خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Pioneers of Pagonia

نقد و بررسی بازی Pioneers of Pagonia

Pioneers of Pagonia یک بازی شبیه ساز شهرسازی یا کلونی است که توسط سازندگان اصلی سری Settlers ساخته شده است. این بازی جدید ریبوت معنوی آن سری با برداشتی مدرن تر است و شما را مسئول ایجاد یک کلونی فانتزی قرون وسطایی از ابتدا پس از رسیدن افرادتان به جزیره ای ناشناخته با یک کشتی می کند.

در حالی که من تاکنون هرگز هیچ یک از بازی های سری Settlers را تجربه نکرده ام، اما زمان قابل توجهی را در مدیریت منابع و بازی های شهرسازی مانند Cities Skylines، Tropico و حتی Prison Architect گذرانده ام. مدیریت منابع و حفظ یک اقتصاد پایدار زمانی که در چنین بازی هایی به درستی انجام شود می تواند اعتیادآور باشد و Pioneers of Pagonia دقیقاً این را وعده می دهد. من چند ماه پیش نسخه نمایشی این عنوان را بازی کردم و اکنون در قالب مرحله Early Access در استیم منتشر شده است و خوشبختانه طی مدت کوتاهی توانسته بازخوردهای فوق العاده خوب و مثبتی از سوی جامعه گیمرها کسب کند. در ادامه با نقد و بررسی این بازی از طرف تیم IRG Review با ما همراه باشید.

این بازی شما را به جزایر پاگونیا می برد که به صورت تصادفی ایجاد شده اند، جایی که باید یک به اصطلاح کلونی ایجاد کنید. علاوه بر این، از منابعی که از طریق تولید، توسعه اقتصادی و اکتشاف کشف می کنید استفاده خواهید کرد. انجام این کار به طور پیوسته دسترسی و نفوذ شما را در سراسر جزیره افزایش می دهد. متاسفانه در نسخه فعلی، هیچ گونه داستان یا کمپین واقعی وجود ندارد. در حالی که چنین بازی‌های sandbox دقیقاً نیازی به طرح داستانی ندارند، برخی از گیمرها همچنان داستانی فراگیر را ترجیح می‌دهند. در این زمینه شما به راحتی می توانید یک بازی شبیه سازی هاردکور را بهانه کنید که هیچ داستانی نداشته باشد، اما Pioneers of Pagonia احساس می کند که می تواند به راحتی از یک طرح داستانی جذاب استفاده کند.

Pioneers of Pagonia تعدادی نقشه به شما ارائه می دهد که از آنها وظایفی به شما داده می شود تا آنها را تکمیل کنید. اینها مانند آموزش عمل می کنند و شما را با کلیات بازی آشنا می کنند. هر ساختمان در Pioneers of Pagonia از همان ابتدا باز و در دسترس است و قفل نیست، نیازی به تحقیق یا استفاده از درخت فناوری نیست. تا زمانی که منابع درستی برای ساخت داشته باشید، می توانید هر چیزی را از طریق منو بسازید.

خوشبختانه در این بازی استقرار ساختمان‌ها بسیار آسان است، به این صورت که می توانید یک ساختمان قرار دهید و سپس مسیرها را به آن اضافه کنید. ساختمان‌ها به ساختار شبکه ای محدود نمی‌شوند، به این معنی که می‌توانید شهرها و روستاهای زندگی‌مانند بیشتری ایجاد کنید که توسط خطوط مستقیم محدود نشده‌ باشند. ایجاد مسیرها به خوبی اجرا می شود و شهروندان شما از آنها برای حمل و نقل و جابجایی منابع استفاده می کنند. شما تمام ساختمان های معمولی را برای ساخت دارید، مانند هیزم شکن ها، معادن سنگ، سنگ تراش ها، انبارها، میخانه ها و خیاطی ها.

اگرچه Pioneers of Pagonia یک عنوان RTS نیست، ولی همچنان دارای بخش های مبارزه نیز می باشد. می توانید واحدهای جنگی خود را از طریق برج نگهبانی یا سربازخانه کنترل کنید. از آنجا می توانید نیروهای گشت زنی را انتخاب کنید و سپس روی منطقه ای که واحدهای نظامی شما باید در آن به گشت بپردازند، اشاره و کلیک کنید. اگر دشمنان در منطقه حضور داشته باشند، به طور خودکار درگیر حمله خواهند شد.

به نظرم سیستم مبارزه بازی چندان جالب نیست و به بهبود نیاز دارد. در حالی که می توانید سازه های نظامی بسازید و انواع مختلفی از یگان ها مانند سرباز، تکاور، نگهبان و غیره را داشته باشید، اما هیچ کنترل مستقیمی روی هر کدام از این واحدها وجود ندارد. من نمی‌توانم این واحدها را انتخاب کنم و به آنها بگویم دقیقاً کجا بروند یا به آنها دستور بدهم که با هر دشمنی نبرد را آغاز کنند.


در مورد گرافیک Pioneers of Pagonia می توان گفت ظاهر فانتزی بازی و ساختمان ها واقعا جذاب بوده و رنگارنگ و باجزئیات هستند. همین ویژگی را می توان برای جلوه های صوتی عالی آن نیز گفت، در حین بازی به خوبی می توانید صدای جمعیت شهروندان را بشنوید. موسیقی متن نیز برای گوش دادن در حین بازی آرامش بخش است.

رابط کاربری به خوبی کار می‌کند و کوچکترین اطلاعاتی که نیاز دارید را در اختیار شما می گذارد، بنابراین می‌توانید با یک نگاه ببینید در شهرک شما چه اتفاقی می‌افتد. طی انجام بازی متوجه شدم که منوی سرعت برای افزایش سرعت بازی در نوار ابزار اصلی بالای صفحه موجود نیست. مدت زیادی مشغول بازی بودم تا اینکه متوجه شدم تب افزایش سرعت روی مینی مپ قرار دارد که جای عجیبی برای قرارگیری آن است و بازیکنی مانند من به راحتی می تواند از آن غافل شود.

از لحاظ فنی، بازی عملکرد فوق العاده ای دارد و با اینکه در مرحله دسترسی اولیه استیم به سر می برد، ولی بهینه سازی فوق العاده ای دارد. من بازی‌های دسترسی اولیه زیادی را در سال‌های گذشته بررسی کرده‌ام و همه آنها در مراحل مختلف توسعه خود هستند. Pioneers of Pagonia نیز در Early Access قرار دارد و حتی در این مرحله نیز پیشرفت خوبی در توسعه خود دارد. من هیچ شکایتی در مورد عملکرد بازی ندارم، زیرا بسیار روان اجرا می شود و فاقد هر گونه باگ یا مشکلات دیگر است.

علاوه بر این، تیم توسعه دهنده Envision Entertainment یک جدول زمانی دسترسی زودهنگام ارائه کرده که طبق آن قصد دارند در آینده چیزهای بیشتری به بازی اضافه کنند. به عنوان مثال، یکی از این به روز رسانی های بیشتر شامل حالت Co-op برای بازی با دوستان است. علاوه بر این، آپدیت های مرتبط با استخراج، اقتصاد و عناصر کیفیت زندگی برای انتشار در سال 2024 برنامه ریزی شده است.

به عنوان نتیجه گیری می توان گفت بازی Pioneers of Pagonia یک عنوان شهرسازی است که در شبیه سازی خود به جزئیات توجه زیادی دارد. مدیریت منابع و مکانیک های اقتصاد کلونی احساس شگفت انگیزی دارد و حتی درک آنها برای کسانی که تازه وارد این سبک شده اند به طرز باورنکردنی آسان است. مبارزات و استراتژی کمبود زیادی دارند، اما با پیشرفت بازی به سمت انتشار، پتانسیل بهبود را نشان می دهند. همچنین با عملکرد عالی کار می کند و تقریباً هیچ باگ و اشکالی ندارد.

چنانچه تمایل دارید یک کلونی فانتزی قرون وسطایی کوچک را از ابتدا بسازید و اقتصاد آن را به نوعی مانند بازی Cities Skylines با تم قرون وسطایی مدیریت کنید، Pioneers of Pagonia این کار را به خوبی انجام می دهد. اما اگر به دنبال تجربه چیزی مانند Age of Empires یا حتی بازی‌های قدیمی Settlers هستید که مبارزات در آن برجسته‌تر باشد، احتمالا این بازی شما را ناامید خواهد کرد. با این حال، برای طرفداران عناوین شهرسازی مانند من، قطعاً این بازی را توصیه می‌کنم، زیرا هنوز ساعت‌های زیادی برای سرگرمی وجود دارد که می‌توانید در این بازی داشته باشید.

5

5

مزایا

  • شبیه سازی بسیار واقعی دنیای بازی به لطف توجه شگفت انگیز به جزئیات میسر شده است
  • مدیریت منابع و ساختار اقتصادی، آسان و در عین حال چالش برانگیز است
  • استفاده عالی از عناصر پازل مانند که برنامه ریزی کلنی شما را سرگرم کننده تر می کند
  • تجربه گیم پلی بسیار قابل تنظیم بر اساس نحوه بازی شما
  • سبک هنری گرافیکی زیبا و خیره کننده
  • عملکرد فنی تحسین برانگیز و تقریباً بدون باگ و ایراد می‌تواند روی رایانه‌های شخصی با سخت افزار پایین هم اجرا شود
معایب

  • سیستم مبارزه چندان شفاف و جالب نیست
  • فاقد هرگونه عنصر روایی و داستانی است

0

0

0

0

0

گرافیک - 9.5
گیم پلی - 9
داستان - 8.5
موسیقی - 9

9

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Axis Football 2024

در دنیای پر انرژی فوتبال دیجیتال، هرازگاهی، عنوانی منتشر می شود و ما را خیره …