خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Wandering Sword

نقد و بررسی بازی Wandering Sword

Wuxia یکی از ژانرهای معروف در میام بازیهای چینی محسوب می شود که به معنای «قهرمانان هنرهای رزمی» است و معادل همان سامورایی در فرهنگ مردم ژاپن محسوب می شود. این عبارت برای ژانر بازیهای افسانه ای چینی که مربوط به ماجراجویی های قهرمانان هنرهای رزمی چین باستان است مورد استفاده قرار می گیرد و تاکنون چندین بازی ویدئویی با محوریت wuxia منتشر شده که فقط تعداد محدودی آنها توانستند به موفقیت برسند.

اما بازی Wandering Sword که توسط The Swordman Studio ساخته شده، یک دستاورد عالی در زمینه عناوین نقش آفرینی چینی است که یک داستان شخصی از پیوندهای خانوادگی و انتقام جویی را در تابلویی زیبا از جهان‌سازی، دسیسه‌های سیاسی و هنرهای رزمی می‌پیوندد که باعث می شود عمیقاً روی داستان قهرمان اصلی آن که Yuwen Yi نام دارد، سرمایه‌گذاری کنید و در عین حال که یک تجربه جنگی ارزشمند از نظر تاکتیکی و پیشرفت عمیق شخصیت ها را نیز ارائه می دهد. در ادامه با نقد و بررسی این بازی از طرف تیم IRG Review با ما همراه باشید.

روایت داستان بازی Wandering Sword با گروهی از مسافران آغاز می شود که در حال عبور از منطقه ای خطرناک هستند. در میانه راه، آنها خود را بین دو جناح از سایر جناح های متضادی که در این منطقه زندگی می کنند، می یابند. در این شرایط اوضاع ناجور می شود و با شروع درگیری، قهرمان داستان ما، Yuwen Yi، به شدت مجروح می شود.

او به طور مخفیانه توسط فردی ناشناس به منطقه ای دور از میدان نبرد برده می شود، پس از مدتی او خود را تحت مراقبت یک تمرین کننده هنرهای رزمی قدرتمند می یابد که قصد دارد سم باقی مانده در بدنش را خارج کند و در این روند به او هنرهای رزمی هم آموزش دهد. Yi با خودش عهد می بندد که انتقام جان دسوتان کشته شده اش را بگیرد و به همین علت راهی سفری پرحاشیه می شود. این مقدمه به عنوان یک بخش آموزشی نیز عمل می کند، زیرا شما از طریق استاد شمشیرزن یاد می گیرید چگونه مبارزه کنید. من این بخش از بازی را در ترکیب یک مقدمه ملایم با چیزی شبیه به یک آموزش بسیار کارآمد یافتم.

داستان این بازی نمونه‌ای واقعی از روایت سفر یک قهرمان حماسی است که پنج منطقه جهان و فرقه‌های مختلف هنرهای رزمی و همچنین دسیسه‌های سیاسی بین دولت، فرقه‌های مذهبی و جنایات سازمان‌یافته را در بر می‌گیرد. در مسیر انجام ماموریت خود با شخصیت های زیادی روبرو می شوید که به کمک آنها می توانید دوباره یک گروه تشکیل دهید. شخصیت پردازی این کاراکترها نیز برجسته هستند، هم آنهایی که در داستان اصلی با هم آشنا شده‌اند و هم شخصیت‌های جانبی اختیاری که بیشتر اعضای گروه شما را تشکیل می‌دهند.

در مورد گیم پلی Wandering Sword می توانم بگویم هر کسی که با بازی‌های RPG اکشن نوبتی آشنا باشد، در اینجا احساس راحتی می‌کند. در این زمینه یکی از واضح‌ترین مقایسه‌ها، بازی Final Fantasy Tactics است، زیرا هر دو بازی از رویکردی شبیه به شطرنج با ایجاد یک میدان شبکه‌ای برای رویارویی‌های جنگی استفاده می‌کنند و از همان سیستم مبارزات نوبتی تبعیت می کند.

نوبت هر شخصیت دارای یک مرحله حرکت و حمله است که برخی از آنها دارای چندین مرحله در هر نوبت هستند و هر عملی که انجام می دهند، دارای مقدار مشخصی مربع برای نشان دادن محدوده حرکتی خود است. این انتخاب طراحی نه تنها از نظر گرافیکی دلپذیر است، بلکه باعث می شود که نبرد پیچیده و از نظر فکری ارزشمند باشد.

مبارزات نیز به نوبه خود عالی است. شما می توانید به لطف انیمیشن های زیبا و زاویه دوربین الهام گرفته شده از فیلم های wuxian، تعداد زیادی از توانایی ها را بدست آورند و از آنها استفاده کنید. هر توانایی به یکی از شش حرکت تعلق دارد: چهار مورد اول حملات Normal، Special، Mighty و Unique، و دو مورد آخر Lightness و Cultivation هستند که به ترتیب حرکات و وضعیت های پایه ای شخصیت ها را تشکیل می دهند. توانایی‌های حمله نیز بین رشته‌های سلاح مانند شمشیر یا چوب متفاوت است، بنابراین تنوع زیادی در سبک‌های مبارزه وجود دارد. از جمله نکات برجسته بازی، سطح تعامل با شخصیت های مختلفی است که در طول مسیر با آنها ملاقات می کنید. در حالی که اکثر این NPCها ممکن است از لحاظ ظاهری یکسان باشند، ولی آنها نام ها و آیتم های منحصر به فرد خود را دارند.

بدون شک جلوه های بصری منحصر به فرد این بازی یکی از بزرگترین نقاط قوت آن محسوب می شود. محیط‌ها به زیبایی طراحی شده اند و سبک هنری پیکسلی خیره کننده آن در زمینه هویت بخشیدن شخصیت های داستان، هرگز با شکست مواجه نمی شود. کاملا واضح است که مانند گرافیک دوبعدی بازی برگرفته از عناوینی مانند Octopath Traveler و Triangle Strategy است که به شدت نمایانگر دنیای فانتزی هنرهای رزمی چینی می باشد.

Wandering Sword تمام ویژگی های یک RPG کلاسیک را دارد و نباید این جواهر مستقل عالی را نادیده بگیرید. من از هر ثانیه 30 ساعتی که برای اتمام این بازی وقت گذاشتم، لذت بردم. در سالی که پر از بازی‌های بزرگ نقش‌آفرینی تحسین‌شده مانند Baldur’s Gate 3، Starfield، Final Fantasy XVI، و Sea of Stars منتشر شده اند، به لطف Wandering Sword به راحتی ‌توانستم نسخه‌ای کوچک‌تر و انحصاری رایانه‌های شخصی یک نقش آفرینی مستقل را تجربه کنم که در میان این بازی‌های بزرگتر ژانر خود گم می‌شود. این بازی یک نمایش غم انگیز مطلق است و یکی از بهترین تجربه‌های بازی را که در طول سال 2023 داشته‌ام ارائه کرد و سفر Yuwen Yi افق دید من را به ژانر wuxia و دنیای شگفت انگیز RPG های چینی بازتر کرد.

5

5

مزایا

  • محیط زیبای الهام گرفته از wuxia
  • ارائه مکانیک های مبتکرانه و بدیع در زمینه پیشرفت شخصیت ها که به خوبی با داستان مرتبط است
  • بسیاری از همراهان برجسته برای استخدام
  • روایت داستانی جذاب و همه جانبه
  • طراحی جهان آزاد بازی، بازیکنان را به اکتشاف و آزادی عمل تشویق می کند
معایب

  • کنترل‌ها با ماوس و صفحه ‌کلید عالی هستند، اما با یک کنترلر واقعا ناخوشایند هستند
  • بیش از حد نیاز، آیتم های غارتی را در اختیار بازیکن قرار می دهد

0

0

0

0

0

گرافیک - 9
گیم پلی - 8.5
داستان - 9.5
موسیقی - 8

8.8

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Axis Football 2024

در دنیای پر انرژی فوتبال دیجیتال، هرازگاهی، عنوانی منتشر می شود و ما را خیره …