خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Retro Revengers

نقد و بررسی بازی Retro Revengers

دهه های 80 و 90 میلادی را می توان دوران ظهور یکی از خاطره انگیزترین ژانرها در دنیای بازیهای ویدئویی محسوب کرد. در این دو دهه بازیهای کوچک زیادی منتشر شدند که البته سبک و سیاق کلی آنها تقریبا یکسان بودند، اما ژانری که بیشتر از همه خودنمایی می کرد و توانست طی مدت کوتاهی درخشش بسیار خوبی را تجربه کند، سبک پلتفرمر یا سکوبازی بود که انصافا عناوین بسیار خاطره انگیزی از آن منتشر شدند که سری مگامن و ماریو جزو مشهورترین آنها هستند.

به علت همین محبوبیت زیاد، طی چند سال اخیر توجه استودیوهای بازی سازی بیشتر به طرف احیا و بازسازی یاد و خاطره عناوین پلتفرمر کلاسیک که امروزه تحت عنوان Retro شناخته می شوند، معطوف شده است. بازی Retro Revengers از توسعه دهنده Shinyuden که به تازگی روی نینتندو سوئیچ منتشر شده، یک پلتفرمر رترو است که به بازی های قدیمی این سبک ادای احترام می کند. در ادامه با نقد و بررسی این بازی از طرف تیم IRG Review با ما همراه باشید.

داستان این بازی کمی یادآور جومانجی است و مربوط به یک گروه پنج نفره از دوستان تحت عنوان Retro Revengers است که در یک کارتریج بازی مکیده می شوند. این افراد در سرزمینی وارد می شوند و قدرت هایی از الهه آن دریافت می کنند و تنها یک هدف را دنبال می کنند: شخصیت شرور بزرگ این دنیا که DOTA، Demon Overlord of Triple-A نام دارد و دنیای بازی را تهدید می کند، از بین ببرند. این پنج نفر در این دنیای عجیب و غریب، مهارت های تازه ای به دست آورده اند و به کمک آنها باید مراحل مختلف را کامل کرده و باس ها را شکست دهند تا از این طریق بتوانند جهان را نجات دهند.

نکته مهمی که در مورد بازی Retro Revengers باید روی آن تاکید کنم، این است که این یک عنوان کوتاه است و شما می توانید بازی را در عرض یک تا دو ساعت کامل کنید. البته چون من در عناوین پلتفرمر خیلی مهارت ندارم، مرتب می مردم و این مدت زمان تقریبی بر این مبنا حساب شده است. بنابراین برای کسانی که در پلتفرمر مهارت دارند، بازی حتی کوتاه‌تر از این زمان خواهد بود. البته شاید این یک نقطه ضعف محسوب نشود، زیرا به نظر می رسد از یکنواخت شدن گیم پلی جلوگیری می کند. با اینکه هر اجرای شما خیلی طولانی نیست، اما اغلب وقتی بمیرید، مجبور می‌شوید مرحله مورد نظر را از نو شروع کنید و نمی‌توانید در هر جایی که خواستید، بازی را سیو کنید. در حین بازی خود می توانید صندوقچه های گنج را پیدا کنید و همچنین یک گزینه speedrun نیز وجود دارد.

خوشبختانه گیم پلی بازی در سراسر خود همچنان جذابیت خود را حفظ می کند. شما باید به عنوان هر پنج عضو Retro Revengers بازی کنید که هر کدام مجموعه ای از مهارت های مختلف را دارند، به این معنی که همه آنها متفاوت بازی می کنند. برای مثال یکی از این شخصیت ها قابلیت پرش به ارتفاعات بالاتر را دارد و می توانید بسیار بالاتر بپرید. یا اینکه کاراکتر دیگری از نوعی یویو برای ایجاد فاصله ها به منظور عبور از پرتگاه ها استفاده می کند. در ابتدا شما هر مرحله را با یک شخصیت خاص بازی می کنید، اما وقتی بازی را کامل کردید می توانید دوباره همان سطوح را طی کنید. اما اکنون یک پیچ و تاب جالب وجود دارد و این است که پس از یکبار تکمیل بازی، تمام شخصیت ها را در اختیار دارید و می توانید هر زمان که بخواهید بین آنها جابجا شوید تا تفاوت نقش های آنها را بهتر احساس کنید.

کنترل ها به اندازه کافی دقیق و پاسخگو هستند که بازی را سرگرم کننده می کند. گاهی اوقات انتقال از یک صفحه به صفحه دیگر کمی کند است. همچنین گاهی اوقات ممکن است مورد حمله دشمنی قرار بگیرید که خارج از صفحه است. اینها فقط ایرادات جزئی هستند و هرگز آنقدر شما را آزار نمی دهند که به عنوان یک مزاحم در نظر گرفته شوند.

در طول مراحل شما به سرعت سکه های زیادی را جمع آوری می کنید. شما همچنین می توانید به دنبال صندوقچه های گنج که پنهان هستند بروید. یافتن این موارد بسیار دشوار است، اما این یک چالش خوب برای اجراهای بعدی محسوب می شود.

هر مرحله مملو از انواع دشمنان است و البته یکسری موانع محیطی نیز وجود دارند. به همین علت جاخالی دادن از همه چیز و شکست دادن دشمنان با قدرت های خود کاملاً یک هنر است. علاوه بر حمله معمولی شما، هر شخصیت یک ویژگی خاص نیز دارد که قابل استفاده است. در انتهای هر مرحله نیز یک باس فایت هیجان انگیز وجود دارد که مهارت های شما را به چالش می کشند. این بخش ها می توانند در اولین تلاش دشوار باشند، اما اگر الگوی حملات آنها را یاد بگیرید، قطعاً می توانید دفعه بعد با آنها به راحتی مقابله کنید.

در نهایت، Retro Revengers دارای گیم پلی خوب و داستان کافی برای سرگرم کردن علاقمندان است. بله، با اینکه یکسری نکات منفی وجود دارد، اما آنها هیچ چیز واقعاً آزاردهنده نیستند که بخواهند تجربه لذت بخش بازی را تحت تاثیر قرار دهند. خود گرافیک هنری پیکسلی بازی به تنهایی دلیل خوبی برای امتحان کردن این عنوان مستقل کوچک است که در ترکیب با طراحی جالب و خلاقانه مراحل، یک بازی ارزشمند را ارائه می دهد. این یک عنوان خیلی خاص نیست، اما برای طرفداران پلتفرمرهای کلاسیک به سبک Retro، چیزهای خوب کافی در اینجا وجود دارد که می‌توانند روی آنها حساب کنند.

5

5

مزایا

  • گیم پلی سرگرم کننده و خوب
  • طراحی عالی و متنوع مراحل بازی
  • ارائه پنج شخصیت با سبک های مختلف بازی
  • گرافیک هنری زیبا به سبک پیکسلی
معایب

  • گاهی اوقات جابجایی صفحه نمایش داخل بازی به کندی انجام می شود
  • یک بازی کوتاه است و طی یک تا دو ساعت تکمیل می شود

0

0

0

0

0

گرافیک - 9
گیم پلی - 8.5
داستان - 7.5
موسیقی - 8

8.3

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Overmorrow

Overmorrow به عنوان اولین بازی توسعه‌دهنده انفرادی PixelManta، از نظر فلسفی واقعا جالب است، داستان …