خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Paper Dash – Ghost Hunt

نقد و بررسی بازی Paper Dash – Ghost Hunt

در میان بازیهای مستقلی آرامش بخشی که روی کنسول Xbox One تجربه کردم، فرانچایز Aery و Paper Dash جزو بهترین آنها محسوب می شوند. اینگونه بازیها احساس آرام بخش وصف ناشدنی را ارائه می دهند که واقعا قابل تحسین است. با اینکه هر کدام از نسخه های جدید این مجموعه دارای ساختاری مشابه با عناوین قبلی خود است و شاید تصور کنید تفاوت خاصی میان آنها وجود ندارد، ولی به نظرم این نسخه های جدید با گذشت زمان بهتر می شوند و تجربه پرواز لذت بخش تری را به ارمغان می آورند.

من در گذشته تمامی عناوین این فرانچایز را بازی کرده ام و پس از چند دقیقه ابتدایی Paper Dash – Ghost Hunt، متوجه شدم که این بازی فقط یک شاهکار است و من این را بیهوده نمی گویم. اولاً بازی دارای گرافیک بسیار دلپذیری است که گیم پلی آن بسیار لذت بخش است. تا حدی که این بازی به آرامش شما کمک می کند. مکانیزم پرواز به ویژه خوب کار شده است، انگار که من خودم بر فراز فضاهای وسیع دنیای بازی پرواز می کنم. در ادامه با نقد و بررسی این بازی از طرف تیم IRG Review با ما همراه باشید.

Paper Dash – Ghost Hunt مانند عناوین قبلی خود، یک بازی شبیه ساز آرام است که در آن به وسیله یک هواپیمای کاغذی پرواز می کنید، سرزمین های مختلف را کشف می کنید و اینبار به جای جمع آوری پرها، باید ارواح را نابود کنید. این با توصیف یک بازی آرامش بخش مطابقت دارد که مطمئنا اوقات خوشی را با آن خواهید گذراند. من واقعاً از انجام این بازی زمانی که نیاز به استراحت دارم لذت می برم. مناظر دنیای بازی واقعا زیباست هیچ استرسی برای رسیدن به اهداف وجود ندارد. بازی تفاوت چندانی با قسمت های قبلی ندارد: هدف بازی کنترل یک هواپیمای کاغذی برای کشف مکان ها و داستان است و گرافیک نیز به همان اندازه خوب است.

با اینکه بر خلاف عناوین قبلی خود، روایت داستان خاصی را دنبال نمی کند، ولی همچنان از یک سناریوی ساده برای توجیه گیم پلی استفاده می کند. پیشفرض داستان به این صورت است که تعدادی از ارواح از دنیای خود فرار کرده اند و در بعدهای گوناگون ساکن شده اند. هیچ گونه نگرانی از این بابت وجود ندارد، زیرا این ارواح ذات خبیث ندارند، بلکه صلح جو هستند و فقط اینکه از جایگاه خود خارج شده اند. با این حال آنها نباید در مکان هایی که اکنون جای گرفته اند، حضور داشته باشند. شما در نقش بازیکن باید این ارواح را در 10 مرحله کاملا متنوع (اگر مرحله آموزشی را حساب نکنیم) پیدا کرده و از طریق مکانیزم جدید تیراندازی، آنها را به سکونت گاه اولیه خودشان بازگردانید.


در ابتدا تصور می کردم Paper Dash – Ghost Hunt یک بازی کلیشه ای دیگر در فرانچایز خودش هست که چیز جدیدی برای ارائه ندارد. اما با بررسی دقیق تر متوجه شدم این تفکر نادرست است. از این که فرض اشتباهی را انجام داده‌ام خوشحال نیستم، در حالی که این بازی جدید بر خلاف عناوین قبلی خود، اکتشاف محور نیست و مطمئناً نمی‌تواند امتیاز بالایی کسب کند، اما توسعه دهندگان آن ریسک بسیار بالایی را پذیرفته اند. به‌عنوان کسی که تقریباً تمام بازی‌های سبک Aery را در ایکس‌باکس بررسی کرده است، احساس خوبی دارم که همان انتقادات قدیمی را برانگیخته نکنم.

ساختار کلی هر مرحله به صورت موج حملات ارواح است، به این صورت که هنگامی که در موج اول، تمام ارواح را در یک مرحله نابود کردید، موج دوم و متعاقبا موج سوم و چهارم ایجاد می شود. هر مرحله در 4 موج ساخته شده است و هنگامی که همه آنها را تمام کردید، می توانید وارد مرحله بعدی شوید و با هواپیمای کاغذی کوچک خود بیشتر دنیای غول پیکر را کشف کنید.

در برخی از مراحل، یافتن ارواح به دلیل نورپردازی نه چندان جالب دشوار است، زیرا بیشتر مراحل بسیار روشن هستند و شاید نتوانید به طور دقیق، مکان روح ها را تشخیص دهید. بررسی هر ناحیه یا حتی عقب نشینی برای نابودی ارواح ممکن است به دلیل سرعت کند پرواز آزاردهنده شود. زیرا هیچ راهی برای سریعتر پرواز کردن وجود ندارد شما فقط یک سرعت ثابت دارید.

مدت زمان بازی می تواند به اندازه دلخواه شما طولانی یا کوتاه باشد، به کاوش شما (و مهارت های تیراندازی به روح ها) بستگی دارد. جمع آوری دستاوردها نیز به زمان زیادی نیاز ندارد، زیرا تکمیل اهداف مرتبط با آنها چندان دشوار نیست و کاملا قابل دسترسی هستند. خوشبختانه این بازی از مشکلات مربوط به کنترلرها که بعضا در برخی نسخه های قبلی وجود داشت، رنج نمی برد.

Paper Dash – Ghost Hunt یک بازی آرامش بخش است که فقط باید بر فراز مناطق گوناگون، پرواز کنید و در عین اینکه ارواح را نابود می کنید، از تماشای چشم اندازهای زیبای بازی لذت ببرید. در این هنگام با موسیقی آرامش بخشی همراه می شوید که به شما این امکان را می دهد که کاملا در فضای بازی غرق شوید. تیم طراحی بازی توانسته فضای آرامش بخش فرانچایز Aery و Paper Dash را از قسمت های قبلی حفظ کند و از بسیاری جهات، آن را بهبود بخشد. به طور کلی، اگر می خواهید یک گیم پلی آرام و بدون عجله داشته باشید، پس این بازی برای شما مناسب است.

5

5

مزایا

  • یک عنوان شبیه سازی پرواز عالی همانند عناوین قبلی خود
  • طراحی عالی مراحل بازی
  • سبک هنری زیبا و مسحورکننده
  • موسیقی جذاب و کاملا شنیدنی
معایب

  • وجود شباهت های بیش از حد با آثار قبلی استودیوی EpiXR Games
  • گیم پلی پس از مدتی خسته کننده می شود

0

0

0

0

0

گرافیک - 8
گیم پلی - 8
داستان - 7
موسیقی - 8.5

7.9

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Overmorrow

Overmorrow به عنوان اولین بازی توسعه‌دهنده انفرادی PixelManta، از نظر فلسفی واقعا جالب است، داستان …