خانه / Reviews / نقد و بررسی Liberated

نقد و بررسی Liberated

باسلام خدمت همراهان همیشگی وب سایت ما. در این مقاله بار دیگر در کنار شما هستیم با نقد و بررسی یکی دیگر از بازی های روز دنیا این بازی که Liberated نام دارد بازی است که در سال 2020 توسط استودیوی بازی سازی Atomic Wolf توسعه داده شده است و هم چنین توسط کمپانی بازی سازی Walkabout منتشر شده است. با ما در این مقاله همراه باشید تا بتوانیم این بازی را بطور کامل مورد بررسی قرار دهیم.

بازی Liberated یک بازی دو بعدی می باشد که به صورت کتاب های کمیک با تم نوآر توسعه داده شده است. برای کسانی که با کتاب های کمیک اشنا هستند این بازی بسیار جذاب خواهد بود زیرا ترکیبی قوی از کمیک و بازی های رایانه ای را به نوعی برای اولین بار ارائه کرده است. خود این ایده ی اولیه در Liberated بسیار ارزشمند و خلاقانه است و باعث می شود تا گیمرها جذب بازی شوند اما باید ببینیم داستان بازی چه چیزی را ارائه می کند.

اولین نکته که باید به آن اشاره کنیم این است که  داستان این بازی به صورت اپیزودی است بدین معنی که شما در هر اپیزود در نقش یک فرد متفاوت ظاهر می شوید و داستان بازی را پیش می برید. این امر به خوبی با داستان بازی جور در میاید زیرا داستان از روی کتابی کمیک روایت می شود و هر فصلی به نوعی از روی کتاب پیش می رود که تا حدی جلوه ای سینمایی به بازی می دهد.

داستان بازی در آینده ای نزیدک به وقوع می پیوندد که دولت های جهان به بهانه ی آزادی و امنیت مردم خودشان از فضای مجازی و دوربین های امنیتی به عنوان بهانه ای استفاده کرده اند تا به جاسوسی مردم بپردازند و آزادی آن ها را زیر سوال ببرند. همین مسئله باعث می شود تا گروهی از انسان ها شکل بگیرند و اعتراضات خود را با استفاده از براندازی این سیستم بیان نمایند. این گروه به نام Liberated نامیده می شوند که نام بازی هم اشاره به آن دارد.

همانطور که اشاره شد در هر بخش شما در نقش فردی متفاوت بازی می کنید. در پارت اول بازی شما در نقش هکری هستید که توسط گروه Liberated آزاد می شوید و به آن ها می پیوندید تا بتوانید با هم به تحقق اهداف یکدیگر کمک کنید. در بیشتر این بخش وظیفه ی شما حمله های سایبری به بخش های مختلف دیتاسنترهای دولت و هک کردن آن ها است که البته برای تحقق این امر باید از محیطی به محیط های دیگر بروید و از دست پلیس ها و نگهبان های موجود در محیط بازی نیز خود را پنهان کنید.

نکته ی جالب بازی اینجاست که با اینکه بازی به صورت دو بعدی توسعه داده شده است اما در بسیاری بخش ها بازی دارای عمق هم هست و این به معنای بعد سوم در بازی های رااینه ای می باشد. شما می توایند به پشت دیوار ها بخزید و خود را از دست پلیس ها مخفی نگاه دارید و اموری مانند آن را با استفاده از فضای سه بهدی بازی در محیطی دو بعدی انجام دهید که تجربه ای بسیار خلاقانه و جذاب است.

امکان گرفتن تصمیمات مختلف در بازی نیز یکی دیگر از بخش هایی است که بازی در پیش روی شما قرار می دهد. شما می توانید با اتخاذ تصمیم های مختف اینده ی بازی را تغییر دهید و هم چنین ماموریت های مختلفی برای خودتان بتراشید. هر چند البته این تصیمیمات دارای سناریو بندی مناسبی در بازی نیستند و هر چند که تصمیمات متفاوتی هم بگیرید چندان تفاوتی در سرنوشت شما و بازی نخواهد داشت و این بخشی از بازی است که به خوبی توسعه داده نشده است.

گرافیک بازی نیز یکی دیگر از بخش هایی از بازی است که می تواند بسیار جذاب باشد علی الخصوص اگر شما هم از طرفداران سینمای نوآر باشید و با فضاهای سیاه و سفید و کنتراست نور بالا الفت داشته باشید، تم گرافیکی Liberated می تواند بسیار برای شما چشم نواز و زیبا باشد. محیط گرافیکی بازی به صورت سیاه و سفید است و شما را قطعا به یاد شاهکارهای سینمایی ژانر نوآر خواهد انداخت.

گیم پلی بازی در بیشتر بخش ها شامل یک سری فعایلت های مشخص می باشد. در بیشتر بخش ها شما موظف هستید تا در بازی از چشم پلیس ها و افراد دولت پنهان بمانید. هم چنین در بخش های اعظم بازی نیز شما به صورت مستقیم با آن ها درگیر خواهید شد و با استفاده از اسلحه و تفنگ می توانید با آن ها به مبارزه بپردازید. اما سیستم مبارزه ی بازی و شلیک های بازی بیشتر به همین شکل خلاصه می شوند و تنوعی در این بخش به چشم نمی خورد.

البته همانطور که اشاره شد گرافیک بازی یکی از نقاط قوت بازی به حساب می آید اما همین تاریک و روشن بودن صفحه ی بازی باعث می شود تا در بسیاری موارد شما با دشمنان تان در فاصله ی بسیار کم رو به رو شوید و همین امر باعث می شود تا در ابتدای بازی تقریبا همواره مجبور به درگیری های سنگین با دشمنان بشوید. اما بعد از پیش رفتن در بازی و عادت کردن به محیط بازی می توانید بهتر عمل کنید و در بسیاری موارد نیازی به درگیری نیست.

5

5

مزایا

  • گرافیک نوآر و جذاب بازی
  • روایت داستان از روی کمیک بوک خلاقانه است
  • تلفیق محیط دوبعدی و سه بعدی
معایب

  • توسعه ی ضعیف بخش تصمیم گیری بازی
  • ابتدای بازی ممکن است بخاطر تاریکی صفحه دچار مشکل شوید

0

0

0

0

0

گرافیک - 8
گیم پلی - 8
داستان - 8
موسیقی - 8

8

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Aery – Broken Memories

با سلام، امروز با نقد و بررسی بازی Aery – Broken Memories ساخته شده توسط …