خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Gamedec – Definitive Edition

نقد و بررسی بازی Gamedec – Definitive Edition

جرم و جنایت همواره همگام با تکنولوژی تکامل یافته است. با گسترش دنیای اینترنت، ما با جعل هویت در فضای مجازی، کلاهبرداری آنلاین و هکرهایی روبرو شده ایم که همگی برای سرقت اطلاعات و پول ما رقابت می کنند. این جنایات تنها زمانی خلاقانه تر می شوند و نقش مهمی را ایفا می کنند که ما بیشتر زندگی خود را به صورت آنلاین می گذرانیم. بنابراین، روش‌های تشخیص برای جلوگیری از در امان ماندن از شر آنها نیز باید با زمان حرکت کرده و پیشرفت کنند. این توضیحات به عنوان مقدمه ورود شما به دنیای بازی Gamedec است که نام آن کوتاه شده و مخفف یک بازی پلیسی است. عنوانی سایبرپانک از Anshar Studios که در ابتدا در سال 2021 برای رایانه های شخصی منتشر شد، اما به تازگی برای PS5 منتشر شده است. این مقاله نقد و بررسی مربوط به نسخه کنسول است. در ادامه با ما همراه باشید.
Gamedec بر اساس رمان های نوشته شده توسط نویسنده Marcin Przybyłek ساخته شده و وقایع داستانی آن در قرن 22 در شهر آینده‌نگر ورشو اتفاق می افتد و شما را در نقش یک کارآگاه خصوصی قرار می دهد که وظیفه دارد جنایاتی را که در مجموعه ای از جهان های مجازی رخ می دهد حل کند. این یک بازی ماجراجویی کارآگاهی تک نفره با داستانی با فیلمنامه سنگین است که در بطن آن جریان دارد و وقایع آن در دنیای آینده نگرانه با مضمون سایبرپانک جریان دارد. شما نقش Gamedec را بر عهده می گیرید، کارآگاهی که در دنیای واقعی زندگی می کند، اما در حل پرونده های مجازی تخصص دارد.

شما از آپارتمانی که مانند مقر اصلی عمل می کند، شروع می کنید و مجموعه ای از پرونده ها را بر عهده می گیرید. شما باید برای یافتن سرنخ‌هایی برای کمک به کشف نسخه حقیقی آنها، دنیای بازی را جست و جو کنید و گاهی اوقات حتی مجبور می شوید برای یافتن راه حل به دنیای واقعی راه پیدا کنید. در واقع شما اساساً تلاقی بین یک کارآگاه و یک انسان متحرک هستید، یک متخصص که اغلب توسط افراد برای حل مشکلات مجازی خود استخدام می‌شود. در حالی که Gamedec افتتاحیه بسیار قوی دارد، اما نیمه دوم بازی بخشی از این وعده را نادیده می کند. این داستان سرایی ناهموار، یک محیط کارآگاهی عالی را با داستانی روایت محور و خالی از مکانیک های رزمی سنتی، ناامید می کند.
بازی Gamedec – Definitive Edition با از نمای ایزومتریک دنبال می شود و از نظر گیم پلی، یک تجربه به سبک نقطه و کلیک هیجان انگیز را ارائه می دهد، سبکی که باید برای طرفداران بازیهای مشهوری مانند Baldur’s Gate و Planescape Torment کاملا آشنا باشد. عناصر اصلی گیم پلی شامل خواندن متون و انتخاب تصمیمات دیالوگ است.
این بازی حال و هوای Disco Elysium را در خود دارد و همه عناصر آن به خوبی با هم کار می کنند. شما از اتاقی به اتاق دیگر حرکت می کنید و با محیط تعامل دارید. مکالمه با ساکنان مجازی به عنوان عنصر عمل ضروری محسوب می شود که از این طریق اطلاعاتی به دست می آورید. شما می توانید مسیرهای مختلفی را امتحان کنید، اما در نهایت، اکثر انتخاب ها به نتایج یکسانی منجر می شوند. در واقع Gamedec یک بازی نقش آفرینی با تصمیمات تصادفی نیست، بلکه یک بازی کاملاً خطی است که می تواند در جهت های بی شماری بر اساس مکالمات و اقدامات گسترش یابد.

اکثر تصمیماتی که می گیرید یا مسیرهای خاصی را مسدود می کنند یا آنها را باز می کنند. بنابراین این بیشتر یک بازی ماجراجویی انتخابی است که داستان‌های متفاوتی دارد. بنابراین نقطه قوت Gamedec تعداد بی‌شمار داستان‌هایی است که می‌توانند در طول بازی ایجاد شوند. همانطور که گزینه های مختلف گفتگو را انتخاب می کنید، داستان نیز در جهت های کاملا متفاوت تغییر می کند. صرفاً انتخاب همه گزینه های گفتگو یکی پس از دیگری کار نمی کند. همچنین به ندرت یک “درست” یا “اشتباه” وجود دارد و در نتیجه اثرات کاملاً متفاوتی از اعمال شما را رقم می زنند. شما می‌توانید بر اساس اخلاق، صداقت، یا صرفاً احساس عدالت‌تان عمل کنید، و بنابراین داستان خودتان را تجربه کنید. مانند بازی‌های RPG رومیزی کلاسیک، در بازی Gamedec به شما این آزادی داده می‌شود که به موقعیت‌ها از زوایای مختلف نگاه کنید، نه اینکه صرفا مجبور به استفاده از یک راه‌حل باشید، در هر صورت انتخاب تنها با شماست.
هیچ مبارزه ای در بازی وجود ندارد. هر وظیفه ای که به عهده می‌گیرید، حول محور جمع‌آوری سرنخ‌هایی می‌چرخد که به شما کمک می‌کند به نتیجه نهایی خود برسید، و این به نوبه خود با تعامل با محیطی که در آن قرار دارید، صحبت با NPCها و موارد دیگر انجام می‌شود. ممکن است با انتخاب های دیالوگ خود، مکالمات را قفل کنید، اما داستان بدون توجه به آن ادامه خواهد داشت. شما باید از Codex و Deduction خود برای جمع‌آوری حقایق و شواهد برای نتیجه‌گیری پرونده استفاده کنید. بسته به انتخاب دیالوگ خود aspect point کسب خواهید کرد که می تواند حرفه ها (professions) را در درخت مهارت باز کند.

گرافیک‌ و جزئیات محیطی بازی، به طرز فوق‌العاده‌ای در رزلوشن 4K رندر شده‌اند و انواع جهان‌های کاوش‌شده در Gamedec را به نمایش می‌گذارند. بازی یک دنیای بسیار جذاب را ارائه می دهد و برای انتقال بازیکنان به جهان‌های مختلف کار مناسبی انجام می‌دهد. از جهان‌های فانتزی گرفته تا زمین های شبیه سازی شده کشاورزی و هر چیزی که بین آن‌ها وجود دارد، در طول مدت حضور خود در Gamedec از انواع مختلفی از واقعیت‌های مجازی دیدن خواهید کرد و هر یک از آنها با توجه چشمگیر به جزئیات زنده می‌شوند. دنیاهای بازی نه تنها از نظر بصری متمایز هستند، بلکه هر کدام دارای زیبایی شناسی و ویژگی های بسیار متمایز هستند و مجموعه قوانین بسیار خاصی نیز بر آنها حاکم است.

بازی Gamedec – Definitive Edition در اصل یک “رمان نقش آفرینی” است که به شیوه ای جالب به برخی از بازی های سایبرپانک یا واقعیت مجازی می پردازد. من از آن لذت بردم، و به خصوص از تصمیمات مبهم طرح شغل دوم در پایان داستان. این بازی یک داستان پلیسی خوب را روایت می کند که با عناصر و انتخاب های بسیار جالب همراه است که تصمیم می گیرد شما در مواجه با هر انتخاب، چه واکنشی نشان دهید. خط داستانی بسیار قابل پیگیری است و شما احساس می کنید که بخشی از بازی هستید. Gamedec نه خیلی کوتاه است و نه خیلی طولانی، اما هیچ گونه صداپیشگی روی شخصیت های آن انجام نشده است، به نظرم اگر این بازی صداگذاری کامل داشت، می توانست با عنوان موفق Disco Elysium هم سطح شود. اگر به بازی های دیالوگ محور با تنظیمات متنوع و داستانی بیشتر از آنچه به نظر می رسد، علاقه دارید، پس این بازی برای شما مناسب است و مطمئنا لحظات بسیار خوشی را با آن خواهید گذراند.

5

5

مزایا

  • سناریوی داستانی جذاب
  • وجود سطح بالایی از تنوع
  • گرافیک عالی و رابط کاربری سریع و بصری
  • سیستم مهارتی جالب
  • پازل های سرگرم کننده کوچک
معایب

  • وجود اشتباهات املایی زیاد در بخش داستانی
  • سیستم Codex کمی به هم ریخته است
  • نداشتن صدای کافی برای افزایش هیجان واقعی محیط برای تقویت هر صحنه

0

0

0

0

0

گرافیک - 9
گیم پلی - 8
داستان - 8.5
موسیقی - 8

8.4

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Running Fable

مطمئنا شما نیز تا به حال داستان معروف لاک پشت و خرگوش را شنیده اید …