خانه / Reviews / نقد و بررسی Buildings Have Feelings Too!

نقد و بررسی Buildings Have Feelings Too!

اگر به بازی های سبک شهر سازی که خلاقیت شما را به چالش می کشد تا با حل کردن معما های پیچیده پروسه بازی را پیش ببرید، علاقه دارید توجه شما را به این بازی جلب می کنیم. بازی محصول سال 2021 که با نقد و بررسی آن توسط تیم IRG Review  با شما هستیم.

این بازی که در پلتفرم های Playstation, PC, Xbox و مهم تر از همه Nintendo قابل بازی کردن است و البته  در فروشگاه Steam قابل خریداری است، نگاه های زیادی را به خود جلب کرده که حاصل موضوع خاص و برازنده یک بازی Indie که محصول سال 2021 است می باشد.

به طور خلاصه، این بازی درباره ماجرا های یک ساختمان است که با حرکت در محله های مختلف و حل کردن معما های چالش برانگیز، به دوستان سیمانی خود بر می خورد و در هر کوی و برزن مشکلات این ساختمان ها را حل می کند، تا چهره شهر شاد تر شده و این ساختمان ها به آسایش برسند.

در ابتدا می توان به کارکتر پردازی منحصر به فرد شرکت Blackstaff در این بازی اشاره نمود که از نکات قابل توجه این بازی است، به طور مثال هر یک از ساختمان ها احساسات و رفتار های منحصر به خودش را دارد که باعث می شود درخواست های مختلفی از کارکتر اصلی (یعنی بازیکن) داشته باشد. برای مثال، ساختمان های مسکونی علاقه ای به بنا شدن در کنار ساختمان های پر سر و صدا ندارند و برای مثال، یکی از انواع معما در این بازی این است که چگونه ساختمان های مختلف را طوری در نقشه قرار دهید که همه این ساختمان ها خوشحال به نظر بی آیند. در ابتدا شاید این موضوع ساده و شاید حوصله سر بر به نظر برسد، ولی با جلو تر رفتن مراحل بازی، جور وا جور بودن رفتار هر یک ساختمان هایی که به آنها بر می خورید و در واقع دوستان شما، باعث می شود سختی مهندسی کردن ترتیب بندی این ساختمان ها به طوری شبیه به دنیای واقعی باشد، که باعث می شود این بازی در نوع خود خاص به شمار بیاید.

یکی دیگر از نکات مثبت این بازی موسیقی متن نسبتا فوق العاده آن است که باعث می شود اکثر بازیکنان با خاطره ای از احساسات خوش بازی را ترک کنند. تنوع موسیقیایی در مراحل مختلف باعث می شود حوصله بازیکنان کمتر سر برود و با هر بار شروع کردن بازی، تا مدتی طولانی به طور ناخودآگاه میخکوب فضای بازی شوند. منتقدین بازی های سبک Indie از شرکت Blackstaff برای این نکته تمجید کرده اند، زیرا اکثر شرکت های بازی سازی در بازی های مستقل اهمیت زیادی به موسیقی نمی دهند و بیشتر روی نکات گیم پلی و داستان بازی توجه می کنند.

از نکات منفی بازی می توان به این پرداخت که هنگام معرفی شدن به مراحل و وظایف جدید، در بعضی موارد بازی به شما راهنمایی های نا مفهومی نشان می دهد و از این نظر بازی می تواند برای بعضی از کاربران گیج کننده باشد. برای مثال، گاه به گاه به مراحلی بر می خورید که از شما درخواست یک کار را دارد، اما بعد از 3 یا 4 دقیقه پرسه زدن متوجه می شوید که برای رسیدن به هدف خود از راه هایی استفاده کنید که بازی به شما معرفی نکرده. این البته می تواند باعث چالش برانگیز تر شدن بازی نیز شده و می توان گفت خلاقیت بعضی کاربران را به میدان بی برد، اما بعضی مراحل بازی با بی توجهی سازندگان سخت شده اند و این مسئله در خیلی از این موارد عمدی نبوده، که باعث ضعیف شمرده شدن بازی از این نظر شده است.

یکی دیگر از نکات منفی این بازی این است که بعضی منابع قابل استفاده در بازی به سختی دشت می شوند و این مسئله باعث شده که صبر بعضی کاربران لبریز شده و بازی برایشان خسته کننده و یا حوصله سر بر شود. از این نظر، این بازی خیلی از کاربران خود را از دست داده و به نظر نمی رسد که کسی علاقه ای به سختی بی هدف در بعضی مراحل این بازی داشته باشد، که باعث می شود خیلی از مراحل جالب و سرگرم کننده بازی قبل از باز شدن برای کاربران همراه فایل های بازی از سیستم پاک شوند.

با وجود همه این ها، این بازی باز هم یک معمای سرگرم کننده است که مثل شطرنج، از شما می خواهد که هر یک از کارکتر های آن را طوری در جای خود قرار دهید که بقیه کارکتر ها نیز از زندگی خود در شهر راضی بمانند. شما همچنین در مراحل سخت تر می توانید با ارتقا دادن ساختمان های مختلف و بودجه بندی هر پروژه به صورت مناسب، به طوری مهندسی محله را مدیریت کنید که هر ساختمان با شرایط خود کنار بیاید و همه چیز به بهترین حالت پیش برود. برای مثال در برخی مراحل کارخانه های پر سر و صدا ساختمان های دیگر را اذیت می کنند و هیچ ساختمانی راضی به زندگی کنار کارخانه پر سر و صدا نمی شوند، پس می توانید با قرار دادن کارخانه ها دور از سطح شهر و همچنین ارتقا دادن سطح آلایندگی و جلو گیری از سر و صدای کارخانه هایی که به شهر نزدیک تر هستند، با کم ترین مقدار پول خرج شده همه ساختمان های محله را راضی نگه دارید. این بازی انواع بسیاری از این معما ها در خود گنجانده که باعث می شود خلاقیت کاربر های آن قبل و بعد از تمام کردن این بازی پیشرفت نسبتا قابل توجهی داشته باشد.

در آخر می توان به این نکته اشاره کرد که با وجود فضا سازی خاص و موسیقی محصور کننده این بازی، می توانیم به شما قول بدهیم که از صرف کردن وقت خود در این بازی پشیمان نخواهید شد، و البته اگر به رشته های معماری، عمران، شهر سازی، شهرداری یا حتی موسیقی علاقه دارید، این بازی شما را شیفته خود کرده و می تواند تجربه ای جالب و منحصر به فرد برای صرف کردن وقت شما باشد، که مطمئنا آن را تا مدت های طولانی و سال های زیاد فراموش نخواهید کرد.

5

5

مزایا

  • تم و استایل طراحی منحصر به فرد
  • ایده پردازی جالب
معایب

  • گیم پلی ضعیف
  • کوتاه بودن بازی
  • پیچیده بودن بی دلیل در بعضی از تنظیمات ساختمان ها

0

0

0

0

0

گرافیک - 3
داستان - 4
گیم پلی - 3
موسیقی متن - 6

4

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی TENS!

اگر از طرفداران پازل و بازی های پازلی باشید، احتمالا چند باری در طول زندگی …