خانه / Reviews / نقد و بررسی بازی Achilles: Legends Untold

نقد و بررسی بازی Achilles: Legends Untold

بازی Achilles: Legends Untold به عنوان اولین پروژه توسعه دهنده مستقل Dark Point Games محسوب می شود که در ماه مه 2022 به صورت دسترسی زودهنگام منتشر شد و پس از گذشت حدود یکسال سرانجام در 2 نوامبر 2023 به صورت نهایی و کامل در دسترس قرار گرفت. به همان اندازه که امروزه اصطلاح “Soulslike” رایج است و اغلب عناوین دارای این سبک فقط یک برداشت ناقص از آن محسوب می شوند، این بازی جدید نیز به همین سرنوشت دچار شده و یکی دیگر از الهامات ناکامل از فرمول ساخته شده توسط استودیوی FromSoftware است.

اما نکته جالب در اینجا این است که Achilles: Legends Untold از دیدگاه ایزومتریک به سبک بازی دیابلو استفاده می کند و برخی از پیشرفت های مبتنی بر غارت آیتم ها را در گیم پلی کلی بازی خود ترکیب می کند. اکنون سوال مهم این است که آیا این بازی RPG اکشن مستقل، ارزش وقت گذاشتن را دارد یا اینکه نادیده گرفتن آن واقعا آسانتر است؟ در ادامه با نقد و بررسی این بازی از طرف تیم IRG Review با ما همراه باشید.

همانطور که از نام بازی پیداست، شما نقش سرباز افسانه ای یونانی در جنگ تروا، یعنی آشیل را بر عهده می گیرید. این یک نبرد نفرین شده محسوب می شود که شما را به سمت مرگ سوق می دهد تا اینکه به طور جادویی توسط شخصی دوباره زنده می شوید. صادقانه بگویم که سناریوی داستانی این بازی در اکثر مواقع کم اهمیت جلوه می کند، زیرا بیشتر وقت شما صرف این کار می شود که شهرت و قدرت خود را دوباره به دست آورید. در طول سفر خود با هزاران نام اساطیری مانند کاستور و هکتور مواجه می شوید. نکته جالب این است که به شما این امکان داده می شود که پس از شکست دادن یک شخصیت، آنها را نجات دهید یا اینکه بکشید، اگرچه به صراحت مشخص نیست که چه تأثیراتی روی داستان می گذارد. صداپیشگی شخصیت های گفته شده در بهترین حالت قابل استفاده است، اما عمدتاً ناامید کننده است.

مکانیزم کلی گیم پلی Achilles: Legends Untold به کاوش در یک منطقه باز بزرگ با هزاران مسیر مختلف برای پایین رفتن، مبارزه با دشمنان و یافتن صندوق هایی برای غارت خلاصه می شود. گاهی اوقات شما حتی گاهی اوقات یک مینی سیاهچال زیرزمینی را می یابید که مشابه آن را در Diablo IV دیده بودم. در بیشتر موارد، اکتشاف سرگرم کننده و مفید است، زیرا قدم زدن در یک مسیر فرعی همیشه با یافتن یک یا دو صندوق همراه است و به شما پاداش می دهد. علاوه بر سایر فعالیت‌های پاداش‌دهنده، می‌توان به تعداد نسبتاً زیادی از ماموریت‌های جانبی نیز اشاره کرد.


مبارزات بازی دارای یک سبک ترکیبی است که بیشتر برای طرفداران مبارزات چالش برانگیز Soulslike قابل توجه است و از آن لذت می برند. برای تازه واردان به این زیرژانر، سیستم قفل هدف روی دشمنان بر علیه آنها کار می کند، زیرا بازی در هنگام هدف گیری چندین دشمن به طور همزمان گیج می شود و کار را برای شما سخت می کند. از جمله نقاط قوت بازی این است که سلاح های متنوع و کاربردی را برای سبک های مختلف مبارزه ارائه می دهد، از جمله شمشیر، تبر، سلاح هایی که با دو دست حمل می شوند، نیزه و سپر.

Achilles: Legends Untold از فرمول کلاسیک مبارزات مبتنی بر استقامت، جاخالی دادن از طریق غلت زدن و دشمنانی که آسیب های فوق العاده زیادی وارد می کنند، پیروی می کند البته از دید ایزومتریک. شما امتیازات تجربه خود را پس از مرگ رها می کنید و می توانید در زیارتگاه های اختصاصی هادس استراحت کنید تا سلامتی خود را به قیمت حضور دوباره دشمنان بازیابی کنید. با این حال این بازی در کل برای شکستن قالب ژانری که شرکت FromSoftware پیشگام بود، کار زیادی انجام نمی‌دهد. خوشبختانه این بازی از قابلیت Co-op پشتیبانی می کند که در حال حاضر فقط برای سیاه چال ها است اما به خوبی کار می کندف ولی در کل این حالت برای کل بازی عالی خواهد بود و کمک زیادی به شما می کند.

به نظر من برخی از آیتم ها و آمار تجهیزات نیاز به تغییرات/تعادل زیادی دارند. اکثر اسلحه های پرتابی در حال حاضر کاملا بی فایده هستند. از سوی دیگر، حمله سرعتی نیز همه چیز را به زحمت انجام می دهد و بازی را بیش از حد آسان می کند. سیستم مبارزه بسیار ساده و تکراری است، اما صداگذاری عالی و کشتارهای بی رویه، آن را سرگرم کننده می کند. همچنین مکانیزم جاخالی دادن نیز در بیشتر موارد به درستی کار نمی کند و چندان هموار به نظر نمی‌رسند. خوشبختانه تمامی کاراکترهای بازی کاملاً صداگذاری شده اند، با اینکه برخی از خطوط دیالوگ ها کم رنگ هستند و برخی از آنها بارها و بارها تکرار می شوند، اما در کل بسیار خوب است.

با اینکه گرافیک و جلوه های بصری بازی اندکی قدیمی و از مد افتاده است، ولی موسیقی متن عالی آن این کمبود را به خوبی جبران می کند.

به عنوان نتیجه گیری می توان گفت Achilles: Legends Untold یک تجربه مستقل برگرفته از عناوین Soulslike با زاویه دوربین ایزومتریک است که هیچ چیز نوآورانه ای را معرفی نمی کند. فریب سبک بصری دیابلو این بازی را نیز نخورید، زیرا این یک عنوان در سبک خزنده در سیاهچال آیتم محور نیست. با این حال شکی نیست که هم اکنون بازی در وضعیت بسیار بهتری نسبت به نسخه دسترسی اولیه خود قرار دارد، اما هنوز هم از برخی مشکلات اساسی در مکانیک گیم پلی خود رنج می برد. پس از تجربه کامل 34 ساعته Achilles: Legends Untold می توانم بگویم با وجود تمام ضعف ها و کمبودهایی که داشت، بسیار سرگرم کننده بود.

5

5

مزایا

  • تمامی شخصیت های بازی کاملاً صداگذاری شده است
  • موسیقی متن عالی
  • ارائه سلاح های مختلف برای سبک های مختلف مبارزه
  • اکتشاف در بازی واقعا رضایت بخش است
  • قابلیت پشتیبانی از حالت Co-op
معایب

  • مبارزات، خسته کننده و ناخوشایند هستند
  • گرافیک قدیمی و منسوخ شده به نظر می رسد
  • سیستم پیشرفت مهارت بازی ساده و خسته کننده بوده و روند آهسته ای دارد
  • برخی از آیتم ها و آمار تجهیزات نیاز به تغییرات/تعادل زیادی دارند

0

0

0

0

0

گرافیک - 6.5
گیم پلی - 7.5
داستان - 7
موسیقی - 8

7.3

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Axis Football 2024

در دنیای پر انرژی فوتبال دیجیتال، هرازگاهی، عنوانی منتشر می شود و ما را خیره …