خانه / Reviews / نقد و بررسی Ninja Gaiden Master Collection

نقد و بررسی Ninja Gaiden Master Collection

بازی Ninja Gaiden بازی نیست که طرفداران بازی های اکشن توانسته باشند از انجام دادنش شانه خالی کنند و زمانی که در سال 2014 اولین نسخه از این بازی منتشر شد همه گیمر ها با هیجان خاصی به دنبال انجام بازی بوده اند زیرا اولین بازی سه بعدی مناسبی بود که می توانست واقعا فضای ژاپنی و نینجا را برایشان رقم بزند. اما الان در سال 2021 بعد از ارائه 4 نسخه از این بازی تیم توسعه دهنده بازی تصمیم گرفته است که کالکشنی از تمام بازی های پیشین را به طریقی با همدیگر ادغام کنند که خوب نقد های فراوانی به این تصمیم این شرکت شده است که ما نیز طبق عادت بعد از جنجال هایی که هر بازی به پا می کند به سراغ نقد و بررسی آن خواهیم رفت. پس برای تحلیل این بازی Ninja Gaiden Master Collection در سایت IRG Review با ما همراه باشید.

جنبه های مختلفی در بررسی بازی Ninja Gaiden Master Collection وجود دارد. اولین کاری که تیم توسعه بازی کرده است گذاشتن داستان هایی در ابتدای بازی است که قبل از اینکه بتوانید با کارکتر ها بازی کنید باید آنها را انجام دهید.

البته خیلی از منتقدین بازی هایی که به صورت کالشنی توسعه داده می شوند به این موضوع اشاره میکنند که بازی ها دارای کمپین های خودشان نیستند و هیچ داستانی در آنها قرار نگرفته اند. با این حال تیم توسعه بازی می خواسته است که به گونه ای از این نقد فرار کند و تصمیم گرفته است که مراحلی را در ابتدای بازی قرار دهد. تصمیم، تصمیم درستی بوده است ولی مشکل این است که این مراحل هم بدون داستان هستند که انجام اکشن آن را بیهوده نشان می دهند و هم اینکه باگ های فراوانی در آن وجود دارند. برای ادغام این بازی ها توسعه طراحی گرافیکی بازی Ninja Gaiden Master Collection به گونه ای میانه رو از مجموعه همه بازی های نشات گرفته است و تصویری که در بازی دریافت می کنید کمی به نظر قدیمی تر از آنچه بازی های امروزی هستند نشان داده می شوند.

مشکل اصلی بازی نیز در رابطه بخش گرافیکی بازی با گیم پلی آن نیز در همین قسمت بروز می کند. البته با این همه مشکل بهتر بود که سازندگان بازی به فکر حذف این قسمت در بازی می بوده اند ولی با پافشاری شدید این قسمت در بازی گنجانده شده است. از همه بد تر که شما نمی توانید نبرد های اصلی و بین کارکتری را بدون این که این مراحل مشکل دار و اشتباه را انجام دهید تجربه کنید و حتما باید با باگ ها و مشکلات بازی دست و پنجه نرم کنید تا به آنچه بالاخره بازی قولش را داده است دست پیدا کنید. البته در بازی Ninja Gaiden Master Collection داستان های بازی قبلی نیز گنجانده ده اند و حتی بازی های ابتدایی شرکت را نیز می توانید در همین نسخه از بازی تجربه کنید ولی باز هم یک سری مشکلات دیگر گریبان گیر بازی های قدیمی نیز شده است.

به دلیل اینکه رابط کاربری بخش گرافیکی تصویری بازی با کنسول حرکتی و گیم پلی بازی به خوبی ارتباط برقرار نمی کند و دلیل اصلی آن هم توسعه بازی در سال 2014 بر اساس ساخت بازی با همان پلتفرم گرافیکی زمان خودش بوده است با مهاجرت بازی در پلتفرم جدید بازی پر از باگ ها و مشکلاتی شده است که این تفاوت توسه در 8 سال فاصله بین بازی های خودش را به صورت باگ های مختلف نشان می دهد. مشکل در رابطه با برطرف کردن این باگ ها هم ایراد های دومینو واری است که بعد از درست کردن یک باگ باگ دیگری در بازی پدید می آید. در نتیجه انجام نسخه های قبلی بازی نیز در بازی شامل باگ های بسیار زیادی نیز شده است.  البته نسخه هایی که برای بازی در پلتفرم ها و کنسول های پلی استیشن 2 و 3 منتشر شده بود در بازی Ninja Gaiden Master Collection گنجانده نشده است و اگر از الان دلتان را صابون زده اید که نسخه های قدیمی پلی استیشنی آن را انجام دهید باید گفت که در کالکشن جدید آن ها را پیدا نمی کنید. البته استودیو تولید کننده این بازی نیز از قبل این موضوع را به ما گفته بود و دلیل آن این بود که کد نویسی ابتدایی که برای بازی در آن دهه انجام شده بوده است از بین رفته است و زمینه ای برای طراحی دوباره این بازی ها وجود نداشته و همینطور توسعه دوباره آنها در پلتفرم جدید نیازمند هزینه و صرف وقت می شده است که در کل اضافه شدن آنها در Ninja Gaiden Master Collection منتفی شده است.

ولی در رابطه با بقیه بازی ها باید گفت کیفیتی که در طراحی دوباره آن ها در نسخه جدید به کار گرفته شده است یک ری مستر بسیار خوب و جذابی است که ارزش بازی کردن و دیدن را دارد. در کل بازی و در نسخه جدید تر آن شخصیت جدیدی طراحی شده است که نام آن هایا بوسا است. هایا بوسا در اصل عوض قبیله آتش اژدها است که از قبیله های قدیمی است که در بازی به آن اشاره شده است. شمشیری که او در اختیار دارد عتیقه و متعلق به اجدادش است که در بازی و استوری لاین آن مهم است. همانطور که داستان بازی اشاره می کند اشخاصی از غرب برای پیدا کردن این شمشیر جادویی نیرو های مختلفی را بسیج می کنند تا شما را بکشند و شمشیر را از چین خارج سازند که شما به مقابله با آنها می پردازید. یکی از ایراداتی که به بازی Ninja Gaiden Master Collection می توان گرفت مربوط نبودن داستان بازی به آنچه در گیم پلی آن انجام می دهید است. با این که کات سین ها زیادی در بازی انجام می گیرد و صحنه های مختلفی را مشاهده می کنید که استوری به گونه ای با حرکات دوربین مشخص می شود و معلوم است که برای طراحی این قسمت ها تیم توسعه دهنده بازی زحمت کشیده است.

اما بعد از اینکه صحنه ها تمام میشوند در بازی با گیم پلی اجرایی و آنچه به عنوان اکشن ماجراجویی در بازی انجام می دهید کاملا بی ربط به آنچه است که در داستان بازی دیده اید و به نظر می آید که تیم سازنده فقط صرفا داستانی را در بازی طراحی کرده اند که در آن شما را به باس ها و کارکتر های دشمن مختلف برسانند تا بازی ارزش گیم پلی خودش را نشان بدهد که خوب در قسمت طراحی داستان باید بگوییم که بازی نمره قابل قبولی را نمی گیرد. گیم پلی خود بازی دارای گیم پلی های زیر شاخ ای نیز هست و اگر فکر می کنید که بازی را فقط با شمشیر خودتان و با کشتار های شاخص و معلوم بازی های قبلی انجام می دهید اشتباه می کنید. در خیلی از قسمت های بازی باید بتوانید با استفاده از طناب ها و ابزارهای مختلف خودتان را به قسمت هایی از بازی برسانید و محیط های مخفی بازی را اکتشاف کنید. همینطور برای باز کردن در ها و صندوقچه ها نیاز دارید که قفل های بازی را بازی کنید و مه این قفل ها به گونه ای گیم پلی های پازلی مخصوص به خودشان را دارند که برای حل آنها باید وقت بگذارید که به نظر ما انجام بازی را لذت بخش تر کرده اند.

اما با اینکه ریمسر بسیار خوبی بر روی گرافیک نسخه های قدیی بازی در محصول Ninja Gaiden Master Collection انجام شده است باید این نکته را در نظر داشته باشید که گرافیک و جزئیاتی را که در بازی های نسخه جدید دریافت می کنید را باید از نسخه 2014 آن انتظار داشته باشید. با این که نوسازی دوباره ای بر روی این بازی ها صورت گرفته است حتی در بخش طراحی افکت های بازی کاملا مشخص است که کیفیت بازی های جدید بسیار بالاتر از آنچه که تصور می کنید نسبت به بازی های قدیمی است. در نسخه های جدید حرکت های و همینطور رندر مناسب FPS ها در بازی به شکل بسیار خوبی انجام میگیرد که سطح بازی را واقعا نسبت به بازیهای قبلی به طور فاحشی نشان می دهد.

در مجموع باید گفت که بازی Ninja Gaiden Master Collection یک مستری بر بازی های گذشته و بازسازی گرافیکی خوبی است که برای بازیهای قدیکی باگ هایی را به همراه آورده است و برای محصولات جدید نیز بازی های بدون داستانی را رقم زده است که در کل می توان گفت با اینکه قیمت بازی 40 دلار ارزیابی شده است بهتر است تا زمان سقوط بیشتر این قیمت و برطرف شدن باگ های بازی صبر کنید.

5

5

مزایا

  • مجموعه ای از همه بازی های قدیمی
  • مستر شدن بازی های قدیمی کالکشن
  • داستان های جدید
  • گرافیک منحصر به فرد محصول آخر سری بازی ها
  • پازل ها و گیم پلی های درون گیم
معایب

  • مشکل در رندر بازی های قدیمی با گرافیک جدید
  • باگ ها در بازی قدیمی
  • نبودن همه بازی های نیجا گذشته پلی استیشن
  • ماموریت های اجباری قبل از انجام نبرد ها

0

0

0

0

0

گرافیک - 0.9
داستان - 0.8
گیم پلی - 0.8
موسیقی متن - 0.9

0.9

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی TOEM

بازی TOEM از آن دسته بازی هایی است که به راحتی می توان با یک …