خانه / Reviews / نقد و بررسی Olija

نقد و بررسی Olija

یکی از نمونه های فوقالعاده از بازی های ماجراجویانه و مستقل که در سال 2021 منتشر شده است را می توان به طور قطع بازی Olija نامید. بازی جالب توجه محصول تیم توسعه بازی Skeleton Crew Studio  به همراه ادیت های داستان Thomas Olsson که بازی هایی از قبیل BackSlash و Die By the Blade را در سال 2017 منتشر ساخته بوده اند امسال در استور بازی های استیم و نیتندو قرار داده اند. ما هم از این فرصت استفاده کردیم تا با نقد و بررسی بازی Olija  در سایت IRG Review در خدمت شما مخاطبان گرامی باشیم.

با یک نگاه در بازی Olija  کاملا می توان به شباهت های طراحی آن و گیم پلی آن با بازی های قدیمی و خاطره انگیز دو بعدی و ماجراجویانه مانند (دنیای دیگر) و شاهزاده ایرانی محصول 1989 پی برد. اما آیا این نوع گیم پلی در این دوره می تواند برای گیمیر های سال 2021 راضی کننده باشد؟

داستان بازی Olija را می توان ساده و خلاصه نامید از آنجایی که قهرمان بازی ما (فارادی) که با مشکلات شخصی و مالی دست و پنجه نرم می کند و تصمیم می گیرد تا برای برطرف ساختن این مشکلات با کشتی به ماموریت های ماجراجویانه بپردازد ولی بعد از چند چالش بزرگ خود را در یک سرزمینی پیدا می کند که باید در آن به نجات سربازان و اطرافیانش بپردازد و راهی برای فرار و بازگشت به خانه بیابد. برای تحقق انجام این مسیر لرد فارادی در راه خود باید با موجودات پلید سیاهی بجنگد که در تمام این سرزمین وجود دارند و در سر راه او ظاهر می شوند. همچنین ساکنان اصلی آن سرزمین اصلا از حظور او در آنجا راضی نیستند و بعد از مبارزه با آنها باید به مقابله با هیولا های عجیبی بپردازد که با سهل انگاری و آزاد سازی جادوی پلید و به دست گرفتن نیزه جادویی در آن سرزمین اکنون همه را تهدید به نابودی می کنند.

اما استفاده از این نیزه جادویی را می توان نقطه قوت طراحی گیم پلی این بازی دانست. هر کجا و در هر شرایطی که باشید این نیزه می تواند شما را نجات دهد و داشتن قابلیت های متفاوت و طراحی افکت های جذاب برای آن توانسته داینامیک بسیار خوبی در ساختار گیم پلی به وجود بیاورد. یکی از این افکت های بسیار جذاب پرتاب نیزه است ولی خوب این نیزه جادویی بعد از پرتاب توسط صاحبش می تواند او را به محل فرود نیزه منتقل کند و سریعا دوباره نیزه در دستان او ظاهر خواهد شد که در بازی می تواند نبرد ها را بسیار شگفت انگیز کند و در قسمت هایی که باید به بلندی بروید و صرفا با پرش ها معمولی نمی تواند به قسمت دیگر نقشه برسید این نیزه کاملا کمک حال شما خواهد بود. در نبرد ها نیز بسیار این قابلیت موثر خواهد بود زیرا بسیار از دشمنان دارای قابلیت حمله با سلاح هایی با برد طولانی هستند مانند تیر و کمان که می توانند به شما آسیب برسانند و در خیلی از قسمت های بازی در جا هایی قرار دارند که شما اصلا دسترسی به آنها ندارید ولی با استفاده از این نیزه می تواند با سرعت فاصله را کم کنید و و دشمنان را نابود سازید. برای جابه جا شدن در قسمت های مختلف بازی همان طور که گفتیم این نیزه موثر است ولی به دلیل ثابت بودن دوربین در هر قسمت از بازی شما در خیلی از مواقع نمی دانید که به کدام سمت با نیزه غیب می شوید و از آنجا که در جای جای بازی قسمت های مخفی و خاصی وجود دارد همیشه باید با کنجکاوی و هوشیاری قسمت های مختلف بازی را کشف کنید. ولی جدا از استفاده از نیزه انواع اقسام ترکیب های کامبو برای شکست دادن دشمنان و مبارزه در بازی قرار داده شده است که بازی از حالت تک بعدی خارج شود. در کنار اینها در بازی شاپ و مغازه هایی نیز وجود دارد که می تواند کلاه ها و ابزار های مختلفی را تهییه کنید که در مبارزات شما را قوی تر سازد.

ولی می توان مشکل اصلی بازی Olija  را نداشتن نوع مبارزه خاص در هنگام قرار گیری با دشمنان خاص دانست. بعد از مدتی بازی شما تاثیر گذار ترین انواع حرکات تهاجمی را فرا خواهید گرفت و بعد از مدتی استفاده از همان ها برای شما عادی می شود و مهم نیست که باس ها غول ها و یا هیولا های سطح پایین با شما رودر رو شوند شما دیگر نیاز به استفاده از حرکات ترکیبی ندارد و قرار گیری در چالش های جدید آنچنان چالش برانگیز دیگر نخواهند بود در نتیجه بازی ساده سازی خواهد شد و اکثر بازیکنان با این روند از گیم پلی خسته خواهند شد.

از لحاظ طراحی گرافیکی باید گفت استایل بازی بسیار یونیک و خاص است و در جای جای بازی نمی توانید قسمتی را پیدا کنید که با طراحی و دیزاین ها آن همخوانی نداشته باشد. استفاده از انواع رنگ هایی که سازگاری مناسبی با هم در محیط بازی دارند به بازی فضا داده است. محیط های پشت بازیکن به خوبی جزییات پردازی شده اند و افکت های تصویری خارج از محیط بازی نمایان نخواهند شد. همچینی کل بازی معمولا در یک قاب تاریک و جذاب قرار دارد که مرحله به مرحله آن تغییر می کند. بهترین افکت ها و اکشن های تصویری را هم می توانید هنگام رو به رو شدن با غول ها و باس های آخر بازی پیدا کنید که به هیجان بازی بسیار اضافه کرده است.

با این تفاسیر می توان گفت بازی Olija بازی است که برای انجام سه تا چهار ساعت از وقت کاملا ارزش دارد ولی برای بازگشت هرگز نه! زیبایی تصویری و پازل های مراحل به خوبی سرهم بندی شده اند و در بازی باگ و لگ خاصی نخواهید دید ولی بازی بعد از انجام نیم ساعت کمی خسته کننده می شود زیرا سختی های مراحل بالاتر بازی قابل مشاهده نیستند و بازی بسیار آسان است.

5

5

مزایا

  • استایل گرافیکی خاطره انگیز
  • پردازش محیط هنری/مدرن
  • گیم پلی وسیع نسبت به نوع بازی
  • انواع حرکات رزمی
معایب

  • ساده شدن بازی بعد از مدت کمی
  • داستان کمی بی محتوا

0

0

0

0

0

گرافیک - 6
گیم پلی - 6
داستان - 4
موسیقی - 6

5.5

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی TENS!

اگر از طرفداران پازل و بازی های پازلی باشید، احتمالا چند باری در طول زندگی …