خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Hexapoda

نقد و بررسی بازی Hexapoda

با اینکه محوریت بازیهای سبک shoot ’em up بیشتر به سمت اکشن گرایش دارد، ولی به نظرم می توانند موضوعات آموزنده نیز داشته باشند. برای مثال می‌توانیم منفجر کردن شهرها را تصور کنیم که در آن پیغام هایی مبنی بر اینکه در مورد سبک‌های معماری مختلفی که در حال تخریب هستیم، به ما داده می شود و یا در مثالی دیگر شاید یک شوتر با موضوع جنگ جهانی دوم داشته باشید که در آن می‌توانید برای لحظه ای کوتاه، مکث کنید و داستان هر سربازی که از پا در می آورید را بخوانید و اینکه چه رتبه‌ای در جنگ داشتند و از این قبیل چیزها، همگی به نوبه خود می توانند جنبه آموزشی داشته باشند.

به احتمال زیاد پس از مطالعه این جملات سوالاتی در ذهن تان شکل می گیرید و شاید از خود بپرسید مگر امکان دارد یک بازی شوتم آپ، جنبه آموزنده داشته باشد؟! در کمال تعجب باید بگویم بله، چنین چیزی محال نیست و فقط وقوع آن دور از انتظار است. ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما بازی Hexapoda دارای این ویژگی است و یک عنوان تیراندازی است که در آن با حشرات روبه‌رو می‌شوید و کشتن هر یک از آنها برای اولین بار، یک پاپ آپ کوچک ایجاد می‌کند.

مثلا در بخشی از بازی، شما حشره ای به نام Lithobius Forficatus را نابود می کنید، اما آیا تا به حال این نام را شنیده بودید؟ می توانید وارد منوهای بازی شوید و اطلاعات بیشتری در مورد آن در قسمت Bestiary بیابید که اطلاعات نسبتا کاملی را در اختیار شما می گذارند. اگر بتوانید نوعی همپوشانی بین علم حشره شناسی و ژانر shoot ’em-up برقرار کنید، بازی Hexapoda را یک عنوان فوق العاده سرگرم کننده خواهید یافت. با نقد و بررسی این بازی از طرف تیم IRG Review با ما همراه باشید.

بازیهای شوتر زیادی وجود دارند که امواج سفینه های فضایی را به سمت بازیکنان روانه می کنند و طبق معمول در این میان فقط یک سفینه یا کشتی فضایی وجود دارد که می تواند در مقابل این حملات ایستادگی نماید. اما رویکرد کلی بازی Hexapoda منحصربه‌فرد است و بسته به احساسات شما در مورد موجودات کوچک باعث می‌شود کمی احساس بی‌قراری و حیرانی داشته باشید. البته برای تأیید این موضوع یک سناریوی داستانی خوب وجود دارد.

گازهای مخرب، زمین را غیر قابل سکونت می کنند و بشریت مجبور می شود در زیر زمین و خارج از جهان زندگی کند. اما این کار، آنها را با حشره‌های غول پیکری روبرو می کند که قصد دارند نسل انسان ها را به طور کلی منقرض نمایند. در این شرایط فقط یک خلبان بی باک و کله شق برای پاکسازی آنها لازم است و بازی شما را در نقش چنین فردی قرار می دهد. شما تحت مراقبت دانشمندی قرار می گیرید که به طور همزمان می خواهد حشرات نابود شوند و نمونه هایی از آنها برای آزمایش جمع آوری نماید. وظیفه شما این است که با امواج حشرات مبارزه کنید تا زمانی که ملکه را در انتهای هر سطح پیدا کنید و در حین پیشرفت، سرنگ نمونه گیری را در بدن آنها فرو کنید.


از لحاظ گیم پلی، سایر عناوین ژانر شوتم آپ از الگوی یکسانی پیروی می کنند و بازی Hexapoda نیز از این قاعده مستثنی نیست. به همین علت اگر عناوین در این سبک را بازی کرده باشید، آنگاه الگوی کلی گیم پلی آن را بسیار آشنا خواهید یافت. اصطلاحا مراحل بازی به سمت بالا اسکرول یا پیمایش می‌شوند و شما می‌توانید آزادی عمل بالایی برای حرکت در صفحه داشته باشید. امواج دشمنان از سمت بالا می‌آیند و منفجر می‌شوند، قبل از اینکه یک موجود حشره‌نمای غول‌پیکر ظاهر شود.

این بازی واقعی شوتم آپ است، زیرا ناگهان با فرود جهنم گلوله دشمنان روی صفحه، دشواری بازی به طور ناگهانی بالا می‌رود. قبل از اینکه تمام زندگی‌تان را از دست بدهید، تا جایی که می‌توانید باید گلوله‌ها را به سمت باس روانه کنید تا او را از پا درآورید و فقط در این صورت است که مرحله مورد نظر به پایان می رسد. در انتهای هر مرحله یک دستاورد ظاهر می شود و سپس شما به مرحله بعدی می روید تا زمانی که یکی از پایان های بازی را کشف کنید.

آیتم های افزایش قدرت یا پاورآپ های Hexapoda با حروف خاصی مشخص شده اند که صرف نظر از حروف آنها، هر کدام قابلیت خاصی را به شما می دهند. برای مثال پاور آپ های W، S و H واقعا ارزشمند هستند، نوع T یک لیزر فضایی باریک و قدرتمند به شما می دهد. البته این پاورآپ ها فقط برای مدتی قابل استفاده اند و بعد از پانزده ثانیه یا بیشتر، محو می شوند.

همانطور که از تصاویر بازی پیداست، در مورد بخش گرافیک می توانم بگویم از یک تم رنگی بیشتر متمایل به رنگ های سیاه و سفید استفاده می کند که به نوعی یک سبک مینیمالیستی را تداعی می کند. تماشای چنین سبک گرافیکی در حین تیراندازی به دشمنان و لحظات مبارزه با باس ها واقعا لذت بخش است، چیزی که در مورد بازیهای مستقل امروزی کمتر دیده می شود.

من از لحظات تیراندازی به دشمنان در بازی Hexapoda لذت بردم و مسیرهای شاخه ای به تعداد کافی وجود دارد که مخاطبین را برای اجراهای دوباره متعدد بازگرداند، اما با این حال مطمئن نیستم که این تنها دلیل دوباره انجام دادن بازی باشد. اما ویژگی چهارنفره co-op آن واقعا عالی است و این همان چیزی است که ارزش تکرارپذیری Hexapoda را افزایش می دهد. به لطف این بازی که یک عنوان کاملا بهینه سازی شده و بسیار سرگرم کننده است و شوترهای کلاسیک و Retro را به دنیای حشرات می آورد، توانستم نام های لاتین زیادی را برای بندپایان یاد بگیرم و اطلاعاتم راجع به آنها را گسترش دهم. بازی تعادل بسیار خوبی میان بخش های مختلف خود برقرار می کند و سلاح های مضحکی را به شما می دهد تا دشمنان منفجر کنید. در کل این عنوان قابل تحسین، ارزش وقتی که روی آن صرف می کنید را دارد.

5

5

مزایا

  • کنترل های واضح و شهودی
  • تشخیص حملات دشمن آسان است
  • استفاده عالی و تفکربرانگیز از موضوع حشره شناسی
  • باس فایت های بزرگ و مخوف
معایب

  • می توانست طولانی تر باشد
  • می توانست از دلایل بیشتری برای تکرارپذیری خود استفاده کند

0

0

0

0

0

گرافیک - 9
گیم پلی - 9.5
داستان - 8.5
موسیقی - 8.5

8.9

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Running Fable

مطمئنا شما نیز تا به حال داستان معروف لاک پشت و خرگوش را شنیده اید …