خانه / Reviews / نقد و بررسی Overcooked: All You Can Eat

نقد و بررسی Overcooked: All You Can Eat

Overcooked: All You Can Eat، نسخه بازسازی شده و نسل جدید بازی Overcooked 1&2،عرضه شده برای PS5,XboxSeriesX و Switch است که شامل بیش از 200 مرحله و تمام DLC های منتشر شده ی این مجموعه تا کنون میباشد. مراحل Overcooked 1 نیز با دقت در انجین مدرن بازی، که در نسخه PS5 تا 4K و 60fps را به نمایش میگذارد، دوباره سازی شده اند. با نقد و بررسی بازی جذاب Overcooked: All You Can Eat از تیم نقد و بررسی بازی های رایانه ای IRG Review در ادامه ی این مطلب همراه ما باشید.

گول ظاهر کودکانه وصدای گیتار اکوستیک دلنشین شروع این بازی را نخورید. Overcooked، یه آزمون بزرگ برای تست پایداری گروه دوستانه شماست. این بازی مثل زودپز افراد گروه را تحت فشار بسیار بالا قرار میدهد تا از آنها آشپزهایی خبره درزمینه پخت و پز سریع در مَپ های (map) متنوع و چالش برانگیز خود بسازد.
برای کسانی که قبلا این دو بازی بینظیر را، که به عقیده بسیاری بهترین بازی های چند نفره Couch Multiplayer سالهای اخیر هستند. Overcooked یک تجربه همکاری گروهی 1-4 نفره برای کار در یک آشپزخانه است. تیم شما از بین بیش از 60 کارکتر آشپز، چهار نفر را آماده مرحله ی بعدی میکند، سفارش های غذا یکی پس از دیگری تحویل شما داده میشوند و تیم شما، با استفاده از مواد اولیه و ابزارهای یک آشپزخانه، باید در مدت زمان تعیین شده سفارشهای غذا را تحویل دهد. دریک مدت کوتاه، کارهای ساده ای مثل پیاز و سیب زمینی خرد کردن، سرخ کردن مرغ، پخت پیتزا، و… در هم میپیچند و یافتن یک ریتم صحیح بین بازیکنان میتواند تعیین کننده بین یک مرحله 3 ستاره و یا آتش سوزی در آشپزخانه باشد. تعداد بشقاب هایی که میتوان در آن ها غذا را تحویل داد نیز محدود است و باید مدت کمی بعد از تحویل غذا، منتظر بشقاب نشسته باشید تا آنها را شسته و آماده تحویل سفارش بعدی بکنید. مراحل ابتدایی بازی، که شامل آماده کردن چند نوع سالاد ساده درمحیطی شبیه یک آشپزخانه ی عادی هستند، حسی آرامش بخش و گاها ذن را به شما انتقال میدهند. حسی که در مدت کوتاهی تبدیل به بی نظمی تمام میشود. در کل، هر مرحله از آماده سازی سفارش ها، وابسته به اجرای مرحله به مرحله و تاکتیکی مراحل قبل است. اگر نفر قبلی کار خود را به خوبی انجام ندهد، شما عقب میوفتید و در مدت زمانی اندک، تمام آشپزخانه فلج میشود.

لوپ گیم پلی این بازی بسیار ساده است. چالش اصلی بازی، ایجاد هماهنگی بین هم تیمی ها برای جلوگیری از از دست دادن وقت و حرکت در آشپزخانه، که در هر مرحله چالش های جدیدی (موشِ دزد، آتش سوزی، تغییر چیدمان وسایل آشپزخانه) را پیش شما میگذارد، خواهد بود. در نسخه شماره 2 بازی، امکان پرتاب برخی از مواد اولیه نیز وجود داشت که با توجه به پتانسیل بسیار بالا در زمینه جلوگیری از اتلاف وقت، مورد توجه بازیکنان سطح بالاتر قرار گرفته بود. این امکان در نسخه جدید حذف شده است. امکان Online Co op که در نسخه اول وجود نداشت نیز به این بازی افزوده شده است. سیستم بازی آنلاین این بازی هم که قبلا به صورت p2p بود و مشکلات latency بسیاری را ایجاد میکرد با یک dedicated server به روز رسانی شده است.

Overcooked مکانیک روان و سریعی دارد. در همه ی بازیهای گروهی Couch Multiplayer، با توجه به تفاوت سطح مهارت های هر کدام از بازیکنان، جوانبی در نظر گرفته شده است که بازیکنان با سطح مهارت بالا بتوانند بخشی از کاستی های هم تیمی های خود را جبران کنند. ارتباط سریع و برنامه ریزی برای ایجاد یک ریتم مناسب سطح مهارت همه ی اعضای تیم، چالش سطح های بالاتر این بازی ست. با توجه به اینکه کاستی های اعضای تیم شما در آماده کردن مواد اولیه، مستقیما بازی نفر بعدی را تحت تاثیر خواهد گذاشت، پیشنهاد میکنیم که مشکلات شخصی خودتون رو با هم تیمی های خود قبل از شروع بازی برطرف کنید، تا در گرمای زودپز overcooked، روابط دوستانه ی شما تبدیل به “ته دیگ” نشود!

بزرگترین مشکل این بازی که در نسخه های قبلی نیز مورد توجه قرار گرفته بود، شیب گاها شدید سطح سختی مراحل به سمت پایان بازی ست. مراحل یک سوم پایانی بازی، بسیار سخت تر از مراحل قبلی هستند که میتواند بازیکنان را نسبت به ادامه بازی دلسرد کند. چالش عبور از این مرحله ها، که به جای پیچیده تر کردن پروسه ی اصلی بازی که تهیه و تولید سفارش هاست، بیشتر به عبور از مسیرهای پیچیده که گاها ناپدید میشوند مبدل شده است. حالت Assist Mode نیز احتمالا برای جذب افراد کم توان یا بازی کردن به صورت تنهایی و solo به این بازی مفرح افزوده شده است. به نظر میرسد که زمان های شما برای ارائه سفارش های مختلف نیز نسبت به نسخه های قبل کمی طولانی تر شده باشد. مشکلات بازی های قبلی نظیر باگی بودن “برداشتن و گذاشتن”، دیوارهای نامرئی و برخی مشکلات collision نیز برطرف شده اند.

اگر قبلا تجربه بازی Overcooked 1&2 را داشته اید، هفت مرحله ی جدید و دو آشپز جدید دلیل مناسبی برای تهیه این بازی به قیمت 40 دلار به نظر نمیرسد. زیرساخت های آنلاین جدید بازی برای کسانی که به دنبال چنین تجربه هایی هستند، شاید دلیل مناسبی برای خرید این بازی باشد، اما جادوی واقعی Overcooked را تنها با حضور در یک اتاق میتوان تجربه کرد. اگر تا بحال این بازی را تجربه نکرده اید Overcooked: All You Can Eat بهترین و به روز ترین نسخه ی این شاهکار به یاد ماندنی را به هیچ وجه از دست ندهید. این بازی برای XBox Series X, PS5, PS4 ,XboxOne, Nintendo Switch و Steam منتشر شده است.

8

8

مزایا

  • گرافیک خوب
  • انیمیشن خوب
  • موزیک خوب و گیرا
  • امکان بازی بصورت گروهی، انلاین و single player
معایب

  • شیب سخت شدن بازی
  • حذف امکان پرتاب

0

0

0

0

0

گرافیک - 8.5
گیم پلی - 9
داستان - 2.5
موسیقی - 8

7

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی TENS!

اگر از طرفداران پازل و بازی های پازلی باشید، احتمالا چند باری در طول زندگی …