خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Flooded

نقد و بررسی بازی Flooded

آیا از این موضوع متنفر نمی شوید که اگر یک روز سخت کاری را در معدن به پایان برسانید، برای رفع خستگی خود همزمان با پلک زدن به نور خورشید قدم بردارید و متوجه شوید که کوهی که در آن مشغول کار بودید، اکنون فقط به یک جزیره کوچک تبدیل شده که توسط اقیانوس احاطه شده است؟ این یک مقدمه خیلی قابل ربط در مورد بازی Flooded است که اینگونه شروع می شود. این بازی خود را به عنوان یک بازی شبیه ساز شهرسازی به اصطلاح “معکوس” توصیف می کند، به این معنی که دنیای آن، در حال غرق شدن توسط آب دریا و اقیانوس است و شما باید در نواحی کوچکی از سطح خشکی و زمین زنده بمانید، ماموریت های خود را تکمیل کنید و قبل از اینکه زمین به طور کامل توسط آب بلعیده شود، فرار کنید.

در واقع این بازی یک عنوان شهرسازی معکوس است که در آن باید تولیدات خود را در جزیره ای که به مرور زمان کوچک می شود بهینه کنید. در ابتدا مطمئن نبودم که این پیشفرض اولیه واقعاً برای من کار می کند یا نه، اما پس از اینکه چند ساعتی، Flooded را بازی کردم، متوجه شدم که طراحی آن نه تنها دلپذیر است، بلکه در واقع تا حدودی قابل تحسین نیز می باشد. در ادامه با نقد و بررسی این بازی از طرف تیم IRG Review با ما همراه باشید.

با مشاهده تصاویر بازی Flooded، ممکن است فکر کنید که این عنوان مستقل پیامی در مورد تغییرات آب و هوا و تأثیرات زیست محیطی انسان ها خواهد داشت، اما بسیار بنیادی تر از این موضوع است. شما داستان گروه کوچکی از معدنچیان را دنبال می کنید که سعی می کنند از بالا آمدن سطح دریا جان سالم به در ببرند. آنها مطمئن نیستند که چگونه این اتفاق برای زمین افتاده است، اما از این موضوع کاملا مطمئن هستند که تغییرات آب و هوایی به این سرعت عمل نمی کند و علت را باید در جای دیگری جست و جو کرد.

بر خلاف سایر عناوین شهرسازی، در این بازی به جای تلاش برای ساختن شهرک‌ها و جمع‌آوری منابع، برای رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کنید و قبل از اینکه اقیانوس‌ها شما را ببلعند، پیش روی می کنید. این به معنای جمع آوری منابع و دستیابی به اهداف در سریع ترین زمان ممکن است. زندگی انسان ها در اینجا واقعاً یک مولفه مهم نیست و تا زمانی که تمام کادرهای مربوطه را علامت بزنید، ادامه می دهید.

بازی Flooded جزو متفاوت ترین عناوین شهرسازی محسوب می شود که تاکنون تجربه کرده ام، زیرا نوآوری هایی در مفاهیم گیم پلی آن به کار رفته که واقعا قابل تحسین هستند. در واقع این یک بازی بسیار نوآورانه در سطح کمی است که ایده های بسیار جالبی را در بطن خود گنجانده است و مطمئنم پیش از این، در عنوان دیگری مشابه آن را ندیده باشید.


شالوده اصلی گیم پلی اساساً به این صورت است که شما باید با تکمیل ماموریت ها یا اهداف و سپس صرف مقدار کلی منابع برای ادامه، از 4 “دوره” یا “عصر” عبور کنید. گذر به دوران جدید ممکن است به معنای ساخت یک کشتی و کاوش، ایجاد یک ساختمان خاص یا حذف موانع از محیط باشد. در حالی که این کار را انجام می دهید، سطح آب هر چند دقیقه یکبار افزایش می یابد و بالا می آید و ساختمان های موجود در خط ساحلی را می بلعد. می‌توانید با ساختن سنگرها و زمین‌های مصنوعی از برخی مناطق محافظت کنید، اما این تنها یک راه‌حل موقتی است، زیرا تولید مواد کافی برای این کار به زمین زیادی نیاز دارد.

برای به دست آوردن منابع به معادن نیاز دارید، سپس مسکن برای نگه داری همه کارگران و سپس آب مورد نیاز برای ادامه این کارها. سپس به انبارهایی نیز نیاز خواهید داشت تا منابع اضافی و برق خود را برای ارتقای ساختمان ها حفظ کنید. مدیریت املاک و مستغلات کمی که در دسترس دارید بسیار کلیدی است، همچنین حرکت سریع برای انجام همه این کارها قبل از تمام شدن وقت، عنصری حیاتی محسوب می شود که همواره باید به آن توجه داشته باشید. این یک حلقه گیم پلی منحصر به فرد ایجاد می کند که واقعا به نوبه خود بسیار سرگرم کننده است.

توجه داشته باشید که در این دنیا شما تنها نیستید و خطر حمله دزدان دریایی و دیگر بازماندگان نیز همواره شما را تهدید می کند. از جمله مشکلات جزئی Flooded این است که شما به فناوری هایی دسترسی دارید که به شما معرفی نمی شوند و توضیحی نیز در مورد آنها داده نمی شود. همچنین به نظرم، دشواری بازی بسیار بالاست و تازه واردان به این سبک را سریعا ناامید می کند.

در پایان باید گفت من از وقتی که روی انجام بازی Flooded صرف کردم، بیشتر از آنچه فکر می کردم لذت بردم. طی این مدت زمان، اصلا به این موضوع فکر نکردم که از بازی خوشم نمی‌آید، اما انتظار هم نداشتم به خوبی اجرا شود. هم از نظر مفهومی و هم از نظر گرافیکی، یک جورهایی می توان گفت بی تکلف است، اما وقتی مشغول بازی کردن آن می شوید، سخت است که درک نکنید که همه جنبه های مختلف آن چقدر با هم تطابق دارند. به دلیل اینکه یک فرض نسبتاً منحصر به فرد است، Flooded یک تجربه بسیار فشرده و بهینه سازی شده را ارائه می دهد که در میان سایر عناوین شبیه سازی شهرسازی عملکرد خیره کننده ای از خود نشان داده است.

5

5

مزایا

  • روایت داستانی عالی
  • موسیقی متن گوش نواز و شنیدنی
  • استفاده از سیستم تغییرات آب و هوایی، تغییرات شگرفی را در گیم پلی ایجاد می کند
  • گرافیک هنری منحصر به فرد و خیره کننده
معایب

  • در حالت Pause، نمی توانید هیچ کاری انجام دهید
  • به برخی فناوری ها دسترسی پیدا می کنید که بازی هیچ گونه توضیحی در مورد آنها به شما نمی دهد
  • برخی مشکلات مربوط به گیم پلی

0

0

0

0

0

گرافیک - 9
گیم پلی - 7.5
داستان - 8
موسیقی - 8.5

8.3

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Overmorrow

Overmorrow به عنوان اولین بازی توسعه‌دهنده انفرادی PixelManta، از نظر فلسفی واقعا جالب است، داستان …