حس نوآوری را در ما زنده میکند. پس این بازی همچنان قابل تقدیر خواهد بود.

شاید واژه تقلید کمی تند به نظر بیاید اما در بازی Neon Abyss ما شاهد استایل های دانجن هایی هستیم که کاملا شبیه به بازی The Binding of Isaac طراحی شده اند. همچنین بازی دارای آرنا هایی است (Arena) که به نوعی با بازی مذکور شباهت های فراوانی دارند. همچنین در روند بازی شما با مسیر هایی روبرو میشوید که با سنگ مسدود شده اند و یا درب هایی که قفل هستند و یا اتاق هایی که پر از گنج و غنیمت های با ارزش هستند که اینها تماما در بازی The Binding of Isaac قابل مشاهده هستند. با این‌ حال مسلما تفاوت هایی نیز وجود دارد. شما در بازی آیتم هایی پیدا میکنید و باید آنها را بردارید که شامل بمب ها و‌ یا کلیدهایی هستند کن مسیر شما را باز میکنند. همچنین بازی شامل آیتم هایی است که پس از برداشتن آنها، قهرمان شما ارتقاء میابد و شما در انتهای هر مرحله آسیب رسانی وحشتناکی خواهید داشت.

همچنین بازی دارای یک سیستم چالش برانگیز فوق العاده است. آن هم این است که شما علاوه بر رد کردن هر مرحله باید غول آخر آن مرحله را از پای در آورید اما این نه تنها پایان کار نیست بلکه به معنی راه یافتن به مرحله ای عمیق تر، تاریک تر و بسیار سخت تر از مرحله پیشین است که باید حسابی خود را برای آن آماده کرده باشید.

خب این در واقع فرمولی است که بسیاری از بازی ها در گذشته سعی بر این داشته اند تا آن را تقلید کنند و هرکدام به نوعی آن را ارائه دهند اما به نظر میرسد که در میان تمامی آنها بازی Neon Abyss بسیار کامل و‌جامع توانسته است این مکانیک جذاب را پیاده سازی کند. در کنار این میتوان مشکلاتی هم در بازی مطرح کرد که البته تمامی بازی ها امروزه با اشکالاتی همراه هستند.

میتوان گفت که برخی رویدادهای بازی با نامی که به عنوان ژانر بازی در نظر گرفته شده است، همخوانی ندارد. به طور مثال در بازی های Roguelike معمولا بازیکن به انجام چالش های کوچک میپردازد. اما اینجا ما شاهد مراحل طولانی هستیم که پر از فراز و‌ نشیب است و در انتها با یک باس روبرو هستید که باید آن را شکست دهید و به مرحله پایینتر راه پیدا کنید.

نکته منفی دیگری که در مورد بازی لازم به ذکر است، این است که بازی دارای لول ها و مراحل زیادی است اما اساسا شما در طول بازی خیلی شاهد تغییرات اساسی درون مراحل به خصوص محیط مراحل نیستید. در هر‌ اتاقک شما دشمنانی دارید که خب نوع آنها متفاوت هست و تعداد بسیاری از آنها با شما درگیر میشوند اما شکا و‌نقشه بازی اساسا تغییری نمیکند.

و در آخر باید گفت که بازی در حد خود بسیار خوب است ، مسملما چنین بازی هایی جای کار بسیاری دارند اما نمیتوان از یک بازی ایندی انتظارات آنچنان نیز داشت. در عین حال بازی گیمپلی روانی دارد و امیدواریم که مسخه های بعدی آن تسهیل بخشد و بازی سازان اهمیت بیشتری به کاستی ها بدهند.

5

5

مزایا

  • گیمپلی روان
  • اکشن بالا و چالش برانگیز
معایب

  • گرافیک پایین
  • تکراری بودن مراحل

0

0

0

0

0

گرافیک - 5
گیم پلی - 7.5
داستان - 6.5
موسیقی - 8

6.8

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی Rigid Force Redux

با سلام در این نقد و بررسی به شرح دادن و توضیح نکات بازی ای …