خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Hairdresser Simulator

نقد و بررسی بازی Hairdresser Simulator

چند سالی می شود که بازار بازیهای شبیه‌ساز بسیار رونق گرفته است و به همین علت شاهد عناوین متعدد با موضوعات مختلفی در این سبک بوده ایم. از نمونه های عجیب و غریب مانند شبیه ساز بز گرفته تا ایفای نقش یک آتش نشانی، تعمیرکار اتومبیل ها و یا حتی شبیه ساز یک پمپ بنزین که هر کدام با وجود مشکلات و کمبودهایی که داشتند، بعضا ایده های جدیدی در آنها به کار رفته بود. اما نوعی از این ژانر وجود دارد که خیلی دوست داشتم در قالب یک بازی ویدئویی شبیه سازی شود و آن هم چیزی نیست جز یک بازی طراحی مد که ابزارهایی را برای کشیدن و دیگر ایده‌های مد روز فراهم می‌کند و یا حتی ممکن است گزینه‌های خلاقانه دیگری نیز وجود داشته باشند که من در اینجا لیست نکردم و هنوز یک بازی بر اساس آنها ساخته نشده‌ است.

خوشبختانه در این زمینه، توسعه دهنده Frozen Way با ساخت بازی Hairdresser Simulator، انتظاراتم را به پایان رساند و شغل شگفت انگیز دیگری را ایجاد می کند، میل به کوتاه کردن و حالت دادن به موهای افراد. من امید زیادی به این بازی داشتم اما افسوس که مانند سایر مخاطبین ناامید شده ام. به نظر می رسد این بازی قبل از آماده شدن کامل منتشر شده است و از مشکلات متعددی رنج می برد. در ادامه با نقد و بررسی این بازی از طرف تیم IRG Review با ما همراه باشید.

Hairdresser Simulator توسط همان توسعه دهنده ای ساخته شده که قبلا بازی موفق House Flipper را منتشر کرده بود و دقیقا پس از ساخت این بازی بود که دستاوردهای خوبی را کسب کرد. این بازی در 6 مارس 2024 برای PC و کنسول های PlayStation 5 and Xbox Series S|X منتشر شده است و یک عنوان شبیه سازی است که به بازیکنان اجازه می دهد رویاهای آرایشگری خود را انجام دهند و خواسته های مشتریان خود را برآورده کنند.

در حالی که مطمئناً مشابه عنوان قبلی این توسعه دهنده نیست، اما به شما این امکان را می دهد که ایده های طراحی خود را مورد آزمایش قرار دهید و حتی در زمینه طراحی دکوراسیون نیز مهارت شما را می سنجد. مسلماً، ابزارهایی که در اختیار دارید به شما اجازه نمی‌دهند که تمامی ایده هایی که در ذهن دارید را پیاده سازی کنید، اما به شما این آزادی را می‌دهند که چندین جزء اصلی مانند دکوراسیون داخلی و تابلوهای بیرونی سالن آرایشگاه ها را تنظیم کنید. البته با توجه به این واقعیت که این یک شبیه‌ساز آرایشگری است، اینها واقعاً نباید با عناصر اصلی گیم‌پلی ترکیب شود. ولی همچنان چاشنی خوبی را به بازی داده است.

تا آنجایی که روند واقعی کوتاه کردن مو پیش می‌رود، Hairdresser Simulator دارای تعدادی محل های کاری، ابزار و محصولات آرایشی برای استفاده است که همه آنها دارای سیستم‌های کنترل نسبتا ساده خود هستند. در بیشتر موارد، گیم پلی فقط در مورد کوتاه کردن یا حالت دادن به موها، شانه کردن، یا استفاده از نوعی ابزار مانند صاف کننده ها، برای حالت دادن و تغییر مدلی است که متناسب با نیازهای مشتری باشد.

صحبت از مشتریان شد، هر یک از آنها درخواست های خاص خود را دارند که فقط تعداد اندکی به مقدار مشخصی ابزار نیاز دارند که با کسب مقدار کافی ارز درون بازی و ورق زدن چند صفحه از یک کاتالوگ، می توان قفل آنها را باز کرد. هدف شما در این بازی به طور خلاصه، ایجاد شهرت کافی برای جذب مشتریان جدید و به دنباله آن، فراهم کردن ویژگی های بیشتر برای جعبه ابزار شما است.

در مرحله خرید سالن، قبل از ورود مشتریان خود، باید آن را به شکل مناسب در آوریم. البته ابتدا باید زباله ها را حذف کنیم، کف را جارو کنیم و دیوارها را تمیز کنیم. اما مرحله بعدی انتخاب طرحی برای فضای داخلی خواهد بود. اما معضل اینجاست: در مرحله اولیه، فقط یک طرح در دسترس ما است، بقیه طرح ها بسته و گران هستند و بازی به سادگی به شما اجازه نمی دهد فضای داخلی را آنطور که می خواهید بچینید. یعنی شما نمی توانید به معنای واقعی کلمه سالن رویاهای خود را ایجاد کنید. ابتدا فضای داخلی را با مبلمانی که برای طرح انتخابی مورد نیاز است پر می کنید، آن را در مکان هایی که بازی سفارش می دهد قرار می دهید و سپس می توانید با چیزی از خود “اضافه کنید”، اما جایی برای هیچ چیزی وجود نخواهد داشت.

توالی عملیات ها در بازی Hairdresser Simulator کمی غیر منطقی است. به عنوان مثال، در یکی از ماموریت ها باید موهای مشتری را شانه کنید و سپس او را کچل کنید یا اینکه هنگام برش با قیچی، خط برش همیشه مشخص نیست، شما باید به صورت تصادفی کوتاه کنید.

چیز مثبتی در مورد بیان جزئیات گرافیکی بازی وجود ندارد، بازی دارای مدل های شخصیت های نفرت انگیز و حتی مدل های منزجر کننده ی صورت است و با این حال شما باید در 99 درصد مواقع به آنها نگاه کنید. همچنین بازی دارای انیمیشن های پیاده روی وحشتناک است و بسیار کند است، هم برای شخصیت ها و هم برای شخصیت اصلی. حتی فیزیک موهای افراد، کاملاً ناخوشایند بوده و اصلاً آن چیزی نیست که انتظار داشتم.

در پایان، اینکه آیا بازی Hairdresser Simulator را دوست خواهید داشت یا نه، بستگی به نگرش شما دارد و فقط شما پاسخ آن را می دانید و با اینکه این بازی را توصیه نمی کنم، اما به آن رای مثبت می دهم زیرا ایفای نقش یک آرایشگر برای من واقعا ایده جذابی بود. من از تجربه بازی لذت بردم و با اینکه چیزی برای نوشتن در مورد گرافیک و جزئیات آن وجود ندارد، اما همین که شما ابزارهای بیشتری دریافت می کنید، آرامش بخش است و من را خوشحال می کند که درخواست های مشتریان را تکمیل نمایم. نحوه کار کردن با خود ابزارها در ابتدا کمی مشکل است، اما طولی نمی کشد که به آن ها عادت می کنید. و من عاشق این هستم که برای هر مشتری محدودیت زمان ندارم. درخواست آنها یک فاصله زمانی دارند و به همان اندازه که کار شما زمان می برد طول می کشد. نیازی به عجله نیست، که من را بسیار خوشحال می کند.

5

5

مزایا

  • گیم پلی ساده و نسبتا جذاب
  • تجربه دقیق و باجزئیات حرفه آرایشگری را به ارمغان می آورد
  • هیچ گونه محدودیت زمانی در بازی وجود ندارد
معایب

  • فیزیک بازی افتضاح و به طرز خنده داری بی کیفیت است
  • هیچ گزینه ای برای ذخیره دستی وجود ندارد
  • تکمیل هر کدام از وظایف، زمان زیادی نیاز دارد
  • بخش آموزش واقعا ناامید کننده است
  • توالی عملیات ها در بازی کمی غیر منطقی است

0

0

0

0

0

گرافیک - 4.5
گیم پلی - 7
داستان - 7
موسیقی - 5.5

6

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Underspace

برای اینکه یک کمپین کیک استارتر واقعاً پیشرفت داشته باشد، باید مخاطبان مشخصی داشته باشد …