خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی DRAINUS

نقد و بررسی بازی DRAINUS

با اطمینان می توانم بگویم بازی DRAINUS دیدنی ترین و قابل توجه ترین عنوان تیراندازی دوبعدی از نمای جانبی از هنگام عرضه عنوان خاطره انگیز Gradius V محسوب می شود که تا به حال تجربه کرده ام. DRAINUS به لطف ترکیب مکانیزم هوشمندانه و سرگرم کننده جذب گلوله و استقرار ارتقاء رضایت بخش خود، یک تیراندازی درجه یک است و من قطعا آن را به هر کسی که از اکشن تیراندازی آرکید قدیمی همراه با تعدادی پیچ و تاب مدرن لذت می برد توصیه می کنم. با اینکه این بازی در برخی جزئیات خود دارای یکسری مشکلات جزئی است، اما مانع از این نمی شوند که همان منظره‌ هیجان‌انگیز و عملکرد فوق العاده و رضایت‌بخشی را ارائه دهد که بزرگان این سبک، قبلا آنها را در اختیار مخاطبان قرار داده بودند. ممکن است این بازی یکی از آنها نباشد، اما در عین حال یک عنوان تیرانداز مستقل عالی و قابل تحسین از استودیوی مشهور Team Ladybug است. در ادامه با نقد و بررسی این بازی از طرف تیم IRG Review با ما همراه باشید.
این یک بازی تیراندازی دوبعدی در سبک شوتم آپ از نمای جانبی است که در آن شما کنترل «دراینوس»، پیشرفته‌ترین جنگنده فضایی امپراتوری Kharlal را بر عهده می‌گیرید که توانایی جذب انرژی گلوله‌های کشتی‌های فضایی دشمن را دارد. به کمک این ویژگی، دراینوس می تواند از انرژی‌ای که به دست می آورد، سفینه‌های بی‌شمار دشمن را که در فضا حرکت می‌کنند، از بین ببرد.

همچنین انرژی جذب شده می تواند برای بهبود عملکرد کشتی مانند افزودن سلاح های جدید نیز استفاده شود. وقایع داستانی این بازی در سیاره Halpax رخ می دهد که در فضاهای دوردست قرار دارد و ساکنین آن، از حکومت ظالمانه امپراتوری Kharlal رنج می‌برند. یکی از برده های ساکن آنجا با نوعی بیماری عجیب دست و پنجه نرم می کند و به همین علت او باید به خانه خود در فاصله خیلی دور از سیاره زمین برگردد تا بتواند از شر این بیماری که به “اختلال سازگاری سیاره ای” خلاص شود. دختر این شخص که Irina نام دارد، نیز یک برده و تحت فرمان است، هم تحت تاثیر بیماری پدرش قرار گرفته و از اینکه در این شرایط چه کاری باید انجام دهد، درمانده است.
در این لحظه یک سرباز انسان نما به نام Ghenie که به طرز عجیبی شبیه قورباغه است ظاهر می شود و می گوید: “من از 50 سال آینده آمده ام. یک جنگ کهکشانی در شرف وقوع است که در آن بیش از 5000 سیاره نابود می شوند. من به این دوره زمانی آمده ام تا آن جنگ و حکومت ظالمانه امپراتوری خرلال را متوقف کنم و به همین منظور به کمک شما نیاز دارم.”

ایرینا نمی دانست چه اتفاقی دارد می افتد، اما بیماری پدرش لحظه به لحظه بدتر می شد. بدون هیچ زمانی برای تردید و جایی برای برگشتن، او سریعا به راه می افتد و دراینوس که پیشرفته ترین کشتی جنگی امپراتوری Kharlal است را می دزد و به سمت سیاره ای دور می رود. اکنون او سفر خود را به جهان پر از ارتش امپراتوری خرلال آغاز کرده و تلاش خود را برای رسیدن به سیاره دوردست خود در حالی که یک بار برای همیشه امپراتوری را نابود می کند، انجام می دهد.
از نظر گیم پلی، بازی DRAINUS تمامی مکانیک های استاندارد سبک شوتم آپ را داراست، منتها با یک ویژگی جدید تحت عنوان Reflector که با استفاده از آن می توان شلیک های دشمن را جذب کرد و این مورد، متمایزترین ویژگی این بازی است. هنگامی که فعال می شود، گلوله های دشمن را برای مدت زمان مشخصی جذب می کند و سپس می‌توان ضدحمله‌ها را مطابق با میزان گلوله های جذب‌شده آغاز کرد. همچنین از این انرژی می توانید برای ارتقا قابلیت های مختلفی سفینه خود استفاده کنید. علاوه بر دشمنان معمولی در انتهای برخی مراحل با انواع باس ها و مینی باس ها روبرو می شوید که چاشنی زیادی به هیجان کلی گیم پلی می افزایند.
این بازی از نظر زیبایی شناسی عملکرد فوق العاده ای دارد که باید از این منظر، سازندگان را تحسین کرد. جلوه‌های بصری خیره کننده و مدرن امروزی به خوبی با تصاویر چشم نواز و سبک هنری منحصر به فرد بازی آمیخته شده اند تا در نهایت اثری فاخر را ارائه کند.

حتی نوعی محتوای داستانی در این بازی وجود دارد که با کنار هم قرار گرفتن تکه های مختلف آن، کامل می شود و در صحنه های کوتاه گاه و بیگاه گفته می شود. با اینکه این بازی از نظر موسیقی هرگز به اوج آدرنالینی که عنوان Andro Dunos 2 ایجاد می کرد، نمی رسد، ولی هنوز هم عملکرد عالی دارد و در مواقع رویارویی با باس ها و دیگر لحظات اکشن، به اوج خود می رسد. در مجموع می توان گفت بازخوردهای بصری DRAINUS به اندازه کافی بار سنگینی را به دوش می کشند و فشار مداوم برای کار با جذب گلوله، حس درگیری لایه‌ای را ایجاد می‌کند که نسبت به اکثر ترفندهای بازی تیراندازی جذاب‌تر است.

بازی DRAINUS یک عنوان shoot ’em up برجسته در کنسول نینتندو سوییچ محسوب می شود که دارای یک حلقه گیم پلی بسیار سرگرم کننده است و ایده های جدیدی را در خو به کار برده که تا پیش از این در هیچ عنوانی مشابه ان را ندیده اید. شما از قابلیت Reflector، سلاح های ابتدایی و توانایی های خود نهایت استفاده را می کنید و بسیاری از ارتقاها را که می توانید برای سفینه فضایی نمادین خود باز کرده و آن را تجهیز کنید تا بتوانید ترکیب مناسب را برای نابود کردن دشمنان پیدا کنید. همچنین توانایی ارتقاء و تغییر بارگیری در لحظه، تجربه بسیار رضایت بخشی را برای شما به ارمغان می آورد و هنگامی که بازی را کامل کردید، می‌توانید این کارها را دوباره در یک گزینه تحت عنوان New Game+ انجام دهید که بخش‌های داستانی اضافی و ارتقاهای جدید را برای باز کردن و تجهیز اضافه می‌کند. این بازی یکی از مواردی است که طرفداران سبک shoot ’em up باید همین الان به مجموعه خود اضافه کرده و آن را تجربه کنند.

5

5

مزایا

  • طراحی جلوه های صوتی عالی
  • گرافیک خیره کننده و دیدنی
  • کنترل‌ها بسیار محکم هستند
  • استفاده از ایده های جالب و نوآورانه در بخش گیم پلی
  • ارتقاهای بسیار زیاد و متنوع
معایب

  • بازی بسیار کوتاه است
  • برای علاقه مندان به بازیهای هاردکور بسیار آسان است
  • آیتم های فروشگاه و سیستم لوازم جانبی تا حدودی پیچیده است
  • برای ارتقای سفینه خود مجبورید جریان گیم پلی بازی را متوقف کنید

0

0

0

0

0

گرافیک - 9
گیم پلی - 8.5
داستان - 8
موسیقی - 9

8.6

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Scramballed!

بازی Scramballed! یک عنوان آرکید متفاوت در سبک های اکشن و مبارزه ای مبتنی بر …