خانه / Reviews / نقد و بررسی Cyberpunk 2077

نقد و بررسی Cyberpunk 2077

عنوان پر حاشیه ترین بازی نسل هشتم، بدون هیچ شک و تردیدی به بازی Cyberpunk 2077 تعلق خواهد گرفت. بازی ای که در آن همه چیز میتوان یافت، از اشکال و باگ های اعصاب خرد کن و گوناگون گرفته تا نقاط عطف بسیار خوبی مانند داستان پردازی و جلوه های ناب بصری.

در ابتدا باید بگوییم بازی در نسخه ی PC یا رایانه بسیار خوب و با حداقل اشکال عمل خواهد کرد، این روند بر خلاف نسخه های کنسولی بازی بوده که در بیشتر اوقات پر از اشکال و باگ و حتی مشکلات عجیب و غریب و بزرگتر است. در واقع سایبرپانک از قسمتی که فکر میکرد بزرگترین نقطه قوت خودش میباشد ضربه خورد. بازی حساب ویژه ای را بر روی تبلیغات و همچنین قدرت باز نشر رسانه های مختلف باز کرده بود و به لطف این حساب ویژه نیز توانست در قسمت پیش فروش و همچنین روز فروش تمام هزینه ی ساخت خود را جبران کرده و از این نظر به رکورد هایی در نسل هشتم هم دست پیدا کند، اما همه چیز بر وفق مراد سازندگان نبود، همان رسانه های که بازی را بولد و یا به اصطلاح بیش از حد بزرگ کرده بودند بلای جان سایبر پانک و استودیو مشهور سی دی پراجکت شدن. پس از صرف اندکی از مدت زمان انتشار بازی حجم شدیدی از انتقاد ها روانه بازی و شرکت سازنده شد و رسانه ها با بیشتر کردن و دامن دادن به شایعات و همچنین پخش اخبار مختلف در مورد اشکالات بازی کار را به جایی رساندند که شرکت های سونی و ماکروسافت اقدام به حذف بازی از فروشگاه های دیجیتالی خود کردند و در مواردی حتی بازی های فروخته شده را نیز بدون هیچ کم و کاستی از خریداران پس گرفتند و کابوس سایبرپانک از همین موقع شروع شد.

اول از اینکه من منکر وجود اشکال در بازی نیستم، من بازی را بر روی پلتفرم Xbox One S تجربه کردم و این نقد هم بر اساس همین تجربه نوشته خواهد شد، با وجود فشار های زیاد و انتقادات، شرکت سی دی پراجکت اقدام به انتشار بروز رسانی های متفاوتی با وعده بهبود بازی داد، مشکلات بازی در ابتدا به دو دسته تقسیم میشدند، یک سری مشکلات بسیار بزرگ و اساسی مانند کرش کردن بازی و یا همان بیرون پردین از بازی، آن هم به تعداد بسیار زیاد و تا حدی که بازی غیر قابل تجربه میشد و همچنین مشکل ذخیره بازی پس از مدتی پیشروی در آن که دیگر پیشرفت های شما را ذخیره نمیکرد، دسته ی دیگری از مشکلات نیز مخصوص باگ های درون بازی بود، اشکالاتی مانند بارگیری طولانی مدت صفحات بازی و همچنین ظاهر شدن یک ماشین غول پیکر بر در قسمتی از بازی و یا گیر کردن بازیکن در نقطه ای از نقشه.

دسته ی اول مشکلات بازی به لطف بروز رسانی هایی که برای بازی منتشر شد از تا حد بسیار زیاد و یا شاید حتی به طور کامل از بین رفتند، ما دیگر در بازی شاهد مشکلات ذخیره سازی و یا کرش کردن های گاه و بیگاه نبودیم و بازی از اثری غیر قابل بازی به یک عنوان پایدار از این نظر تبدیل شد. همچنین در قسمت دوم یعنی باگ های درون بازی نیز بهبود هایی در برخی قسمت ها حاصل شد اما مشکلاتی مانند افت کیفیت و فریم ریت بازی هنوز باقی مانده است.

اما نکته اصلی اینجاست که در حال حاظر بازی تنها برخی از مشکلات را به همراه داشته و حتی در روز ها ابتدایی انتشار بازی نیز مشکلات آن بر روی برخی از کنسول ها نمایان میشد، اما هنوز هم تجربه و صرف هزینه این بازی، مخصوصا برای ما ایرانی ها که مجبوریم هزینه ی بسیار بالایی را برای یک عنوان صرف کنیم و همچنین بخاطر نبود نمایندگی های رسمی و یا مشکلاتی که ممکن است در خرید اینترنتی بازی و از فروشگاه های اینترنتی سونی و ماکروسافت پیش بیاید ریسک بالایی را به همراه داشت. من تقریبا پس از انتشار آپدیت 1.04 بازی، آن را تهیه کردم و پس از صرف مدت زمانی برای نصب بازی با کمی استرس شروع به تجربه آن کردم.

بالاخره این عنوانی بود که من چندین سال انتظارش را کشیده بودم و داشتن استرس برای اینکه با چه وضعیتی روبرو خواهم شد و اینکه وضعیت بازی در حال حاظر چقدر وخیم است برای من طبیعی بود، اما خوشبختانه بازی مشکلی را از نظر فنی برایم بوجود نیاورد، من در طول تجربه ام نه درگیر کرش کردن بودم و نه سیو نشدن بازی. همچنین باگ های درون بازی هم در حد و اندازه های عناوین یوبیسافت و اساسینز های چند سال اخیر بود، و حتی شاید کمتر از آن ها و همچنین در حال حاظر و با آپدیت ها و بروز رسانی های بیشتر از حجم آن ها نیز کاسته شده است.

شما بازی را به عنوان شخصیتی به نام V شروع خواهید کرد، البته شما در همان ابتدا و مانند اکثر عناوین نقش آفرینی دیگر میتوانید کاراکترتان را به شکل مورد نظر خودتان طراحی کرده و جزییات در قسمت طراحی شخصیت بازی بسیار بالا میباشد و پس از آن بازی به شما سه راه مختلف برای ورود به دنیای بازی و شهر نایت سیتی را جلوی پایتان خواهد گذاشت، این سه راه البته در داستان بازی آنچنان تفاوتی ایجاد نخواهند کرد اما هرکدام پیشینه ای جدا را برای شما رقم خواهند زد و در برخی قسمت های جزیی نیز میتوانند تغیراتی را ایجاد کنند، داستان اصلی بازی اما وجود یک شخصیت دیگر در درون شما است، شخصی آشوب گر و شورشی به نام جانی سیلور هند که بازی آن را کیانو ریوز، یکی از بازیگران محبوب دنیای هالیوود بر عهده دارد، این شخص به دلیل قرار گرفتن تراشه ای در سر شما، همیشه همراهتان خواهد بود و شما علاوه براینکه اقداماتی را علیه نظام سیاسی حاکم بر شهر نایت سیتی انجام خواهید داد، در پی جدا سازی این تراشه و جداشدن از شخصیت جانی سیلور هند نیز هستید.

شیوه داستان پردازی و به تصویر کشیدن برخی از استبداد های حاکم درون بازی بسیار خوب و درگیر کننده کار شده است، در هنگام تجربه، بازی در لحظات بسیاری من را بیاد فیلم V for Vendetta می انداخت. جلوه های گرافیکی بازی نیز پستی و بلندی های خاص خودش را داشت، از طرفی نایت سیتی یک شهر بسیار پویا و زیبا بود و المان های دنیا ها و فضا هایی سایبر پانکی در شهر بسیار فوق العاده کار شده بود، طراحی ماشین ها و وسایل نقلیه بازی به شدت خوب و زیبا بود و از طرفی هم افت کیفیت بازی در برخی اوقات میتوانست بسیار آزار دهنده باشد، اما اگر این افت کیفیت را کنار بگذاریم، جلوه های بصری بازی بدون هیچ شکی فوق العاده و بی نظیر بودند.

گیم پلی بازی نیز یک عنوان بسیار وسیع را به تصویر خواهد کشید. آزادی عمل در بازی در سطح بسیار خوبی قرار دارد و شما چه در انجام مراحل و چه در گشت و گذار در درون شهر و خارج از مرحله میتواند شاهد این آزادی عمل باشید، سیستم رانندگی بازی خوب و در برخی اوقات دیوانه وار خواهد بود، شما کاملا احساس متفاوتی نسبت به رانندگی در سایر عناوین و ماشین ها را خواهید داشت و احساس اینکه در یک نسل جدید از وسایل نقلیه هستید کاملا به بازیکن القا خواهد شد، من به شخصه عاشق موتور سیکلت های درون بازی بودم. همچنین مبارزات آن هم با دوربین اول شخص درون بازی میتواند بسیار جذاب و مهیج باشد، این هیجان و قتی به نقطه ی اوج خودش خواهد رسید که بدانید تنوع در میان اسلحه های بازی بسیار بالا و متنوع خواهد بود و شما با تعداد بسیار زیادی از اسلحه های قابل شخصی سازی روبرو خواهید بود. همچنین راه های مختلفی نیز برای پیش روی در مراحل در اختیار دارید و همین امر و ترکیب آن با مراحل متنوع درون بازی میتواند بسیار سرگرم کننده و جذاب باشد، در بازی المان های مخفی کاری به خوبی کار شده و بیشتر نحوه پیشروی شما در به قابلیت هایی که در سیستم مهارت بازی انتخاب میکنید بستگی خواهد داشت.

بازی سایبر پانک یک عنوان بسیار جذاب و سرگرم کننده خواهد بود که اسیر اشتباهات و مشکلات ابتدایی خود شده است، بازی در روز انتشار و هفته ی اول خودش در نسخه های منسولی درگیر مشکلات زیاد و بعضا عجیب و غریبی بود و همچنین تبلیغات و شایعات رسانه ها نیز کمی به بیشتر شدن و بزرگتر جلوه دادن این مشکلات دامن زد، اما با مرور زمان و انتشار بروزرسانی هایی که برای بازی انجام اکثر مشکلات بازی رفع شد و اکنون به یک عنوان قابل بازی و سرگرم کننده تبدیل شده است، هرچند هنوز برخی مشکلات مانند افت فریم و برخی باگ های درون بازی حضور دارند اما اتمسفر خلق شده و مکانیزم های گیم پلی بازی به قدری خوب و جذاب هستند که میتوانند باعث چشم پوشی از این مشکلات شوند.

 

5

5

مزایا

  • جلوه های بصری و اتمسفر بازی
  • آزادی عمل بالا
  • مراحل بسیار متنوع
  • تنوع در میان وسایل نقلیه و اسلحه ها
  • داستان پردازی جذاب
معایب

  • وجود برخی باگ ها و افت کیفیت
  • سیستم هوش مصنوعی در برخی مواقع
  • رابط کاربری گیج کننده

0

0

0

0

0

گرافیک - 8
گیم پلی - 8.5
داستان - 8
موسیقی - 7.5

8

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و برسی Bake ‘n Switch

خیلی از ما بازی های سبک شوتر و مبارزه ای را قبلا تجربه کرده ایم …