خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Venba

نقد و بررسی بازی Venba

اگر شما نیز جزو اعضای یک خانواده مهاجری هستید، Venba یک بازی غم انگیز است که تا انتهای داستان خود شما را درگیر نگه می دارد. در واقع این یک بازی کوتاه و بسیار تلخ است، با محوریت شخصی به نام ونبا، یک زن تامیلی (اهالی بومی متعلق به جنوب هند) که در دهه 1980 با همسرش به کانادا مهاجرت می کند. شما او را در طول دهه‌های مختلف زندگی‌اش دنبال می‌کنید و به همراه همسر و پسرش Kavin، با چالش‌های زندگی در یک کشور خارجی دست و پنجه نرم می‌کند و در نهایت به پیری می‌رسد.

به طور خاص، این بازی در مورد مهاجرانی است که زندگی خود را در هند رها می کنند تا آن را در غرب بسازند و در عین حال سنت ها و سبک زندگی شرقی خود را با پختن غذای اجداد خود زنده نگه می دارند. این بازی در تاریخ 31 ژوئیه 2023 برای کنسول های نسل جدید از جمله Xbox و پلتفرم رایانه های شخصی منتشر شده است. در ادامه با نقد و بررسی این بازی از طرف تیم IRG Review ما را همراهی کنید.

بازی Venba یک ادای احترام صمیمانه و کامل به فرهنگ تامیل (ساکنان بومی جنوب هندوستان) و مهاجران نسل اول است و از این نظر در جاه طلبی خود منحصر به فرد است. این یک تجربه سینمایی کوتاه و شیرین است که می توانید در یک نشستن 1 تا 2 ساعته از آن لذت ببرید. به طور واضح تر می توانم بگویم این یک بازی در مورد ادغام سبک زندگی شرقی و غربی است و اینکه چگونه فرزندان مهاجران ممکن است بین پذیرش میراث خود و دور انداختن همه آن برای پذیرفته شدن توسط دنیای غرب اطرافشان دچار تردید شوند.

عنوان بازی نیز نام مادر خانواده است و داستان به سبک رمان بصری بازی عمدتاً از نگاه او بازگو می شود. ونبا و همسرش به امید زندگی بهتر هند را به مقصد کانادا ترک کردند، اما درست قبل از بازگشت، نقشه های آنها با آمدن کاوین، پسرشان، از بین رفت. والدین کاوین جزو مهاجران نسل اولی هستند که با نگرانی مهاجران در مورد اینکه آیا به اندازه کافی سخت کار می کنند یا اینکه در وهله اول بهتر است در هند بمانند، احاطه شده اند. از سوی دیگر، کاوین یک مهاجر نسل دوم است که گاه چشمش فقط به کشور محل تولدش است و از ارزش‌های شرقی که والدینش احساس می‌کنند به آن‌ها مقید هستند، چشم پوشی می‌کند.
این جملات موضوع اصلی داستان Venba را تشکیل می دهند: کاوین در تلاش برای پذیرش میراث خانوادگی خود در حالی که در جامعه غربی ادغام می شود، است در حالی که ونبا و شوهرش برای ساختن چیزی از زندگی خود می جنگند. این داستانی است که میلیون‌ها مهاجر در سراسر جهان کاملاً با آن آشنا هستند، داستانی که شب‌ها افراد بی‌شماری را بیدار نگه می‌دارد، زیرا امیدها و رویاهایشان با عدم قطعیت و حدس دوم روبرو می شود.

برخی از لحظات گیم پلی بازی Venba حول محور گفتگوهایی است که کاوین با خانواده اش دارد، اما همانطور که گفتم، آشپزی محوریت اصلی آن را تشکیل می دهد. ونبا یک کتاب دستور غذا دارد که از مادرش به ارث رسیده که هنگام نقل مکان با خود آورده است، اما بسیاری از صفحات آن آسیب دیده اند – برای اینکه بفهمید چگونه غذاهایی را که ونبا درست می کند، باید از حدس های جزئی استفاده کنید. اگر نمی توانید آن را بفهمید، می توانید راهنمایی بخواهید.

با وجود اینکه این بازی خود را به عنوان یک بازی پخت و پز روایی کوتاه معرفی می کند، آشپزی بسیار کمی در آن وجود دارد، اما گیم پلی متنوع و جالبی دارد. یک مکانیک حافظه وجود دارد که مربوط به عناصر معمایی بازی است و به جای استفاده مستقیم از دستور غذا، آن را با توجه به خاطرات ونبا حل می‌کنید. آشپزی در نقش Kavin در ادامه بازی باعث می‌شود که سعی کنید دستور العمل‌هایی را از ترجمه‌های نادرست او کنار هم بچینید که کار بسیار خوبی برای بازآفرینی آنچه که مبارزه با زبان دوم محسوب می شود، انجام می‌دهد.

گیم‌پلی آشپزی بازی در نهایت تا پایان کمی جذابیت خود را از دست می دهد، زیرا سعی می‌کند دستور العمل‌های بیشتری را با جزئیات کمتر ارائه کند و صادقانه بگویم، این بیشتر یک رمان بصری است که به آشپزی می‌پردازد تا یک بازی آشپزی واقعی. در کل گیم پلی بازی چیزهای بسیار ساده ای را ارائه می دهد که اغلب آنها به شما پاداش های بسیار خوبی را می دهند. خوشبختانه Venba شما را به خاطر انجام خطا تنبیه نمی کند، بنابراین شما آزادید که به عقب برگردید و از آزمایش پخت و پز غذاهای مختلف تامیلی لذت ببرید. پازل‌ها ممکن است چند دقیقه طول بکشند، اما زمانی که کامل شوند به‌طور خارق‌العاده‌ای به شما کمک می‌کنند.

گرافیک و سبک هنری Venba واقعا جای تامل دارد و از این لحاظ باید تیم طراحی بازی را ستایش کرد. اغلب صحنه های داستانی شبیه یک نقاشی زیبا به نظر می رسند که رنگ بندی های بسیار متنوعی در طراحی آنها به کار گرفته شده است. طراحی شخصیت پااولان، شوهر ونبا، به شدت تحت تاثیر بازیگر افسانه ای تامیلی راجینیکانث قرار گرفته است و به همین علت، بازی به فیلم های نمادین تامیل مانند Perazhagan اشاره می کند. موسیقی، به ویژه، من را شگفت زده کرد، زیرا هر آهنگ برای ادای احترام به یک کارگردان سینمای تامیل خاص و توسط هنرمندان آسیای جنوبی اجرا می شد. این مسئله در مورد طراحی صدا نیز صدق می کند.

Venba واقعاً یک بازی فوق‌العاده است و آنچه را که قصد انجام آن را دارد به طرز شگفت‌انگیزی اجرا می‌کند. سبک هنری و گرافیکی آن خیره کننده بوده و دارای مجموعه ای از موسیقی های متن عالی است، همچنین داستان سرایی آن به نحوی گسترده است که می‌تواند تجربه مهاجران جنوب آسیا را به بهترین شکل ممکن توضیح دهد و در عین حال روابط عمیق پویایی خانوادگی را نیز به تصویر می‌کشد. در کل این محصول قابل تحسین یک تجربه ضروری است و داستانی جذاب از مهاجران در طول نسل‌های مختلف را بازگو می کند که همگی توسط یک بازی پازل جذاب به شکل آشپزی پشتیبانی می‌شوند.

5

5

مزایا

  • نمایشی عالی از تجربیات زندگی یک مهاجر
  • آثار هنری زیبا و موسیقی متن دلنشین
  • تجسم خارق العاده فرهنگ هند از طریق آشپزی
  • پازل های با موضوع آشپزی را به طور یکپارچه با روایت داستان ترکیب می کند
معایب

  • داستان نسبتا کوتاهی دارد
  • گیم پلی آشپزی تا حد زیادی بسیار ساده است
  • گیم پلی زیادی را شامل نمی شود

0

0

0

0

0

گرافیک - 9
گیم پلی - 8
داستان - 9.5
موسیقی - 8.5

8.8

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Overmorrow

Overmorrow به عنوان اولین بازی توسعه‌دهنده انفرادی PixelManta، از نظر فلسفی واقعا جالب است، داستان …