خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Of Life and Land

نقد و بررسی بازی Of Life and Land

در گوشه ای دورافتاده از یک قلمروی امپراتوری در حال گسترش، قرار است یک شهرک جدید ساخته شود. یک فرد خوش شانس (یا شاید نه چندان خوش شانس) مسئولیت کل این پروژه را بر عهده خواهد داشت و وظایفی مانند از برداشت منابع اولیه گرفته تا توسعه مسیرهای تجاری، روابط دیپلماتیک با کشورهای همسایه و تعادل ظریف انسان و طبیعت که در کنار هم زندگی می کنند را بر عهده دارد. اما این فرد خوش شانس کیست؟ مطمئناً شما هستید، به شهرک جدید خودتان خوش آمدید و برای قبول مسئولیت چالش برانگیز رهبری یک تمدن، آماده شوید.

Of Life and Land یک بازی ساخت‌وساز پیچیده و مدیریت منابع با سبک شبیه‌سازی عمیق است که اهمیت تعادل بین انسان و طبیعت را برجسته می‌کند و اینکه همه چیز همیشه تحت کنترل شما نیست. دنیای این بازی از محیط های قرون وسطایی و فانتری الهام گرفته شده است و در حالی که شما تلاش می کنید ساکنین تمدن خود را به سمت پیشرفت های آینده هدایت کنید، متوجه می شوید اوضاع پیچیده تر از آن چیزی است که تصور می کردید. در ادامه با نقد و بررسی این بازی که از طرف تیم IRG Review تهیه شده، با ما همراه باشید.

بازی Of Life and Land که یک عنوان مستقل شبیه سازی و استراتژی می باشد، در حال حاضر در تاریخ 2 آوریل 2024 به صورت Early Access در استیم منتشر شده و خبری از عرضه ان برای سایر کنسول ها نیست. شما نقش رهبر یک زیست گاه طراحی شده برای سکونت واقع در یکی از دورافتاده ترین مناطق امپراتوری را بر عهده می گیرید و از ابتدا مسئول آن هستید. هنگامی که شروع به کار می کنید، فقط چند نفر ساکن ساده، کلبه های محقر و الوارهایی برای کار خواهید داشت و باید کاملاً به منابعی که می توانید از دنیای اطراف خود برداشت کنید تکیه کنید. همانطور که محل سکونت شما رشد می کند، آن را در زمینه های مختلف گسترش می دهید، اما همچنین باید با مشکلاتی مانند همسایگان نه همیشه دوستانه خود و نگرانی های همیشه موجود در مورد آلودگی و افزایش جمعیت دست و پنجه نرم کنید.

اصلی ترین چیزی که بازی Life and Land را از دیگر بازی های مشابه در ژانر «شهرساز» و «مدیر شهرک» متمایز می کند، ماهیت بسیار عمیق و واکنشی شبیه سازی آن است، به طوری که دنیای بازی به سادگی سر تعظیم فرود نمی آورد و به شما اجازه نمی دهد که به آن فرمان دهید.

شما کنترل مستقیمی روی شهروندان ندارید و فقط می توانید برای نیازهای روزانه آنها برنامه ریزی کنید. روستاییان شما هوس ها و خواسته های خود را دارند، حتی تغییرات آب و هوا، فصول و سایر پدیده های طبیعی نیز رخ می دهد و می تواند کل وضعیت گیم پلی را در یک لحظه تغییر دهد. این توجه بالا به سطح جزئیات می تواند کمی طاقت فرسا باشد، چند بار بود که اتفاقات زیادی در یک زمان رخ می داد که مجبور شدم مکث کنم و از بازی فاصله بگیرم. اما با این حال این سطح واقع گرایی را واقعا تحسین می کنم. البته اگر از علاقمندان به بازیهای شبیه سازی شهرسازی باشید، در اینجا با چیز دشواری روبرو نمی شوید.


Of Life and Land از نوعی ویرایشگر استفاده می کند که وسیله ای برای ساختن محتویات تازه مانند نقشه های جدید و افزودن آنها به جمعه کاربان استیم است و به لطف این ویژگی، با ساخت و توزیع نقشه های جدید شما می توانید گیم پلی متنوعی را تجربه کنید. متأسفانه این بازی فاقد قابلیت Steam Workshop است و بنابراین بازیکنان باید به صورت دستی جهان های ذخیره شده خود را آپلود کرده و آنها را در وب سایت های خارج و Discord به اشتراک بگذارند.

یک مشکل بازی این است که گاهی اوقات رابط کاربری و آنچه در صفحه وجود دارد، بیش از حد شلوغ می شود. اکثر کارهایی که انجام می دهید، از افزودن یک ساختمان جدید گرفته تا بررسی آمار چیزی، موجب ظاهر شدن یک منوی جدید می‌شود که می‌تواند منجر به درهم ریختگی صفحه و نیاز به توقف و بررسی آن برای لحظه‌ای شود. من فکر می‌کنم که می‌توان برخی از منوها را با هم ترکیب کرد، یا شاید به‌طور خودکار وقتی تعداد زیادی به‌طور هم‌زمان نشان داده می‌شوند، تعداد آنها به حداقل برسد. متأسفانه ایراد بزرگتر بازی این است که اندازه متن حروف کوچک است. حتی با وضوح بالای صفحه نمایش نسبتاً بزرگ کامپیوترم، احساس می کردم که دائماً مجبورم چشمانم را تحت فشار قرار دهم و برای خواندن درست چیزها، با چشمانم روی آنها زوم کنم.

از لحاظ بصری، گرافیک بازی کاملا رنگارنگ است و از یک سبک هنری نسبتاً ساده استفاده می کند که هم زیبایی طبیعت را منعکس می‌کند و هم به خوبی، عمق و تنوع دنیای اطراف شما را منتقل می‌کند و در عین حال همه چیز را شفاف نگه می‌دارد. من مخصوصاً حیواناتی را دوست داشتم که طرح‌های بسیار زیبا و بلوکی به آن‌ها داده شده بود و در رنگ‌های مختلف طراحی شده اند تا تنوعی به محل زندگی شما بیفزایند. حیوانات مورد علاقه من گاوها بودند که چیزی بسیار دوست داشتنی در ظاهر آنها وجود داشت.

همانطور که محل سکونت شما گسترش می یابد، همچنین نگاهی به برخی از بیوم ها و محیط های مختلف خواهید داشت و Of Life and Land کار بسیار خوبی در تمایز محیط هایی مانند جنگل از صحرا از باتلاق و بسیاری موارد دیگر انجام داده اند. به ویژه هنگامی که محل سکونت شما رشد می کند و شروع به دیدن خانه هایی با پنجره های روشن در اعماق شب می کنید، جلوه های بصری کاملاً خیره کننده ای را شاهد خواهید بود.

اما در طرف مقابل، جلوه های صوتی تقریبا حالتی گسسته دارند و فقط در فواصل نزدیک شنیده می شوند. حتی برای شنیدن کوچکترین صداها، باید روی آن بخش بسیار نزدیک زوم کنید. افزودن هر گونه صداگذاری محیط در هر فاصله ای می تواند به نقشه کمک کند تا پر جنب و جوش تر شود.

در نهایت، جدا از این مشکلات کوچک، بازی Of Life and Land یک افزودنی سرگرم‌کننده جدید به سبک شهرسازی یا مدیریت شهری است که پیش‌بینی می‌کنم به سرعت در میان طرفداران چنین بازی‌هایی جایگاه خود را پیدا می کند و مورد علاقه قرار می گیرد. همچنین از آنجایی که توسط یک استودیوی نسبتاً تازه‌کار ساخته شده است، می تواند گاهی اوقات کمی آشفته باشد و به دلیل عمق زیادی در زمینه شبیه‌سازی و تمرکز بر طبیعت، خود را از سایر عناوین هم ژانر خود متمایز می‌کند. این بازی در حال حاضر در مرحله Early Access قرار دارد و من مشتاقانه منتظرم تا ببینم در آینده با توسعه آن چه تغییرات و آپدیت هایی ایجاد خواهد شد.

5

5

مزایا

  • توجه زیادی به جزئیات شبیه سازی شهرسازی و مدیریتی دارد
  • تغییراتی فصلی و آب و هوایی واقعا بر گیم پلی بازی تأثیر می گذارند
  • سبک هنری جذاب و آرامش بخش
معایب

  • گاهی اوقات رابط کاربری بازی بیش از حد شلوغ می شود
  • حتی در وضوح تصویر بالا، اندازه حروف نوشته ها بسیار کوچک است
  • از قابلیت Steam Workshop پشتیبانی نمی کند

0

0

0

0

0

گرافیک - 8.5
گیم پلی - 8
داستان - 8
موسیقی - 7

7.9

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Underspace

برای اینکه یک کمپین کیک استارتر واقعاً پیشرفت داشته باشد، باید مخاطبان مشخصی داشته باشد …