خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Kovox Pitch

نقد و بررسی بازی Kovox Pitch

با اینکه من از طرفداران دوآتیشه بازیهای موسیقی محور یا به اصطلاح “ریتمی” نیستم، ولی تقریباً از هر بازی اکشن ریتمی لذت می برم، اما زمانی که در ابتدا نسخه نمایشی Kovox Pitch را در سال گذشته بازی کردم، با یک حس ملایم آن را ترک کردم و تا حدی زیادی دلسرد شدم. اما پس از انتشار نسخه کامل و نهایی آن خوشبختانه پس از تکمیل داستان اصلی و صرف زمان برای تمام موارد اضافی و ویرایشگر سطح، خوشحالم که بگویم برداشت های اولیه من غلظ انداز بود.

Kovox Pitch یک بازی ریتم شیک است که نسبت به عناوین هم سبک خود بسیار بهتر ظاهر شده است. من در سال 2022 که این بازی برای PC عرضه شده بود، موفق به انجام آن نشدم. ولی اکنون به لطف نسخه نینتندو سوئیچ می توانم آن را تجربه کنم و نظرات خودم را در مورد عملکرد کلی بازی اعلام نمایم. پس از تجربه چند ساعته ای که با این عنوان داشتم، به صراحت می توانم بگویم تجربه آن را به همه توصیه می کنم، حتی آنهایی که تاکنون هرگز (مثل من) بازی های ریتم بازی نکرده اند.

یک حالت داستانی در Kovox Pitch وجود دارد که می‌دانم برای بازی‌هایی از این نوع واقعا نادر است. علاوه بر این، من واقعاً ترکیب خاصی از گرافیک دوبعدی و سه بعدی را دوست دارم که دارای سبک شیک و دلپذیری است. اما مسلماً نقطه قوت اصلی و مهمترین چیز بازی Kovox Pitch، موسیقی است. آهنگ های سبک پست پانک این بازی به خودی خود عالی هستن و شاید کمی یکنواخت باشد، اما به نظر من فقط به فضای کلی بازی می افزاید و سطح هیجان را تا حد زیادی بالا می برد.

شما به عنوان یک پسر بی نام و نشان، خاطرات کودکی خود را مرور می کنید و به همین علت دلتنگ آن دوران می شوید. برای تجدید خاطر با این رویاهای گذشته، هم او و هم برادرش با موتور سیکلت خود به مکان‌های مختلف در شهرشان می‌روند و ماشین‌های شلیک توپ بیسبال را به پشت موتور خود می‌بندند و برای تمرین موسیقی سبک پانک، از طریق چوب بیسبال به توپ هایی که پرتاب می شوند، ضربه می زنند و در واقع نقش همان بازیکن ضربه زن در بیسبال را ایفا می کنند. این بدان معنی است که شما باید دکمه های مربوطه را در زمان دقیق و به روش صحیح فشار دهید، زیرا توپ ها با سرعت نسبتا زیاد به سمت شما پرتاب می شوند.

در کل 8 ناحیه یا منطقه مختلف در بازی Kovox Pitch وجود دارد که هر یک از آنها در حالت داستانی مکانیک های جدیدی را معرفی می کنند، اما یکی از موارد کلیدی در اوایل بازی، قابلیت تغییر مسیر است. در کنار ضربه زدن به توپ، توپ‌های تغییردهنده نارنجی نیز دریافت می‌کنید که از شما می‌خواهد بین پس‌زمینه و پیش‌زمینه حرکت کنید تا همچنان به ضربه زدن به توپ‌ها از دستگاه خود یا برادرتان ادامه دهید. انجام این کار کمی به عادت کردن نیاز دارد و پس از مدتی روی آن مسلط می شوید، این همان مکانیزم کلیدی و اصلی بازی بوده و خوشبختانه به خوبی اجرا شده است.

هنگامی که در مسیر درست قرار نگیرید، می‌توانید هجوم توپ‌هایی را ببینید که خارج از حالت تمرکز پرتاب می شوند و فشار سریع دکمه شما را به عقب برمی‌گرداند. علاوه بر ضربه زدن به توپ‌ها، قابلیت فشار و نگه‌داشتن آن‌ها، دکمه کوبیدن و اینکه ضربه زدن به توپ‌های رنگی مختلف نیاز به جابجایی بین دو دکمه دارند نیز در اختیار شما قرار می‌گیرد. با پیشرفت در بازی، توپ ها از کمان های مختلف (با سرعت های مختلف) به سمت شما پرتاب می شوند و سپس مین هایی به عنوان موانع اضافه می شوند که باید از ضربه زدن به آنها خودداری کنید.

جلوه های بصری بازی قابل توجه هستند و واقعاً خوب کار می کنند، اما موسیقی متن نقطه قوت اصلی بازی بوده و یک جواهر واقعی است. سبک موسیقی پست پانک در اینگونه بازی های ریتمی به اندازه کافی منحصر به فرد است و آهنگ ها از راک جم های 90 ثانیه ای تا سرودهای پست پانک 3 دقیقه ای را شامل می شود. آنها متعلق به اروپای شرقی هستند، بنابراین انتظار نداشته باشید که به زبان انگلیسی ظاهر شود، اما من فضای بازی را دوست داشتم. حداقل 40 آهنگ وجود دارد زیرا تعداد زیادی آهنگ در پخش رایگان خارج از حالت داستانی پیشنهاد می شود و بیشتر آهنگ ها نیز دارای سطوح دشواری متعددی هستند.

همانطور که گفتم، این بازی در سال 2022 در ابتدا برای رایانه های شخصی عرضه شد و دارای قابلیت Level editor نیز بود که یادگیری کلیات آن بسیار ساده بوده و چاشنی زیادی به گیم پلی اضافه می کرد. اما پورت نسخه سوئیچ بازی فاقد این ویژگی است و نبود آن واقعا احساس می شود. اصلا درک نمی کنم که چرا تیم توسعه دهنده Calvares در نسخه سوئیچ بازی چنین ویژگی ای را حذف کرده است. این ویرایشگر سطح به طور بالقوه یک جامعه مودینگ ایجاد می کند و اگر بخواهید برای خودتان نیز سرگرم کننده است.

به طور خلاصه می توان گفت Kovox Pitch یک بازی اکشن ریتمی و موسیقی محور عالی با گرافیک شیک است که دارای محتوای فراوان و سفارشی سازی نسبت به قیمت خود می باشد و در واقع یک عنوان قابل قبول در ژانر خود محسوب می شود که یقینا انتظارات طرفداران خود را برآورده می کند. با اینکه من طرفدار ژانر ریتمی نیستم و به همین علت دشواری کلی بازی برای من اندکی بیش از حد بود، با این حال از انجام این بازی لذت زیادی بردم و از مدت زمانی که روی آن صرف کردم، اصلا پشیمان نیستم. خرید و امتحان کردن این بازی را به همه بازیکنان توصیه می کنم، چرا که برای مدت کوتاهی هم که شده، پتانسیل سرگرم کردن را دارد.

5

5

مزایا

  • ایجاد یک پیچ و تاب عالی در سبک اکشن ریتمی یا موسیقی محور که به نظر آشنا است، اما احساس تازه می کند
  • موسیقی متن عالی و هیجان انگیز
  • تنوع بالای آهنگ ها و موسیقی ها
  • حالت داستانی جذاب
معایب

  • برخی مشکلات مربوط به فیلترهای گرافیکی
  • نسخه نینتندو سوئیچ فاقد ویرایشگر سطح (Level editor) است

0

0

0

0

0

گرافیک - 8
گیم پلی - 7.5
داستان - 8.5
موسیقی - 9

8.3

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Running Fable

مطمئنا شما نیز تا به حال داستان معروف لاک پشت و خرگوش را شنیده اید …