خانه / Reviews / نقد و بررسی Syder Reloaded

نقد و بررسی Syder Reloaded

آیا تابحال با زیر سبک بازی های اسکرول آزاد آشنایی داشته اید؟ این سبک از بازی در حوزه بزن بترکون (shmup) دفاعی پتناسیل های نهفته بسیاری دارد. با اینک بازی هایی چون Fantasy Zone و Black Bird سرر و صدای زیادی به پا کرده اند ، اما همچنان این سبک از بازی که به بازیکنان اجازه حرکت پس زمینه را می دهد همچنان دنیایی ناشناخته است.

اما امروز بازی Syder Reloaded این ایده را گرفته و مفهوم و حس جدیدی را نسبت به سایر عناوین ایجاد کرده است. در اولین دور بازی ای که داشتم ، این بازی از لحاظ حال و هوا و سبک بسیار نزدیک به گرادیوس 5 (Gradius V) داشت. با این حال این بازی از لحاظ گرافیکی تکاملی تر از بازی گرادیوس بوده (از ویژگی های مثبت این بازی) و گویندگی این بازی شباهت بسیاری به گرادیوس دارد. حتی سفینه ای که بر آن سوار هستید (سفینه Dart 104-s) مشابه سفینه افسانه ای وایس وایپر (Vic Viper) در آن بازی دارد. به محض شروع کردن بازی ، زیبایی های بازی من جمله گیم پلی و … خود را با ظاهری براق آشکارر می کند که تحسین بر انگیز می باشد.

منوی اصلی بازی به خودی خود گویای این بوده که سازنده تمام تلاش خود را کرده تا همه بتوانند این بازی را یاد بگیرند. یکی دیگر از ویژگی های سبک بازی بزن بترکون تنظمیات بخش کنترل و گیم پلی بازی می باشد. همانطور که انتظار می رفت ، این بازی تمام این ویژگی را در بر دارد. علاوه بر این ها ، مثل همه بازی ها حالت های سختی متفاوتی نیز وجود دارد که می توانید با بهره گیری از آن ها در بازی تنوع ایجاد کنید. تنظیم دیگر ، تنظیمات مربوط به فیلتر گرافیکی است که با آن می توانید سبک تصاویر با به طرز تعجب آوری عوض کنید (به شخصه یکی از فیلتر ها به نام MSX مدت ها مرا مشغول خود کرد).

با آنکه این بازی یکی از عناوین ایندی می باشد ، اما از لحاظ بصری بسیار براق و مفصل بود. از پس زمینه های باحال و جذاب گرفته تا طرح سفینه ، همگی بسیار زیبا و با دقت طراحی شده اند. از لحاظ گرافیکی بی انصافی است اگر این بازی را با عنوان Starcraft مقایسه نکنیم ، خصوصاً از لحاظ طراحی سفینه و تصاویر پرتره. پرتره های این بازی در لحظات شروع هر ماموریت شباهت زیادی به آثار هنری بازی ذکر شده می باشد و همچنین در بازی استارکرفت 2 یک مینی گیم بزن بترکون وجود دارد که با طرح کشتی بازیSyder Reloaded شباهت بسیاری دارد.

حال نوبت به گیم پلی رسیده است. گیم پلی این بازی بر خلاف سایر عناوین برای چشم بسیار دوستانه می باشد. منظور ما از دوستانه بودن با چشم این است که موقعیت دشمن ها ، گلوله هایشان ، مسیر حرکتشان از پس زمینه جدا بوده و می توان به راحتی آن ها را تشخیص داد. حتی در برخی عناوین برتر سبک بزن بترکون ، عناوینی چون Battle Garegga ، دشمنان و گلوله ها در پس زمینه محو شده و گاها نمی توان آن ها را پیدا کرد. اما این موضوع در این بازی صدق نمی کند و از لحاظ تصویر فقط یک انتقاد داریم. اگر بازیکن برای مدتی بدون حرکت و ساکن باشد ، پس زمینه نیز از او پیروی کرده و ساکن و ناپویا باقی می ماند که این موضوع سبب سخت شدن تشخیص هیت باکس های دشمن می شود.

بگذارید این موضوع را بیشتر باز کنم. این مسئله در بسیاری از عناوین شوتر های میدانی شایع می باشد. در یک نسخه سنتی بازی بزن بترکون با اسکرول خودکار این مشکل وچود ندارد چرا که پس زمینه با حرکت دائمی از عدم پویا بودن و سکون آن جلوگیری می کند. اما در شوتر های میدانی غیر سنتی، خصوصا با اسکرول آزاد هر وقت که بازیکن ساکن بماند، پس زمینه نیز ساکن می ماند. این مسئله هنگامی که دشمنان کم می باشند به اوج خود می رسد چون ظاهر بازی پوچ و خالی از سکنه به نظر می رسد و این خوشایند نیست. از نظر من بهتر بود این بازی کمی انیمیشن در پس زمینه داشته باشد: یک سیاره یا ستاره با تحرک کم و آرام. هر چیزی که پس زمینه را از حالت سکون دربیاورد. حضور نقطه های مستقل از لحاظ حرکتی قطعاً تجربه بازی را بهبود می بخشد.

5

5

مزایا

  • ظاهر بازی زیبا و دلنشین
  • مود های طراحی شده در بازی زیاد است
  • طراحی سفینه های جالب
معایب

  • مراحل و گیم پلی بازی طولانی هستند
  • بی محتوا بودن مراحل
  • جان دشمنان بیش از حد زیاد بوده

0

0

0

0

0

گرافیک - 8
داستان - 6
گیم پلی - 5.5
موسیقی - 7

6.6

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی Utawarerumono: prelude to the Fallen

بازی های سریالی UTawarerumono برای افرادی که خارج از ژاپن زندگی میکنند بسیار پیچیده و …