خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Ato

نقد و بررسی بازی Ato

بازی Ato یک فرض ساده را با محیط‌های خیره کننده، جلوه های صوتی جذاب و روایتی احساسی به تصویر می‌کشد که به بهترین حالت ممکن می تواند توجه هر مخاطبی را جلب کند. این بازی توسط توسعه دهنده Tiny Warrior Games ساخته شده و به وسیله همین شرکت در 11 آوریل 2024 برای سایر پلتفرم ها و کنسول ها منتشر شده است. با یک نگاه ساده به تصاویر Ato متوجه می شوید که گرافیک هنری خیره کننده ای دارد و دنیایی رنگارنگ و مملو از پالت های رنگی شاد را ارائه می کند که از کاوش و مبارزه در جای جای آن واقعا لذت می برید. این زیبایی شناسی فوق العاده با موسیقی متن قابل تحسینی همراه است که شما را در روند داستان درگیر نگه می دارد، داستانی که بدون گفتن حتی یک کلمه روایت می شود. در ادامه با نقد و بررسی این بازی که از طرف تیم IRG Review تهیه شده، با ما همراه باشید.

داستان این بازی در دوران فئودال ژاپن اتفاق می‌افتد و شما نقش یک جنگجوی سابق را بر عهده می‌گیرید که زندگی خشونت‌آمیز گذشته خود را با یک زندگی آرا‌مش بخش با همسر و فرزندش عوض کرده است. طولی نمی کشد که دوران گذشته دوباره به سراغ او می آید، زیرا فرقه ای از نینجاها فرزندش را می ربایند و او را مجبور به بازگشت به مسیر استفاده از شمشیر می کنند. این یک سفر پیکسلی با بار احساسی و عاطفی است که تا انتهای خود، شما را درگیر نگه می دارد.

تقریباً تمام جنبه‌های Ato یک ویژگی تعیین‌کننده است که این بازی را منحصربه‌فرد می‌کند، از محیط‌ها و پس‌زمینه‌های پیکسلی و در عین حال خیره‌کننده گرفته تا موسیقی محیطی که به‌طور مؤثر هر نوع احساسی را که می‌خواهد القا می‌کند. این موضوع حتی در مورد داستان کلی نیز صدق می‌کند، که هیچ کلمه یا صداپیشگی ندارد، بلکه از طریق کات سین‌های خوب اجرا شده با حرکات شخصیت‌ها و حالات چهره ظریفی که حتی در طراحی پیکسلی دیده می‌شود، روایت می‌شود.

Ato یک بازی پلتفرمر است که گیم پلی خود را بر دو چیز اصلی متمرکز می کند: حرکت و مبارزه. همانطور که شما در بازی پیشرفت می کنید، قفل حرکات جدید و ضروری را باز می کنید که نه تنها شما را قادر می سازند به مناطق غیرقابل دسترس قبلی برسید و معماها را حل کنید، بلکه به مبارزه نیز کمک می کنند. قابلیت های حرکتی مانند پرش دوبل و Dash به اقداماتی محوری تبدیل می‌شوند که هم برای عبور از هر مرحله پر پیچ و خم مانند – که بسیار شبیه به طراحی سطح در بازی MindSeize، یکی دیگر از مترویدوانیا مستقل جدید است – و همچنین برای فرار از حملات در طول مبارزه، مورد استفاده قرار می گیرند.


نبردها حول محور شمشیربازی است: شمشیر شما می تواند در سه جهت به جلو، بالا و پایین حرکت کند. اگر دو شمشیر در یک جهت حمله کنند، یکدیگر را مسدود می‌کنند و صدای بسیار رضایت‌بخشی ایجاد می‌کنند تا نشان دهند که ضربات انجام شده است. نگه داشتن دکمه حمله به شما امکان می دهد تا یک حمله ویژه را شارژ کنید که به عنوان یک حرکت سریع Dash و اسلش سامورایی عمل می کند. استفاده از این حرکت فوق‌العاده راضی‌کننده است و می‌توان آن را در نبرد برای ایجاد کمبوهای ترکیبی هیجان‌انگیز به کار گرفت.

طیف گسترده ای از حرکات رزمی وجود دارد که می توان آنها را با انجام ورودی های مختلف دکمه یاد گرفت و استفاده کرد. این یادآور حرکات معمولی سبک بازی مبارزه دوبعدی است و به اندازه کافی وجود دارد که به هر بازیکن اجازه می دهد تا مجموعه حرکتی خود را ایجاد کند. عناصر Metroidvania در بازی به خوبی اجرا شده اند. با اینکه هیچ سیستم ارتقا سطحی در Ato وجود ندارد، اما با پیشرفت در بازی، توانایی های جدیدی به شما داده می شود که امکان کاوش عمیق تر را فراهم می کند.

آیتم های قابل جمع آوری زیادی در دنیای بازی وجود دارند. مثلا در مسیر خود طلسم هایی پیدا می کنید که با جمع آوری سه مورد یا بیشتر، حداکثر عمر شما را افزایش می دهند یا اینکه سکه هایی هستند که پس از جمع آوری کافی برای باز کردن اتاق های جدید از آنها استفاده می کنید، و رون هایی که برای ارائه توانایی های جدید، آنها را مجهز می کنید.

بیشتر وقت شما در بازی Ato، حول محور کاوش و شکست دادن باس ها است. تقریباً هر باسی داری مهارت های جدید و جالب است که کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. اکثر آنها الگوهایی دارند که می توان از آنها پیروی کرد، اما هر باس فایت همیشه چیز جدیدی را روی میز می آورد.
در نهایت اینکه این بازی بیش از 86 دستاورد دارد و یک انتخاب فوق العاده برای شکارچیان دستاوردها است. کسی که به دنبال تکمیل 100% است، باید حداقل سه بار بازی را انجام دهد که احتمالا 15 تا 20 ساعت گیم پلی را دنبال خواهد کرد.

یقینا بازی Ato یکی از بهترین مترویدوانیاهایی است که تاکنون در سال 2024 بازی کرده ام و به نظر من تقریباً به عنوان مورد علاقه من در تمام دوران ها یعنی بازی hollow knight بسیار نزدیک شده است. تا حدودی من را به یاد بازی های کنسول قدیمی Taito در دهه 80 مانند Demon Sword و به خصوص The Legend of Kage می اندازد. با اینکه در این بازی الهاماتی از عناوین مشابه وجود دارد، اما ایده های جدید و مبتکرانه ای که در بازی Ato جریان دارد، آن را به یک بازی مستقل قابل تحسین تبدیل کرده است. واضح است که توسعه دهنده Tiny Warrior Games برای ساخت یک بازی زیبا و پر احساسی مانند این عنوان تلاش زیادی کرده است و حتی محیط ها و طراحی صدا به تنهایی ارزش آن را دارد، اما برای طرفداران پلتفرمینگ، Ato یک بازی ضروری است.

5

5

مزایا

  • حتی بدون گفتن یک کلمه، داستانی کاملا تاثیربرانگیز و احساسی را روایت می کند
  • دنیای بازی گرافیک هنر پیکسلی فوق العاده زیبایی دارد
  • جلوه های صوتی واقعا عالی کار شده اند
  • مکانیک های پلتفرمینگ بسیار خلاقانه هستند و به طور مداوم با پیشرفت شما اضافه می شوند
  • باس فایت های بسیار جذابی را ارائه می دهد
  • دنیایی سرگرم کننده برای کشف با تعداد زیادی اسرار برای یافتن را در اختیار مخاطب قرار می دهد
معایب

  • قابلیت تکرارپذیری زیادی را ارائه نمی دهد
  • ممکن است بارگذاریهای داخل بازی روی باس فایت ها تاثیر منفی بگذارد

0

0

0

0

0

گرافیک - 10
گیم پلی - 9
داستان - 9
موسیقی - 8.5

9.1

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Underspace

برای اینکه یک کمپین کیک استارتر واقعاً پیشرفت داشته باشد، باید مخاطبان مشخصی داشته باشد …