خانه / Reviews / نقد و بررسی Iris Fall

نقد و بررسی Iris Fall

عنوان Iris Fall را میتوان یک عنوان ترکیبی سرگرم کننده نامید، بازی نه تنها از دو سبک بازی پلتفرمر و معمایی در درون گیم پلی خود استفاده و آن ها را با یکدیگر ترکیب کرده است، بلکه در قسمت طراحی های گرافیکی خود نیز این ترکیب را بوجود آورده و طراحی های دو بعدی و سه بعدی را در بازی گنجانده است. بازی ابتدا در سال 2018 برای رایانه های شخصی و پس از آن در سال 2021 برای پلتفرم های نسل هشتمی Xbox One , Nintendo Switch و همچنین Playstation 4 منتشر شده است.

کاملا مشخص است که جلوه های تصویری و گرافیکی بازی بسیار خوب هستند، البته اگر تصورتان از یک گرافیک خوب فقط طراحی واقع گرایانه ی گرافیک فنی یک بازی نباشد. آن وقت است که با چندین نگاه ساده به بازی موجه هنر سازندگان و زیبایی جلوه های بازی خواهید شد. اما چیزی از تمامی این ها مهم و با ارزش تر است جسارت سازندگان در طراحی و ترکیب گرافیک دو و سه بعدی در بازی میباشد که با وجود سخت بودن اینکار Iris Fall به خوبی از پس آن بر میاید و هماهنگی میان این دو سبک بسیار خوب و با دقت کار شده است. کار بسیار دشواری است که شما جذب طراحی ها و جلوه های بصری بازی نشوید، سبک های هنری و فانتزی بازی ترکیب بسیار چشم نوازی را بوجود آورده اند و همین امر نیز به جذاب تر شدن ظاهر معما ها و همچنین پلتفرم های بازی اضافه خواهد کرد. بازی پس زمینه ای غالبا مشکی و تیره دارد و در میان این تیرگی طراحی های بازی به شدت خود را نشان داده و خواهند درخشید. شکل خاص برخی از وسایل و یا پازل های بازی عنوان را کمی جدی تر خواهد کرد و این مساله و تناقضش با شخصیت اصلی بازی حال و هوای خوبی را به بازی خواهد داد. همچنین اتمسفر خلق شده در بازی نیز به شدت گیرا و درگیر کننده خواهد بود و طولی نمیکشد که شما را غرق در دنیای خود خواهد کرد، البته افکت های صوتی و صداگذاری بازی نیز در این قضیه بی تاثیر نیست، بازی مانند عناوین کلاسیک سبک های مختلف از صداگذاری و جلوه های صوتی استفاده ی بیشتری کرده و موسیقی های آن به شدت کمتر از این جلوه ها هستند اما طراحی دقیق و خوب آن ها واقعا به اتمسفر بازی کمک خواهند کرد. انیمیشن های بازی هم یکی دیگر از قسمت های مثبت بازی به شمار رفته وبا وجود پر تعداد نبودن این انیمیشن ها اما از کیفیت بسیار خوبی بهره میبرند.

بازی در قسمت گرافیکی بهترین عملکرد خود را ارائه میدهد، ترکیب خوب سبک های دو و سه بعدی، انیمیشن ها خوب، سبک هنری بسیار زیبا و در برخی اوقات جدی بازی که با برخی طراحی های فانتزی ترکیب میشوند و موارد بسیار دیگر جزو نقاط مثبت گرافیک بازی به شمار میروند و باعث گیرا تر شدن هرچه بیشتر اتمسفر بازی نیز خواهند شد.

شما در نقش یک دختر بچه پس از دیدن کابوس های به دنبال یک گربه افتاده و به یک سالن تئاتر قدیمی خواهید رسید و قسمت اصلی بازی از آ« جا آغاز خواهد شد، بازی سبک و تمی دلهره آور داشته و به خوبی نیز از پس آن بر آمده، ترکیب سبک پلتفرمر و معمایی بازی خوب و قابل قبئل است اما در برخی نقاط مانع وجود عمق کافی در هر دو سبک خواهد شد. یکی از قابلیت های ویژه ی و مهم بازی های پلتفرمر قابلیت پرش است که در بازی وجد نداشته و همین امر نیز از جذابیت پلتفرم های بازی کم خواهد کرد، همچنین پازل های بازی در سطح خوبی قرار دارند و از نظر ظاهری بسیار متنوع خواهند بود اما مشکل اصلی آن ها اینجاست که مکانیزم هایشان کمی تکراری شونده است و به لطف طراحی هایشان در برخی ائقات قابل تحمل خواهند بود اما این همه ی این موارد باعث نخواهد شد که بازی یک عنوان سرگرم کننده نباشد و ترکیب کلی بازی میتوان بسیاری از نقاط ضعف بازی را پوشش دهد.

بازی با وجود سرگرم کننده بودن اما اشکالاتی را در زمینه ی پلتفرم و پازل هایش به همراه دارد. مشکلاتی مثل عدم وجود قابلیت پرش و همچنین تکراری شدن مکانیزم برخی از پازل ها که به لطف قسمت های دیگر بازی آنچنان به چشم نخواهند آمد.

بازی Iris Fall یک عنوان بسار با ارزش از نظر گرافیک های بصری و جلوه های تصویری و همچنین سرگرم کننده در قسمت گیم پلی آن میباشد. وجود برخی مشکلات در بازی دیده میشود و همچنین ترکیب دو سبک پلتفرمر و معمایی بازی تا حدی کم عمق خواهد بود اما بازی همچنان ارزش تجربه را برای دوستداران و طرفداران این سبک را دارا است.

5

5

مزایا

  • گرافیک بصری بسیار عالی
  • ترکیب خوب سبک های هنری و فانتزی در بازی
  • طراحی ظاهری بسیار خوب پازل ها
  • سرگرم کننده بودن فرم کلی بازی
  • صداپردازی های بسیار خوب
معایب

  • عدم وجود برخی قابلیت ها در سیستم پلتفرمر بازی
  • مکانیزم های تکراری شونده پازل ها

0

0

0

0

0

گرافیک - 9
گیم پلی - 7
داستان - 8
موسیقی - 8

8

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و برسی Bake ‘n Switch

خیلی از ما بازی های سبک شوتر و مبارزه ای را قبلا تجربه کرده ایم …