خانه / PC / نقد و بررسی Tekken 7

نقد و بررسی Tekken 7

وقتی اسم یک بازی از سبک Fighting بیاید همه ما به وجد می آییم و تقریبا تمام آنها را می شناسیم اما معروف ترین عنوان این سبک را همه با آن زندگی کردیم و تفریبا خاطرات زیادی با آن داریم و معروف ترین بازی در این سبک چیزی نیست جز Tekken 7، امروز نسخه جدید این عنوان دوست داشتنی به بازار عرضه شد، بازی که تمام هدفش سرگرم کردن بازیکنان است، بازی که ساعات زیادی را صرف کل کل کردن با دوستانمان در آن کرده ایم ، باید ببینیم که در نسخه جدید این بازی فوق العاده شاهد چه چیز هایی هستیم و آیا ارزش خریدن این بازی یا بهتر است بگوییم این نسخه از این بازی چقدر است. با نقد و بررسی بازی Tekken 7 از وبسایت و تیم IRG Review همراه ما باشید.

مهم ترین عناصر یک بازی این سبکی گیم پلی و سرگرم کننده بودن آن است اما ما میخواهیم با داستان این بازی آغاز کنیم و ببینیم که در ایم نسخه از این سری فوق العاده محبوب، شاهد چه داستانی هستیم؟ آیا داستان بازی خوب است؟ و اگر موافق باشید که هستید به سراغ این برویم که کمی از داستان را برایتان بگوییم، داستان بازی Tekken 7 جایی آغاز می شود که که به خوبی تنفر کازویا میشیما از پدر خود به تصویر کشیده می‌شود. از طرفی داستان بازی Tekken 7 به مخاطبان نشان خواهد داد که دلیل کشته شدن کازومی توسط هیهاچی چه بوده است و به چه دلیل کازویا از پدر خود متنفر است. داستان بازی را نمی‌توان پایانی بر جنگ و جدال خاندان میشیما دانست ولی به خوبی پرونده اتفاقات میان پدر و پسر را می‌بندد. داستان از زبان یک راوی روایت می‌شود. خبرنگاری که شروع به تحقیق در مورد میشیما زایباتسو و شرکت G کرده است و قصد دارد دلیل نابودی زادگاهش را پیدا کند. بازی Tekken 7 شامل یک داستان اصلی و یک داستان فرعی است که در داستان اصلی، اتفاقات در سه شاخه مختلف روایت می‌شوند و در نهایت در یک راستا قرار گرفته و به خوبی جمع‌بندی می‌شوند. از یک سو کازویا که قصد دارد هیهاچی را نابود کرده و انتقام دوران کودکی و مادر خود را بگیرد. از طرف دیگر آکوما وارد میدان می‌شود. شخصی که در گذشته به کازومی قول داده است تا هیهاچی را از بین ببرد. حال به هنگامی که این شخصیت‌ها در حال انتقام‌گیری هستند، تیم تکن فورس قصد دارد جین کازاما را پیدا کرده و به میشیما زایباتسو برگرداند، در این بازی نباید انتظار یک داستان خیلی قوی و حرفه ای را داشته باشیم چرا که همه ما میدانیم که هدف این سبک از بازی ها داستان و ارایه یک داستان قوی نیست و در این سبک از بازی ها چیزی که اهمیت دارد سرگرم شدن است اما همانطور که میبینید در این بازی یعنی در بازی Tekken 7 شاهد داستان بدی نیستیم و تقریبا یک داستان خوبی در بازی قرار دارد.

اما از داستان این بازی که بگذریم که واقعا هم داستان خوبی در بازی قرار دارد باید به سراغ هسته ی اصلی بازی های سبک Fighting یعنی گیم پلی این بازی برویم، چیزی که همه ما انتظارش را میکشیدیم تا ببینیم در این نسخه جدید از سری بازی های Tekken 7 شاهد چه تغییراتی هستیم و حالا قرار است به چه نحوی با دوستانمان کل کل کنیم! ‌شرکت سازنده بازی با برخی حذف و اضافه‌های خود که عملی بسیار مثبت نیز بوده‌ است، قابلیت‌های خوبی را به بازی اضافه کرده است. در قدم اول اضافه شدن قابلیت (Super Slow Motion) است که حساسیت نبرد را بسیار زیاد کرده است و این در حالی است که خط سلامتی دو مبارز بسیار کم و به یک مشت بند است، وقتی هر دو مبارز هم‌زمان به هم حمله می‌کنند صحنه آهسته می‌شود و ما به آرامی شاهد آخرین ضربه از سوی یکی از طرفین خواهیم بود که بحث ایجاد صحنه‌ای سینماتیک و انتقال هیجانی خاص به مخاطب می‌شود. مورد دیگر اضافه شدن دو حالت (Rage Drive) و (Rage Art) است که از نکات مثبت و هیجان‌انگیز نیز به شمار می‌روند، این عناصری که به هسته ی این بازی اضافه شده اند، به نظر میرسد که با الهام گرفتن از بازی های Fighting معروف دیگری مانند Mortal Kombat به این بازی اضافه شده اند اما به شما باید بگوییم که این عناصر با نمونه های آنها در بازی های دیگر بسیار فرق دارد و شاید فقط از دور شبیه به آن بازی ها باشد و مطمین باشید این عناصر خاص و منحصر به فرد این بازی هستند و خبری از کپی در اینها نیست.

گفتیم که چه قابلیت هایی به هسته اصلی این بازی فوق العاده یعنی به گیم پلی بازی Tekken 7 اضافه شده اند اما باید توضیحی درباره آنها نیز بدهیم، بگذارید راجع به Rage Art بازی بگوییم، زمانی که خط سلامتی یکی از مبارزین به کمترین میزان خود می‌رسد، این دو حالت برایش فعال می‌شود و در این صورت نه تنها قدرت ضرباتش افزایش پیدا می‌کند، بلکه در مواقعی خاص می‌تواند با اعمال فن Rage Art روی مبارز حریف حرکاتی قدرتی با کمبوهایی قدرتی پیدا کرده و حساسیت مبارزه را چند برابر کند. دقت در استفاده از این قابلیت‌ها مرز بین مبارز حرفه‌ای و مبتدی را تعیین می‌کند، لذا وقتی مبارزی به درجات بالاتر در Rank می‌رسد اصلا نیازی به استفاده از امکاناتی همچون Rage Art نخواهد داشت و می‌تواند با تکیه بر فنون شخصیت خود مبارزه را به نفع خود به پایان برساند. سیستم اصلی سری تکن برای تمامی شخصیت‌ها سر جای خود باقی مانده‌ است و اگر از طرفداران قدیمی این سری باشید، به‌راحتی می‌توانید با فنون و کمبو‌های شخصیت خود کنار بیایید، اما متاسفانه شرکت سازنده با حذف بخش آموزشی امکان یادگیری برای مخاطبین را به یک آزمون و خطا در مبارزه‌ها کشانده است، این خیلی بد است که امکانات و قابلیت های جدیدی را به بازی اضافه کنیم یا بهتر است بگوییم به یک سری اضافه کنیم و هیچ راه آموزش برای آن قرار ندهیم، این امکانات جدید را هرچقدر هم که بازیکن حرفه ای و قدیمی باشد نمیتواند با دیدن آیکون آن در بازی یاد بگیرد و این جای سوال دارد که چرا شرکت سازنده این کار را کرده است؟ آیا از روی کم کاری بوده؟ و یا آیا فکر کرده که همه بازیکن ها به صورت مادرزاد امکان استفاده از قابلیت Rage Art را میدانند؟

اما یک هسته دیگر در بازی های سبک Fighting ، کاراکتر های آن هستند، اینکه کاراکتر ها تنوع را رعایت کنند و هیچ کاراکتری قوی تر نباشد یکی از اصول طراحی کاراکتر در بازی های Fighting میباشد اما ببینیم که در این بازی یعنی در Tekken 7 کاراکتر ها در چه وضعی قرار دارند؟ تعداد شخصیت‌های بازی نسبت به Tekken Tag Tournament 2 کمتر شده، اما همین تعداد موجود هم کافی و قابل‌قبول هستند. شخصیت Akuma از سری بازی‌های Street Fighter نیز مهمان این قسمت از تکن شده است که استفاده از قابلیت‌های خاص از این شخصیت در موقع مبارزه حالتی متفاوت و خاص را به مخاطب منتقل می‌کند. اگر بتوانید از فنون و قابلیت‌های Akuma  به خوبی در مبارزات خود استفاده کنید، مطمئنا به یکی از شکست ناپذیر‌ترین مخاطبین بازی تبدیل خواهید شد. اگر از طرفداران قدیمی این مجموعه باشید مطمئنا آزاد کردن و دیدن صحنه‌های سینماتیک هر یک از شخصیت‌ها بعد از طی یک مسیری در بخش آرکید را به خاطر دارید؛ اما این‌بار این اتفاق فقط به یک مبارزه ختم شده است و حالتی لوس و بی‌مزه به خود گرفته که ارزش بخش داستانی را همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم به مراتب پایین‌تر می‌آورد، به شخصه از دو چیز در این بخش از نقد و بررسی گیم پلی بازی Tekken 7 نا امید شدم و اذیت شدم، یکی کم شدن تعداد شخصیت ها و دیگری قوی بودن بیش از حد کاراکتر Akuma در این بازی، درسته که داستان بازی بخش زیادی به Akuma اختصاص داده اما این دلیل نمیشه که قدرت این کاراکتر بیشتر از بقیه کاراکتر های بازی باشد.

اما بخش آنلاین بازی مانند قبل است و تفاوتی در آن نمیبینیم تنها مشکلی که در بخش آنلاین این بازی وجود دارد استفاده شرکت سازنده از سرور های نه چندان قوی است که البته منطقی هم هست چرا که بازی که در سبک Fighting قرار دارد نیاز به پردازش های سنگین در سرور ندارد چرا که همه چیز ساده و راجع به ۲ شخصیت است و یک بازی مثل GTA نیست که در بخش آنلاین خودش بخواهد چندین چیز را پردازش کند اما با اینحال سرور های ضعیف این بازی گاهی باعث آزار بازیکن در پیدا کردن بازی و یا وصل شدن به دوستان خواهد شد، امیدواریم این مشکل به زوری رفع گردد.

5

5

مزایا

  • داستان نه چندان بد
  • قابلیت های جدید در گیم پلی
  • طراحی محیط های جالب
معایب

  • سرور های ضعیف آنلاین
  • نبود راهنما برای قابلیت های جدید

0

0

0

0

0

گرافیک - 8.5
گیم پلی - 9
داستان - 8
موسیقی - 8

8.4

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

نقد و بررسی بازی Overmorrow

Overmorrow به عنوان اولین بازی توسعه‌دهنده انفرادی PixelManta، از نظر فلسفی واقعا جالب است، داستان …