خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Cryptmaster

نقد و بررسی بازی Cryptmaster

من هرگز تاکنون یک بازی نقش آفرینی مانند Cryptmaster را تجربه نکرده بودم و اگرچه در مرحله اجرا کاملا ساده و منحصر به فرد است، اما با اطمینان می توانم بگویم این عنوانی خاص است، زیرا قطعاً به سمت کسانی گرایش دارد که عاشق یادگیری عمیق اصطلاحات زبان و واژگان آن هستند. در حالی که قصد ندارم بگویم پرحرفی و انبوه دانش در اینجا جزو ویژگی های مورد نیاز هستند، آنها مطمئنا به موفقیت شما کمک می کنند. برای لذت بردن از Cryptmaster، حل معماها، استفاده از سرنخ برای کشف کلمات و توانایی حدس زدن کلمات طولانی بر اساس دانستن چند حرف، باید فعالیت های اضافی زیادی را انجام دهید.

Cryptmaster نمونه کاملی از این است که یک عنوان مستقل با مکانیک خلاقانه قوی چقدر می تواند فوق العاده باشد و باید تا حد امکان مخاطبان گسترده ای پیدا کند. این بازی در تاریخ 9 مه 2024 به طور انحصاری برای PC از طریق استیم منتشر شده و یک تجربه کاوش در سیاهچال ایجاد می کند که در آن همه چیز با کلمات قدرت می گیرد.

داستان بازی درباره گروهی متشکل از چهار قهرمان افسانه ای است که توسط قدرتی مرموز به نام Cryptmaster احیا می شوند که به مرده تبدیل شده و توسط یک Soulstone حمایت می شود، اکنون گروه ما در حالی که سعی می کند بیشتر خاطرات خود را بازیابی کند، فضای فانتزی بسیار کلاسیکی را کاوش می کند که مملو از انوع دخمه ها است.

آیا این چهار نفر خواهند فهمید که در اصل چه کسانی بودند و چه چیزی آنها را به نجات جهان سوق داد؟ و اینکه مکاشفات آنها چگونه بر توانایی آنها برای ایستادگی در برابر مردی که اکنون قدرت آنها را پشتیبانی می کند تأثیر می گذارد؟ سناریوی داستان واقعا خوب نوشته شده است و معماهای هوشمندانه زیادی را برای حل ارائه می کند و اینکه به طرز لذت بخشی احمقانه و جذاب است و یکی از بهترین گیم پلی مبتنی بر معما و تایپ را دارد که تا به حال من دیده ام.

در روند گیم پلی بازی Cryptmaster، شما مشابه عناوین خزنده در سیاه چال قدیمی، از دید اول شخص حرکت می کنید و یک نقشه همیشه قابل مشاهده نیز وجود دارد و به همین علت به راحتی می توان دشمنان و مکان های مورد علاقه را در یک منطقه تشخیص داد. همه تعاملات شامل تایپ کلمات در سریع ترین زمان ممکن و سپس زدن Enter است. برای مثال می توانید Chest را بنویسید تا چیزی باز شود و سپس از افعال مختلف برای دریافت سرنخ از Cryptmaster قبل از حدس زدن آنچه داخل آن است استفاده کنید. یا اینکه نام توانایی های شخصیت ها را در مبارزات تایپ کنید و هر بار یک حرف از نام دشمنان را از بین ببرید. این یک ایده خلاقانه است که منجر به خلق گیم پلی بسیار سرگرم کننده ای شده است.

کاوش در دنیای بازی سرگرم کننده است، به خصوص حدس زدن آنچه در صندوقچه ها وجود دارد تا حروف بیشتری برای مهارت های بیشتر بدست آورید. برخی از لحظات کاوش همچنین از بازیکنان می‌خواهد که نام یک عمل را بنویسند و باز کردن مناطق جدید می‌تواند دارای قفل‌هایی باشد که حول حدس زدن کلمات نیز متمرکز شده‌اند. در نهایت اینکه هر دشمن ویژگی‌های متفاوتی دارد، برخی از آنها در برابر ضربه تن به تن مصون هستند، برخی دیگر در هنگام ضربه بهبود می‌یابند و برخی دارای سپرهایی برای مسدود کردن حروف خاص هستند که شما را مجبور می‌کند با استفاده از یکی از چندین توانایی دیگر خود آسیب وارد کنید.

ایده اصلی بازی Cryptmaster، استفاده از کلمات برای تعامل هر چه بیشتر با جهان، به اندازه کافی جذاب است که حتی کسانی که طرفدار ژانر خزنده سیاه چال نیستند نیز باید آن را امتحان کنند.

از لحاظ بصری، گرافیک بازی از تم سیاه و سفید استفاده می کند و می توانید از طریق منوی گزینه ها مقداری رنگ اضافه کنید. این یک انتخاب جسورانه است که برداشت نسبتاً کلاسیک در دنیای فانتزی را جالب‌تر می‌کند. در پایین صفحه تصویر فقط چهره چهار قهرمان اصلی نمایش داده می شود و اکثر طراحی های دشمن برای این ژانر استاندارد هستند.

به غیر از سایه ها، نقاشی های واقعی لذت بخش هستند و در برخی موارد سطح وهم انگیزی از جزئیات دارند. اگرچه من هرگز Cryptmaster را یک بازی ترسناک نمی‌دانم، اما مطمئناً مزیتی برای آن دارد. موسیقی متن نیز خوب است، با آهنگ های آرام برای لحظات اکتشاف که با شروع جنگ به سبک راک دهه 80 میلادی تغییر می کند. صداگذاری نیز استثنایی است، با صداهای عجیب و غریب که در همه جا پخش می شود.

در مجموع، بازی Cryptmaster آنچه را که در نظر دارد با توانایی انجام می دهد. یکنواختی هرگز در ماجراجویی تقریباً پانزده ساعته بازی دیده نمی‌شود، زیرا گیم‌پلی همیشه تغییر می‌کند، اگرچه همیشه مبتنی بر واژگان است. اگر یادگیری و بازی با کلمات جزو سرگرمی های مورد نظر شما هستند، نمی توانم به یک بازی فکر کنم که کاری را که این بازی انجام می دهد بهتر انجام دهد.

با این حال فعالیت‌های جانبی، مانند بازی کارتی مبتنی بر کلمات، به اندازه گیم پلی اصلی جذاب نیستند و اینکه مبارزه گاهی اوقات می تواند مانند یک کار طاقت فرسا به نظر برسد، به خصوص زمانی که دشمنان با نام های طولانی ظاهر می شوند. ی توانم این بازی را برای یک گیم پلی خطی تحسین کنم که علی رغم الهامات قدیمی بسیار تازگی دارد. گر به عناوین جدید و عجیب علاقه دارید، Cryptmaster را صمیمانه به شما توصیه می کنم!

5

5

مزایا

  • گیم پلی کاملا نوآورانه و جدید
  • صداگذاری بازی واقعا فوق العاده است
  • خلق یک جهان عجیب و غریب با تم سیاه و سفید که در جلب توجه مخاطبین کاملا موفق است
  • انواع مختلفی از چالش های نوشتن کلمات را ارائه می دهد
معایب

  • انتهای بازی، به طور باورنکردنی دشوار است
  • گاهی اوقات ممکن است کلمات کمی مبهم باشند
  • مینی بازی ها چیز زیادی اضافه نمی کنند

0

0

0

0

0

گرافیک - 9.5
گیم پلی - 9
داستان - 8.5
موسیقی - 9

9

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Underspace

برای اینکه یک کمپین کیک استارتر واقعاً پیشرفت داشته باشد، باید مخاطبان مشخصی داشته باشد …