خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Creature Lab

نقد و بررسی بازی Creature Lab

Creature Lab یک بازی شبیه‌سازی مستقل اول شخص بسیار جالب است که به شما امکان می‌دهد در بررسی و جستجوی عوامل جهش‌زا، به یک دانشمند دیوانه تبدیل شوید! این بازی فقط برای رایانه های شخصی در تاریخ نامشخصی از سال 2023 از طریق استیم منتشر می شود و هم اکنون نسخه دمو یا نمایشی آن به عنوان بخشی از فستیوال Steam Next در دسترس است. به جرات می توانم بگویم این بازی جزو متفاوت ترین عناوین شبیه سازی است که طی چند سال اخیر دیده بودم و البته شاید از جهاتی شما را به یاد عنوان Surgeon Simulator بیندازد. این بازی از شما می‌خواهد که چاقوی جراحی و سرنگ‌هایتان را در اختیار بگیرید و آنها را به منظور انجام اهداف خاصی استفاده نمایید. جایی که در آن به عنوان یک دانشمند دیوانه بازی می‌کنید و موجودات جهش یافته و هیولاها را در آزمایشگاه خود ایجاد می کنید، سپس آنها را در جهان رها می کنید. چیزهای زیادی برای خوش بین بودن در این بازی وجود دارد، اما برخی از ایرادات نیز وجود دارد که سازندگان باید آنها را برطرف نمایند.

این بازی از یک ایده بسیار جالب و عالی در محتوای کلی خود استفاده کرده که سازندگان به طور بسیار ماهرانه ای آن را روی قسمت های مختلف بازی پیاده سازی کرده اند. اگر تا به حال دوست داشته اید که در سری Resident Evil در جهت اهداف شوم شرکت آمبرلا عمل کنید و انواع سلاح های زیستی و موجودات جهش یافته را بسازید یا خودتان را یک دانشمند دیوانه تصور کنید، مفهوم یا ایده به کار رفته در این بازی را دوست خواهید داشت. با توجه به اینکه تاریخ انتشار بازی هنوز اعلام نشده است و با نگاهی به تصاویر و ویدیوهای آن می توان به بازی نگاه امیدوارکننده ای داشت، به احتمال زیاد ارزش توجه کردن را دارد.
در بخش داستانی بازی Creature Lab، شما می توانید حتی فرانکشتاین معروف را با فعالیت های عجیب و غریب و باورنکردنی خود، تحت الشعاع قرار دهید، به طوری که در جستجوی رسیدن به چگونگی ایجاد موجودات جهش‌زا در نقش یک دانشمند قرار می گیرید که آزمایشات بسیار عجیب و غریبی را انجام می دهد که تا به حال هیچ فردی به سراغ آنها نیز نرفته است. شما باید نبوغ خود را یک بار برای همیشه ثابت کنید و اجازه ندهید کسی مانع شما شود.


گیم پلی جایی است که جاه طلبی‌های سازندگان به وضوح مشاهده می شوند، خلاقیت زیادی در اختیار شما قرار می گیرید و شما می توانید ژن های جهش زا را به دلخواه خود ترکیب و مطابقت دهید و اندام ها و زائده های جدیدی را به هیولاهای خود به روشی که می خواهید پیوند بزنید. هنگامی که ساخت موجودات خود را کامل کردید، می توانید آنها را به ماموریت بفرستید. این ماموریت ها می تواند برای جمع آوری بدن و منابع برای هیولاهای جدید یا حمله به شهر و ارتش باشد. بازی از این نظر از المان های سبک استراتژی نیز استفاده می کند که بسیار جالب است. برای رسیدن به ترکیب دلخواه خود می توانید انواع مواد شیمیایی را با یکدیگر ترکیب کرده و چیزهای جدید را به وجود آورید.
گرافیک و صداگذاری اصلی ترین قسمت‌هایی هستند که به نظر می رسد جاه طلبی سازندگان در آنها تحقق یافته است. جلوه‌های بصری بازی ذهن شما را متحیر نمی کند، اما فراتر از آن چیزی است که من از یک توسعه دهنده شبیه‌ساز مستقل انتظار دارم و معلوم می شود که تیم طراحی استودیوی Image Power وظیفه خود را به بهترین شکل ممکن انجام داده که یک هنر مفهومی و نقاشی دیجیتال را در حالتی کاملا خیره کننده ارائه کرده است و باعث شده اند این به یک بازی زیبا تبدیل شود. محیط آزمایشگاه به خوبی طراحی شده و مدل سازی هیولاها عالی به نظر می رسند و در این قسمت کمترین ایراد را می توان به بازی گرفت.

خوشحالم که جلوه های بصری بازی در جهت پشتیبانی از یک مفهوم جدید عالی عمل کرده اند. اجساد درشت و متورم به نظر می رسند و بافت های پوست و طراحی بدن هیولاها با بیشترین جزئیات انجام شده اند و اگرچه نسبتا ساده و محدود هستند. عملکرد صداگذاری هم در حد موسیقی متن بوده و با خلق و خوی و دیوانه‌وار محیط کاملا سازگار است. من متوجه شدم که بهترین حالت برای تجربه این بازی در شب است، چراکه چیزی کاملا لذت بخش در مورد حضور در یک آزمایشگاه بزرگ در شب وجود دارد و گرافیک و صداگذاری نیز برای پشتیبانی از این کار به خوبی کار می کنند.

با بررسی نسخه پیش‌نمایش بازی Creature Lab، متوجه شدم که این عنوان یک مفهوم عالی را در خود گنجانده است که به بهترین شکل ممکن با گیم پلی آن هماهنگ است و مطابقت دارد. من مشتاقانه منتظر نسخه توسعه یافته و اصلی بازی هستم و با اینکه نسخه دمو مشکلات قابل توجهی نداشت، ولی بازی نیاز جدی به برخی به روز رسانی های کیفیتی دارد. خوشبختانه این مشکلات راه‌حل‌های نسبتاً ساده‌ای مانند برچسب‌گذاری بهتر آیتم‌ها، بخش آموزشی واضح‌تر و مهم‌تر از همه ارائه یک سیستم موجودی آیتم ها دارند و در حال حاضر این مشکلات جزئی، زیر سایه هیجان و لذت بالای بازی تا حد زیادی گم شده اند. اگر توسعه دهندگان این مشکلات را برطرف سازند، این بازی می تواند تبدیل به یک شبیه ساز دانشمند دیوانه فوق العاده شود که تجربه آن را به همه پلیرها توصیه می کنم.

5

5

مزایا

  • قابلیت پخش مجدد و تکرارپذیری بی پایان
  • ارائه یک سیستم پیچیده در بخش مدیریت منابع و موجودی آیتم ها
  • گرافیک و جلوه‌های بصری عالی
  • صداگذاری فوق العاده محیطی
  • یک عنوان شبیه ساز همه جانبه
معایب

  • برخی مشکلات فنی در قسمت های مختلف بازی
  • نبود بخش آموزشی واضح برای توضیح مکانیزم‌های گیم پلی

0

0

0

0

0

گرافیک - 9
گیم پلی - 9
داستان - 8.5
موسیقی - 8.5

8.8

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Scramballed!

بازی Scramballed! یک عنوان آرکید متفاوت در سبک های اکشن و مبارزه ای مبتنی بر …