خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Kudzu

نقد و بررسی بازی Kudzu

بعد از دستگاه های آتاری، کنسول Game Boy قدیمی ترین و خاطره انگیزترین پلتفرم بازیهای ویدئویی محسوب می شود که مطمئنا همگی ما خاطرات بسیار خوبی با آن داریم. جذابیت واقعا خاصی در بازیهای 8 بیتی و آرکید این کنسول وجود داشت که هیچ‌وقت برایمان تکراری نمی‌شدند و هنوز هم با هیجان و علاقه از آن‌ها یاد می‌کنیم. به همین علت این ایده که برخی بازی های مدرن امروزی را هم می توان بر روی سخت افزار گیم بوی اصلی اجرا کرد، واقعا دوست دارم و از آن استقبال می کنم.

در این زمینه، 8Bit Legit یکی از توسعه دهنده های فعال محسوب می شود که تاکنون بسیاری از بازیهای کلاسیک پلتفرمر قدیمی متعلق به دهه های 80 و 90 میلادی را برای کنسول نینتندو سوئیچ امروزی منتشر کرده است و بازی Kudzu نیز به عنوان جدیدترین محصول آنهاست که در 5 آوریل 2024 در دسترس علاقمندان قرار گرفته است. این بازی هزینه های ساخت خود را طی برگزاری یک کمپین موفقیت آمیز در کیک استار جمع آوری کرد که هدف اصلی این کمپین تامین مالی نسخه Game Boy بود، اما با توجه به این مبلغ جمع شده بسیار بیشتر از آن چیزی بود که انتظار می رفت، توسعه دهنده تصمیم گرفت نسخه نینتندو سوئیچ بازی را هم منتشر کند. در ادامه با نقد و بررسی این بازی که از طرف تیم IRG Review تهیه شده، با ما همراه باشید.

این بازی یک ماجراجویی غیرخطی است که شما را در نقش مکس، شاگرد باغبان قرار می دهد که به سفری پرمخاطره در مزارع، باغ ها، جنگل ها، ویلاها و کوه‌هایی پوشیده از Kudzu می برد، این یک گونه گیاهی مهاجم شناخته شده می باشد که به شکل یک هزارتو درآمده است. داستان از جایی آغاز می شود که Zoen، یک باغبان چیره دست و استاد شما در مزرعه کودزو که به سرعت در حال رشد است سرگردان شده و به طرز مرموزی ناپدید شده است. اکنون این به شما و زرادخانه ابزار باغبانی شما مانند چنگک جمع کردنی، بیلچه و چاقوی باغبانی بستگی دارد که راه خود را از طریق این پوشش گیاهی دائما در حال رشد هموار کنید و Zoen را بازگردانید.

با این حال، در کمین این درختچه ها و بیشه ها، موجودات خطرناکی مانند مارها، حشرات غول پیکر، ارواح، و هیولاهای تحت کنترل کودزو پنهان شده اند. البته تنها این موجودات نیستند که قصد جان شما را دارند، بلکه خود محیط نیز با ارائه تله ها و پازل های مرگبار از شما استقبال می کند. با این حال، شما تنها نیستید و در مسیر خود با یکسری شخصیت‌های عجیب و غریب ملاقا خواهید کرد که به شما کمک می کنند و سرنخ‌هایی ارائه می‌دهند که شما را در مسیر درست نگه می دارند.


اگر از طرفداران بازی The Legend of Zelda: Link’s Awakening که در سال 1993 منتشر شد، هستید، با بازی Kudzu احساس خوبی خواهید داشت و چیزهای آشنای زیادی در آن پیدا می کنید. احساس می‌کند که از آن عنوان کلاسیک الهامات بسیار گرفته است، اما همچنان به‌عنوان اثری استثنایی که می‌تواند با بسیاری از بازی‌های سطح بالای پلتفرمر دست و پنجه نرم کند، هویت متمایز خود را حفظ می کند.

در مجموع در بازی Kudzu، چهار منطقه اصلی برای کاوش وجود دارد که هر کدام حال و هوای بسیار متفاوتی دارند. با این حال، فقط در یک مورد واقعاً به داخل محیط می روید و بقیه همه در بیرون اتفاق می افتد که این به نوبه خود یک پیچ و تاب سرگرم کننده ایجاد می کند. شما از صفحه ای به صفحه دیگر به دنبال ابزارهای جدید برای از بین بردن ریشه های گیاه “رئیس” هر منطقه خواهید رفت. شما سوئیچ ها را می چرخانید، توده های خاک را برای باز کردن مسیرهای جدید باز می کنید و حتی از خود گیاهان Kudzu برای باز کردن گذرگاه ها استفاده می کنید. انجام این کارها چندان سخت نیست و چالش زیادی را ایجاد نمی کند. من طی مدت زمان 6-7 ساعت توانستم بازی را به پایان برسانم و طی این مدت اوقات بسیار خوبی را سپری کردم.

تنها مشکل من در مورد این بازی که احتمالاً حتی منصفانه نیست که مطرح کنم، زیرا بیشتر به نقص سخت افزاری مربوط می شود تا طراحی. تشخیص برخی از هیت باکس ها با دشمنان کمی دشوار است. اغلب اوقات زمانی که احساس نمی‌کردم در برد حملات دشمنان هستم مورد اصابت قرار می‌گرفتم. خوشبختانه، بازی خیلی سخت نیست و اگر در گذشته یک بازی Game Boy را انجام داده باشید، احتمالاً با این سطح دشواری آشنایی کامل دارید. مشکل دیگر این بود که مکان نما روی صفحه تجهیزات نیز کمی ناخوشایند بود، اما به هیچ وجه روی هیجان گیم پلی تاثیری نداشت.

در مجموع من با بازی Kudzu به طرز خوشایندی شگفت زده شدم. این یک عنوان کوچک عالی با برچسب قیمت حتی بهتر است که طرفداران بازی های کلاسیک پلتفرمر نباید اجازه دهند بازی از زیر نظر آنها خارج شود. همه چیز این بازی از داستان گرفته تا محیط‌ها و شخصیت‌ها با جذابیت خاصی آمیخته شده اند که هرگز از آنها شکایتی نخواهید داشت. من کاملاً عاشق این موضوع هستم که بازی‌های جدید این چنینی بر روی سخت‌افزارهای کلاسیک نینتندو همچنان وجود دارند و این فوق‌العاده است که می‌توانیم آنها را روی یک کنسول مدرن بازی کنیم.

5

5

مزایا

  • گیم پلی آشنا و در عین حال باطراوت
  • جلوه های بصری وفادار به بازیهای 8 بیتی کلاسیک
  • موسیقی متن قابل تحسین
  • در مقایسه با محتوایی که ارائه می دهد، قیمت بسیار معقولی دارد
  • در بیشتر موارد باعث می شود شما لبخند بزنید
معایب

  • در زمینه تشخیص هیت باکس ها، مشکلات جزئی وجود دارد
  • گشت و گذار در منوهای بازی تا حدی دشوار است

0

0

0

0

0

گرافیک - 8.5
گیم پلی - 9
داستان - 8
موسیقی - 8.5

8.5

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Underspace

برای اینکه یک کمپین کیک استارتر واقعاً پیشرفت داشته باشد، باید مخاطبان مشخصی داشته باشد …