خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Enchanted Portals

نقد و بررسی بازی Enchanted Portals

Enchanted Portals در ظاهر جزو آن بازی‌هایی است که اگر یک بار آن را بازی ‌کنید، جلوه‌های بصری آن را تحسین می کنید، سپس مدت زیادی صبر می‌کنید تا تصمیم بگیرید که آیا دوباره به سراغ آن بروید یا خیر. در این زمینه می توان بازی‌هایی مانند Monument Valley یا Kirby’s Epic Yarn را مثال زد که مراحل آن‌ها به اندازه‌ای آسان هستند که واقعاً فقط به یک یا دو بار امتحان نیاز دارند و جلوه‌های بصری آن‌ها واقعا می‌درخشند و تحسین مخاطبین را بر می انگیزند. اما مشکل این است که Enchanted Portals با اینکه سبک هنری خیره کننده ای دارد، اصلا بازی آسانی نیست و مراحل آن به طرز ناامیدکننده‌ای دشوار هستند و باید بارها و بارها بازی کنید تا الگوها را به درستی دریافت کنید و بتوانید تا انتها پیش بروید. پس چرا بازی ای که تا این حد به تکرار متکی است، گیم پلی جالب، هیجان انگیز و متنوع تری ارائه نمی دهد؟ در ادامه با نقد و بررسی این بازی از طرف تیم IRG Review با ما همراه باشید.

با توجه به موفقیت بازی Cuphead، تعدادی از توسعه دهنگان تلاش می کنند از المان های موفق این بازی در محصولات جدید خود استفاده کنند. بازی Enchanted Portals نیز جزو همین عناوین است که توسط Xixo Game Studio ساخته شده و به سادگی می‌خواهد به بازیکنان جدید، اکشن‌های قدیمی و هاردکور سبک run ‘n’ gun را ارائه دهد. مشکل این است که در انجام این کار با شکست مواجه می شود و تنها می توان آن را یک کپی ناقص و ضعیف از Cuphead در نظر گرفت. در حالی که این بازی دارای سبک هنری جذاب و موسیقی متن شنیدنی است، گیم‌پلی آن هر از گاهی شما را ناامید می‌کند و احتمالاً مراحل اجرای آن را کمی تکراری می‌یابید.

Enchanted Portals به تازگی در 5 سپتامبر 2023 برای کنسول های نسل جدید و رایانه های شخصی منتشر شده و یک بازی پلتفرمر تیراندازی دوبعدی است که از نظر بصری از کارتون های قدیمی مانند Betty Boop و Oswald، خرگوش خوش شانس الهام گرفته است و داستان Bobby و Penny، دو شعبده باز تازه کار را روایت می کند که بعد از اجرای طلسمی که انجام می دهند، ناگهان همه چیز به طرز وحشتناکی اشتباه می شود و سپس آنها خود را در حال سفر از یک دنیا به دنیای دیگر می بینند. دنیای این بازی پر از دشمنان و باس هایی است که ظاهراً به دستور کتاب فراری قصد نابودی شما را دارند و این تنها انگیزه شما برای عبور از دردهایی است که بازی تدارک دیده است. همانطور که گفتم، این بازی از Cuphead الهام گرفته است، اما برخلاف این عنوان، دنیاهای این بازی به شما اجازه می‌دهند که قبل از ورود به باس فایت، یک سری سطوح پلتفرمر را پشت سر بگذارید، نه اینکه اکثریت آن‌ها باس فایت باشند، بلکه سطوح پلتفرمینگ اختیاری در نظر گرفته شده اند.

از لحاظ گیم پلی، به عنوان بابی یا پنی می توانید به چپ یا راست حرکت کنید، بپرید، دوبار بپرید و از سه طلسم استفاده کنید. شما مجزه به یک عصای جادویی هستید که سه نوع مختلف از پرتابه ها را شلیک می کند و رنگ هاله های دشمنان تعیین می کند که کدام یک آنها را از بین ببرد. همچنین می توانید یک حمله نزدیک برد، dash و به طور موقتی یک سپر در اطراف خود ایجاد کنید تا جلوی ورود حملات ورودی را بگیرید. اگرچه بسیاری از این موارد برای شما توضیح داده نمی شود و همچنین این واقعیت که وقتی یک نوار در اطراف نماد شخصیت شما در گوشه صفحه پر شد، می توانید برای مدت کوتاهی حملات خود را تقویت کنید نیز توضیح داده نمی شود.

در این زمینه Enchanted Portals از شما انتظار دارد که بیشتر این موارد را خودتان کشف کنید که ایده آل نیست. همچنین مشخص نمی کند که برخی از دشمنان را فقط می توان با شلیک جادویی که با رنگ هاله آنها مطابقت دارد شکست داد. البته اینها تنها برخی از مشکلاتی هستند که در حین عبور از مراحل نسبتاً بزرگ و تکراری بازی با آنها مواجه خواهید شد و برخی از آنها به نبردهای رئیس چند مرحله ای نیز منتقل می شوند.

عناصر پلتفرمینگ بازی نیز چندان جالب نیستند و جذابیت لازم را ندارند. مراحلی که باید از سکوبازی استفاده کنید، آنقدر تکراری می شوند که دشمنان مشابهی در سرتاسر ظاهر می شوند و در این لحظات فقط تمایل دارید که مرحله مورد نظر هر چه زودتر به پایان رسد. وقتی پلتفرمینگ ندارید، در حال مبارزه با باس‌ها هستید و برخی از این طراحی‌ها تقریباً روح الهام‌بخش بازی را به تصویر می‌کشند. به خاطر سپردن الگوهای حمله در این نبردهای چند مرحله‌ای کلید موفقیت شما محسوب می شود.

وقتی صحبت از باس ها می شود، Enchanted Portals دوباره بسیار یادآور Cuphead است. بخش های نبرد با رئیس ها بدون شک در این بازی برجسته هستند، اما آنها همچنین جایی هستند که دشواری تا حدی بالا می رود. شاید فکر کنید فقط کافیست الگوهای حمله آنها را بیاموزید، اما خواهید دید که آنها تاکتیک های خود را در طول مبارزه تغییر می دهند، حتی گاهی اوقات مکانیک های کاملاً جدیدی را ارائه می دهند و این موضوع به نوبه خود سختی مبارزه با آنها را بسیار افزایش می دهد. همانطور که در ابتدای مقاله هم گفتم، Enchanted Portals اصلا یک بازی آسان نیست و در بیشتر موارد شما را به چالش فرا می خواند.

با نگاهی گذرا به تصاویر و ویدئوهای Enchanted Portals، به وضوح می توان دید عشق زیادی در زمینه طراحی شخصیت ها و محیط های این بازی به کار رفته است. سطوحی که به شکلی پر جنب و جوش و پرشور ترسیم شده اند، اغلب به نظر می رسد که متعلق به یک فیلم استودیوی انیمیشن سازی والت دیزنی باشند. با یک نگاه ساده به جزئیات هر مرحله از بازی، فوراً حال و هوای خوبی پیدا می‌کنید، زیرا رنگ‌های شاداب، پس‌زمینه‌های دقیق و طراحی شخصیت‌های مثال زدنی، صفحه را پر می‌کنند، به‌ویژه در طول مبارزه با باس ها.

یکی از چیزهایی که در مورد این بازی واقعا شما را آزار می‌دهد، بی‌روح بودن مبارزات آن است، به طوری که هیچ جلوه صوتی در هنگام استفاده از طلسم یا ضربه زدن به دشمنان وجود ندارد و به سادگی تجربه کلی شما را بی روح و ناتمام جلوه می دهد. اگر همه مشکلات و کمبودهای این بازی را کنار هم بگذارید، در نهایت عنوانی خواهید داشت که پتانسیل بالایی دارد، اما در بسیاری از موارد آن را هدر می دهد.

Enchanted Portals تقریباً بیشتر چیزهای خود را از بازی Cuphead کپی می کند که البته این کار را به طور ناقص انجام می دهد و به همین علت در ایجاد یک تجربه لذت بخش و هیجان انگیز ناکام می ماند. در واقع این بازی با انیمیشن‌های دوبعدی که یادآور کارتون‌های مورد علاقه دوران کودکی مان است، در ظاهر جذاب به نظر می‌رسد، اما گیم‌پلی یکنواخت و دشواری مصنوعی آن، تجربه‌ای توخالی را ایجاد می‌کند که واقعا شما را ناامید می کند. فقط در صورتی از Enchanted Portals لذت می برید که اگر دوستی را به همراه داشته باشید و به صورت co-op بازی کنید.

5

5

مزایا

  • سبک هنری کارتونی جذاب و رنگارنگ
  • موسیقی متن شنیدنی
  • باس فایت های سرگرم کننده و چالش برانگیز
معایب

  • فاقد جلوه‌های صوتی لازم است
  • گیم‌پلی یکنواخت و تکراری
  • سطح دشواری پایین و مصنوعی
  • کنترل های غیردقیق
  • بخش های پلتفرمینگ شلخته هستند
  • یک کپی ناقص از Cuphead که فاقد لذت کافی است

0

0

0

0

0

گرافیک - 7
گیم پلی - 5
داستان - 5.5
موسیقی - 6.5

6

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Overmorrow

Overmorrow به عنوان اولین بازی توسعه‌دهنده انفرادی PixelManta، از نظر فلسفی واقعا جالب است، داستان …