خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Varenje – Don’t Touch The Berries

نقد و بررسی بازی Varenje – Don’t Touch The Berries

در حالی که من، اغلب بازی های سبک Hidden Object یا “اشیا پنهان” را بازی نمی کنم و رغبتی به انجام آنها ندارم، ولی با کمی بررسی و جستجو متوجه شدم که اکثر عناوین این ژانر می توانند فرصت خوبی برای گذراندن چندین ساعت اوقات فراغت را فراهم نمایند، به شرطی که خیلی سخت نباشند که بخواهید قید آنها را به طور کلی بزنید.

در این زمینه بازی Varenje – Don’t Touch the Berries را در فروشگاه نینتندو سوئیچ به طور اتفاقی پیدا کردم که حتی توضیحات نوشته شده برای شرح جزئیات آن نیز برای من واقعا جذاب بود و مرا به سمت خود کشاند: «با یک ماجراجویی مربای تمشک، یک روز تابستانی را برای خود رقم بزنید!». می دانم این جمله نیازی به توضیح ندارد، اما پس از بازی کردن Varenje دیدگاهم نسبت به این موضوع کاملا تغییر کرد، به طوری که پس از تکمیل چند ساعته این بازی مستقل عالی بالاخره توانستم کودک درون خودم را پیدا کنم! در ادامه با نقد و بررسی این بازی از طرف تیم IRG Review با ما همراه باشید.

Varenje – Don’t Touch the Berries یک ماجراجویی زیبا و رنگارنگ با گیم پلی به سبک نقطه و کلیک همراه با چندین پازل و مینی بازی است که توسط هنرمندان و یا برای هرکسی که بازی را نوعی هنر می داند، ساخته شده است. در توضیحات داستان بازی آمده: «قهرمان ما تابستان را با خوشحالی در کلبه دنج سپری می کرد تا اینکه یک روز، کنجکاوی او را مجبور کرد تا از یک توت ناشناخته واقع در رودخانه نمونه برداری کند. قبل از اینکه بفهمد، هر چیزی که در اطراف او وجود داشت، به طرز باورنکردنی بزرگ شده بود و برعکس، او خودش به اندازه یک حشره کوچک شده بود!» اکنون در تلاش برای درک اینکه چه اتفاقی افتاده است و چگونه می‌توان اوضاع را به حالت عادی بازگرداند، بازی شما را به دنیای عجیب و غریبی می برد که ماجراجویی در آن واقعا لذت بخش است.

مراحل بازی به هشت فصل تقسیم می شود که همه آنها واقعا منحصر به فرد بوده و با دست طراحی شده اند. هیچ بخش آموزشی یا توضیحات تکمیل کننده ای در بازی Varenje وجود ندارد، شما خود را در صحنه ای می یابید که فقط می تواند از یک ذهن بسیار تخیلی سرچشمه گرفته باشد. کار زیادی برای انجام برای شما وجود ندارد جز اینکه روی چیزهایی که در صفحه نمایش ظاهر می شوند، کلیک کنید و امیدوار باشید اتفاقی بیفتد.

هر فصل دارای چند صحنه مختلف است که می توانید از آنها دیدن کنید و هر کدام با فلش های خط دار قرمز و سفید رنگی به هم وصل شده اند. دقیقا همانطور که در سایر بازیهای پازلی اشاره و کلیک معمول است که در آنها یک چیز به چیز دیگری منجر می شود.

محوریت اصلی بازیهای سبک اشیا پنهان روی حل معماها تمرکز دارد و در این زمینه بازی Varenje – Don’t Touch the Berries نیز واقعا عالی عمل کرده است. پازل ها در انواع مختلفی شروع می شوند، مانند یافتن 9 تفاوت در یک صحنه خاص و معمولا در هر صحنه، تعدادی تمشک برای جمع آوری وجود دارد. در مجموع می توان گفت پازل های بازی عمدتاً روی روح و روان تأثیر می گذارند و حتی در پایان، چند مورد بحث برانگیز وجود داشت که از بیان جزئیات بیشتر در مورد آنها خودداری می کنم و پیشنهاد می کنم خودتان آنها را بررسی کنید.

آثار هنری و سبک گرافیکی این بازی واقعا خیره کننده و قابل تحسین هستند، استفاده عالی از پالت های رنگی شاد و دلپذیر در گوشه و کنار دنیای بازی باعث خلق فضایی بسیار دلنشین و کودک پسند شده که واقعا باید از تیم طراحی بازی تقدیر و تشکر کرد. موسیقی متن نیز خوب است، اما آثار هنری و جزئیات گرافیکی باعث می شود که شما از کل آن لذت ببرید. من می توانم ببینم که والدینی با فرزندانشان وقت می گذرانند و این ماجراجویی کوچک و زیبا را بازی می کنند.

Varenje – Don’t Touch the Berries یک ماجراجویی به سبک نقطه و کلیک خوب است که صحنه های بسیار جالبی برای معما ارائه می دهد که شاید مشابه آن را در سایر بازیهای این سبک دیده باشید، ولی به نظرم بازی Varenje به شیوه ای متفاوت سعی در ارائه مکانیزم های گیم پلی خود دارد. با این حال راه‌حل‌ها برای جابجایی آیتم ها و رفتن به مرحله بعدی همیشه منطقی نیستند، اما با قضاوت بر اساس اسلایدهایی که در بین فصل های داستان پخش می شوند، می توان دریافت در ساخت این بازی، منطق چیزی نبوده که توسعه دهندگان به دنبال آن بودند.

این لحظات برای من آزاردهنده بود، زیرا چیزهایی که می‌دیدم و متن‌هایی که می خواندم، با دنیایی که مشاهده کرده بودم، مطابقت نداشت. در هر صورت اگر از تجربه بازیهای معمایی با گیم پلی به سبک اشاره و کلیک لذت می برید، Varenje به خوبی می تواند لحظات بسیار خوشی را برای شما رقم بزند.

5

5

مزایا

  • آثار هنری زیبا و مسحورکننده
  • موسیقی متن جالب
  • یک بازی فوق العاده مناسب بازیکنان جوان
  • ارائه پازل های متنوع و خلاقانه
  • آیتم های قابل جمع آوری زیادی وجود دارد
معایب

  • ممکن است راه حل برخی معماها چندان قابل درک نباشد
  • فصل های بازی نسبتا کوتاه هستند

0

0

0

0

0

گرافیک - 9.5
گیم پلی - 8.5
داستان - 8
موسیقی - 8

8.5

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Running Fable

مطمئنا شما نیز تا به حال داستان معروف لاک پشت و خرگوش را شنیده اید …